3D yazıcılarda ilginç güvenlik açığı!

Son zamanların ilgi çeken teknolojisi 3D baskının, bir de karanlık tarafı varmış...

3D yazıcılarda ilginç güvenlik açığı!

Hemen her gün teknolojik bir cihaz veya yazılım üzerinde keşfedilen güvenlik açıklarına bir yenisi daha eklendi. Bu defa hedefte 3D yazıcılar var. California Irvine Üniversitesi araştırmacıları, 3D baskı sürecinde önemli sayılabilecek bir güvenlik ihlalini ortaya çıkarttıklarını açıkladılar. Buna göre, 3D kaynak kodu olmaksızın, sinyal sesi üzerinden ters mühendislik yoluyla projeyi yeniden üretmek mümkün.

UCI Gelişmiş Entegre Cyber-Fiziksel Sistemler Laboratuvarı Profesörü Mohammad Al Faraque liderliğinde araştırmalar gerçekleştiren bir ekip tarafından keşfedilen bu yönteme göre, 3D yazıcının modeli basarken kaynak koduna ihtiyacı yok. Onun yerine 3D yazıcının çalışırken çıkarttığı sesi kaydedebilecek bir akıllı telefon üzerinden, tersine mühendislikle projeyi "çalmak" mümkün olabiliyor. Bu, özellikle patenti alınan 3D projeler için bir sorun teşkil edebilir. Zira patentli bir 3D baskı projesinin kaynak kodunu elde edemeyen kötü niyetli kişiler, 3D yazıcının projeyi üretirken yaydığı sinyali casusluk yoluyla elde ederek, kaynak koduna dolaylı yoldan ulaşabilirler.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Millet neler düşünüyor böyle insanlar olduğu sürece her türlü pislik dünya üzerinde var olmaya devam edecek

@04 Mart 2016 10:40 yada pislikler bu şekilde bulunup temizlenecek.

@04 Mart 2016 10:40 Bir yere kadar haklısınız ama "Fizik bölümü mezunu ne iş yapar?" cümlesinden sonra haklı olup olmayacağınızı bir kes daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir