4K: Yeni bir alan, aynı hikaye!

Hepimiz 4K televizyonlara hayranlıkla bakıyoruz ama onların da sonu, 3D TV'ler gibi hüsran olabilir!

4K: Yeni bir alan, aynı hikaye!

3D teknolojisinin deneyime hiçbir şey katmadığı konusunda artık hepimiz, hemfikiriz. Kullanıcılar, 3D'nin hem hantal, hem de pahalı bir teknoloji olduğuna, zaten plastik parçalarla dolu oturma odamızda bir de gözlüklere ihtiyaç olmadığına karar verdiler.

Çevrenizde 3D TV alıp, ondan memnun olan birkaç kişiye rastlayabilirsiniz, ancak geri kalanı için 3D tarihe karıştı bile. 4K TV ve içerikler için daha fazla para ödeyeceksek, bu teknolojiyi de aynı son bekliyor olabilir. Ortalama bir kullanıcı, TV'nin karşısında tek gözle Facebook'ta dolaşıp, tek gözle TV izlerken çözünürlükler arasındaki farkı görmeyebilir. Elbette ekranın dibine hesap makinesiyle oturup, kaç piksel gördüğünü hesaplayanlar olacaktır. Ancak çoğu ekranda büyütülmüş içerikleri izleyen ortalama kullanıcının 4K'ya ne kadar önem vereceği bir soru işareti.

Ücretsiz olduğundan 4K'ya ilginin yüksek olacağını düşünebiliriz. Ancak video akış firmaları 4K'yı daha pahalıya, özel bir içerik olarak satabileceklerini düşünüyorlarsa, onu 3D'yle aynı yola gönderebilirler. 4K hala çok yeni bir teknoloji ve bize kendisi için ek para ödetmeden önce, bunu hak ettiğini ispatlaması gerekiyor. 4K içerikleri sunucularda tutmanın ve dağıtmanın pahalı olabileceğini tahmin edebiliyoruz, ancak bu bizim değil, bu işi yapanların sorunu. Sonuç olarak sunucuların fiyatlarının Moore Kanunu'na bakarak 18 ay öncesine göre yarısına düştüğünü tahmin edebiliriz.

Örneğin Tidal, müzikleri 1411kbps, 44.1 kHz/16-bit FLAC ve ALAC gibi yüksek kalitede dinlemenize izin veriyor. Ancak bunun size maliyeti, ayda tam 20 dolar. Bu durumda Spotify'nin 320kbps'lik müzikleri, çoğu kullanıcı için fazlasıyla yeterli gelecektir. Netflix gibi dev firmalar ise 4K'ya erkenden geçenleri yüksek fiyatlarla "cezalandırarak" bizce yanlış bir yol izlemekteler. 4K'nın yaygınlaşma şansı olsa da bu tür bir taktik, onun daha hızlı ölmesine neden olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

hava atma merakında olan insanlar için yeni eğlence işte boşverin.. bir de samsung gibi getirecek yeniliği olmayan firmalar için tabi..

Spotify de muzik dinleyen kitlenin % 99'nun 320 kbps ile 160 kbps arasındaki farkı ayırt edemeyeceğine bahse varım.

LG de 49" 4k tv 2 sene önceki 47" fhd tv fiyatına alınabiliyor. Fiyatlar ucuzladıkça zaten fullhd yerine herkesin evinde 4k tv ler yaygınlaşacaktır. Kanal yayınları ister sd ister hd olsun yine upscale ile izlemeye devam ederiz.

Daha hd kanallar bile cok az. 4k tv almak 3d tv almak gibi suan icin cok gereksiz

3D güzelde gözlük kullanmak zahmetli onun yerine 3D bir ortam yaratmalı televizyon odanın içinde film oynamalı mesela..

Oyun konsolları ne zaman 4K oyunları destekler o zaman 4K tv için ihtiyaç doğar.

Full hd 55 inc h8000 cokt. Memnunum 4K deil 8K cikar oturur 10 sene sonra aliriz ;)

Bi anda yukseltiyorlar e durum oyle olunca altyapi yetemiyor acikcasi benim internetim 50mbps ve 4k icerigi kaldiracagini dusunmuyorum ne onu oynatacak ekranim var ne de internetim ne de ses sistemim varsin olsun hd izliyim ama ekonomik olsun donmasin

4K nin olme gibi bi durumu soz konusu degil fakat suan icin erken tabi hem icerik acisindan hemde fiyat skntisi var. Ölü olabilecek tek platform ceptelefonlari , halihazirda 2kli cep telefonu kullaniyorum pil israfi olarak goruyorum 1080p ile arasindaki fark yok denecek kadar az

Türkiye'de star ve kanal D gibileri HD'yi bile parayla satıyorlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir