5 temel yedekleme gerçeği!

Yedekleme konusunda hiçbir şey bilmiyor musunuz? İşte bilmeniz gereken ilk 5 madde...

  • Zeynel A. Öztürk
Herkesin bilmesi gereken 5 temel yedekleme gerçeği

İster laptop'unuzdaki verileriniz olsun, ister telefonunuzdaki, verilerinizin güvenliğini koruma konusunda sorumluluk size düşünüyor. Yedeklemenin kulağınıza zahmetli, ileri düzey bir iş gibi geldiğini biliyoruz. Ancak aslında yedeklemek, bu kadar karışık bir iş değil.

Yedekleme hakkında çok az şey biliyorsanız, işte aklınıza gelebilecek soruların cevapları.

1. Neden yedek almalısınız?

Yedeklemeyi en basit şekilde anlatmaya çalışırsak, bu işlemin bir veriyi bir başka yere kopyalamaktan ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Yedeklerin önemi, dosyaların tahmin edilmeyen nedenlerden dolayı erişilmez hale gelebilmesidir. Bir virüsün sabit diskinizdeki verilerinizi sildiğini düşünün; bu dosyaları bir başka yere kopyalamış olsaydınız, çok iyi olmaz mıydı?

Gerçek bir yedekleme için verileri harici bir sürücü gibi farklı bir depolama birimine kopyalamanız gerekecektir. Bazen birden fazla kopyayı birden fazla konuma kopyalamanız da gerekebilir.

2. Neleri yedeklemelisiniz?

Bazı kullanıcılar her şeyi birden yedeklemeyi severler. Bunda bir yanlışlık olmasa da, büyük yedekler oluşturmadan önce birkaç şeyi bilmenizde fayda var. Küçük yapılandırma dosyalarını ve belgeleri yedekleyecekseniz sorun yok, ancak GB'lar boyutundaki dev müzik ve video koleksiyonlarını yedeklemek için hem geniş bir depolama alanına, hem de zamana ihtiyacınız var.

Windows'un Sistem Geri Yükleme işlevi, Windows'unuz düzgün çalışmadığında onu eski bir tarihe geri getirmenize izin verdiğinden, sisteminizde aktif olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Hangi sıklıkta yedeklemeli?

3. Ne sıklıkta yedek almalısınız?

Genel kural şudur: Dosyalarınız hangi sıklıkta değişiyorsa, o sıklıkta yedek almalısınız. Büyük değişikliklerden önce her zaman yedek almanız gerekir. İster çok fazla yedek alın, ister çok az, bu hiç yedeksiz olmaktan iyidir. Bu yüzden hangi sıklıkla yedekleme yapacağınızı belirleyin ve bunu hemen uygulayın.

4. Yedeklerinizi nerede saklamalısınız?

Veri yedekleri için genel olarak iki depolama türü vardır: Yerel yedekler ve çevrimiçi yedekler. Her iki yöntemin kendine göre avantajları ve dezavantajları var, ancak ikisini birden kullanabilirsiniz.

Yerel depolama alanı, size çevrimiçi depolamaya göre daha geniş alan sunacaktır. Çevrimiçi yedekler internette, gerçekten hiç gitmediğiniz bir yerde saklanır. Bu, bizim gibi normal kullanıcılar için Dropbox veya Google Drive gibi hizmetler olabilir. Ancak internete dosya yüklemek, dosyaları direkt olarak fiziksel sürücüye aktarmaya göre çok daha yavaştır. Bunun yanında hizmetin saldırıya uğraması halinde verileriniz açığa çıkabilir ve bu konuda hiçbir şey yapamayabilirsiniz. Çevrimiçi depolama hizmetlerinin en önemli avantajı ise elbette dosyalarınıza her yerden ulaşabilme imkanı sunması.

Size önerimiz, büyük ve hassas verileri yerel olarak yedeklemeniz. Bunlar dışındakileri bulut depolama hizmetlerinde saklayabilirsiniz.

5. Geriye kalanlar

Tüm sabit diskinizi yedeklemek isterseniz, bunu yapabileceğiniz Macrium Reflect gibi programlar var. Dropbox ve Google Drive gibi hizmetler, dosyalarınızı otomatik olarak yedeklediğinden oldukça etkililer, bu yüzden onlardan faydalanmanızı öneriyoruz.

Windows 8.1 veya Windows 10 kullanıyorsanız, Dosya Geçmişi işlevini kullanmayı mutlaka düşünün. Bu işlev, dosyaları otomatik olarak harici bir sürücüye veya ağ sürücüsüne yedekliyor ve dilediğiniz zaman dosyanın eski bir sürümüne geri dönmenize izin veriyor.

Son olarak şifreli yedeklerin daha güvenli olduğunu söyleyelim ve yedeklerinize güvenmeden önce onları test etmeniz gerektiğini de belirtelim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Yedekle hiç işim olmaz.

Çok yararlı bilgiler bunlar umarım okuyucularında ehemmiyetine mazhar olur. Sonra vay efendim PC'mi ele geçirdiler, Ransom32 virüsü imiş fidye istiyor, Bitcoin yatıracakmışım, kriptolamışlar şifre 1 milyon yılda ancak kırılıyormuş gibi absürd ağlaşıp, dosyalarım açılmıyor diye bir köşede kıvranırsınız. Oku, önemli dosyalarını düzenli yedekle, 16GB boyutunda bir USB Flash Disk yeterlidir, fiyatı ve en uygunu TOSHIBA şu an A101'de 13,95 TL tavsiye olunur. Virüs bulaşınca yedeğin cansimitin olacak.

@08 Ocak 2016 10:46 16GB yeterli mi ? :-) Bilgisayar kullanmaya yeni başladıysanız evet ama kısa süre içinde o gerekli gördüğünüz alanın en azından 500 GB'a çıkacağından emin olabilirsiniz. ;-)

@08 Ocak 2016 18:01 DOS hariç Windows 95 ile PC ile tanıştım, sizden epey yaşlı olduğuma eminim. Kullandığım uygulamaların Setup'ları ve verilerim 16 GB'a fevkalade sığıyor! Ha siz fi tarihinden itibaren her türlü ıvır zıvır fotoları, multi medya film-müzik benim için asla yanına yaklaşmadığım, oyuncak oyunlarınızı da eklerseniz haklısınız 16 GB USB az gelir, Harici 1 TB Disk önerilir, şimdi oldu mu cancağızım?!

@08 Ocak 2016 18:01 Dostum, sen yenisin gibi anlamsız polemiğe girmeye yaşım müsait değil. Ben ve eşim bilgisayarı hem özel hem mesleki kullanıyoruz, bize 16 GB bir flash bellek yetiyor. 500 GB dediğin verilere veya üstü ancak Devlet arşivi veya oyun oynayan freakler ihtiyaç duyar, ha varsa diğer arşivlenecek veriler bunu da Bulutta, Onedrive vb. türevlerinde arşivlersen yetmez mi? :-)

@09 Ocak 2016 12:04 Benden sonra bir sürü kişi yazmış. Umarım karışmaz. Bulut depolamanın ne kadar güvensiz olduğunu çok iyi bilen biriyim. Geri alamayacağım dosyalara sahibim. Yani güvenlik benim için çok önemli. Bilgisayarımda ancak 1-2 oyunu tutabiliyorum çünkü diğer veriler çok daha önemli. Arşivim çok geniş ve çok çeşitli. Bilgisayarımı iş için kullanıyorum ve yedeğinin yedeği olsun diye 2 harici diskim var. Çünkü bilgisayarlar halen depolama konusunda güvensizler. PARÇA 1.

@09 Ocak 2016 12:04 PARÇA 2. Eğer benim gibi bir çok alanda iş yapıyorsanız ve verilerinizi kategorilemek bile çok zorluyorsa sizi. En önemlisi sahip olduğunuz dosyalarda anılarınızı ve eşdeğer şeyleri barındırıyorsanız. Bunlar çok önemlidir. Hiç bir önemli anımı unutmak istemem. Doğal olarak hayatım bir dandik virüsün bilgisayarıma etki edip silebilmesine bırakılacak kadar değersiz değil. Kişi kendinden bilir işi derler ya. Ben de herkesin o kadar değerli dosyaları olabileceğini varsaydığımdan

@09 Ocak 2016 12:04 Parça 3. bu şekilde öneriler yapıyorum. Yanlış anlamayın size bir hakaret yok burada. Benim anlatmak istediğim şu devirde insanların bilgisayarlarını bu işler için de kullanmaya başladıklarını varsaydığımız. Sonuç olarak: Tabii ki aletler kullandığınız işe göre olmalı. İşinize hangisi yarıyorsa onu kullanırsınız. Bu çok doğal ve mantıklı olanı ;-) Neyse sonuca da bağladığımıza göre; Ailenizle birlikte mutlu ve uzun bir yaşam diliyorum...

@11 Ocak 2016 20:51 Kimsenin şahsına etmem şikayet ağlarım ben halime. Titrerim her formatta giden tonlarca şeyi geri getirmekle geçen istikbalime. Darısı insanları bu kadar saçma işlerle uğraştırıp heder eden ama farklı bir çözüm geliştiremeyen firmaların duyduğu güne... Dediniz sanırım. Doğru mu anladım ?

@12 Ocak 2016 00:09 Hay ağzınıza sağlık.Tam da söylemek isteğim bu. Sütten ağzımız çok yandığından yoğurdu üfleyerek yiyoruz. Hepsi geri gelse yine iyi de en kötüsü geri getiremediklerimiz :( Umarım yakın zamanda kurtuluruz bu saçmalıklarla uğraşmaktan.

@12 Ocak 2016 00:09 Ayrıca uykulu olunca bazen sözlerini toparlamak zor oluyor.

@11 Ocak 2016 20:51 3 Parçadan oluşan cevabınız için teşekkür ederim. Bunu başta da belirttim kişi neye değer veriyorsa, arşivini ona göre bir konsept ile belirler ve yedeklerini oluşturur. Bunun tartışması olmaz. Buluta yüklemeyi uzun sürdüğü ve güvensiz bulduğum için bende tercih etmiyorum. Size 2 harici Disk lazımmış eyvallah, 2 adet 16 GB aynı verileri barındıran bana hem format attıktan sonra yeni kurulumlarda hem mesleki tüm dosyalarıma yeniden PC'ye yüklerken yetiyor. Sevgiler saygılar.

@12 Ocak 2016 10:14 Format için çubuk bellek kullanmak akıllıca görünüyor. DVD kullanıldığında yarım saat süren yüklemelerin çubuk bellekle 15 dakika kadar sürdüğünü gördüm.

@12 Ocak 2016 15:31 Elbette, katılıyorum üstad, MediaCreationTool, Rufus veya Windows 7 USB/DVD Download Tool ile yüklenebilir bir USB Flash ''çubuk bellek'' oluşturmak artık DVD yerine elzemdir. Bu manada hantal DVD-Rom sürücüsü PC'lerde işlerliğini ve gerekliliğini yitirmiştir diye düşünüyorum.

@08 Ocak 2016 18:01farklı bir harici Harddisk kullanılabilir örneğin 2 terabayt

13.95 tl ye alinan 16 gb usb bellek onemli yedeklemeler icin ideal degildir o fiyata satilan usb bellek kisa sureli kullanim icindir omru uzun olmaz sizi yari yolda birakir

@08 Ocak 2016 14:43 Ne yedekliyorsunuz ya, Devletin 30 yıl saklanması elzem en gizli sırlarını mı, ticari patentleri mi? 2006 dan beri 2 GB ile başladım şu an 16 GB mesleki kullanmama rağmen yetiyor da artıyor, hiçbiri yarı yolda bırakmadı! Sıradan bir kullanıcı kendi HDD'sinin bile en fazla %13'nü kullandığı istatistiklerle kanıtlanmıştır. Ha yıllara meydan okuyacak multi medya veriler, arşivler, oyunlara ihtiyaç duyanlara elbette 1 TB harici disk gereklidir, bunun da tartışması olmaz.

@08 Ocak 2016 14:43 Uzun ve evladiyelik olması açısından peki siz ne öneriyorsunuz! Yalnız 50 TL ve üstü ise bütçemi aşar! Sorun bulmayın çözüm bulun! Alternatifleri yazın ki platformda katılımcılar olarak öğrenelim, faydalanalım. Şu olmaz, bu olmaz, e çözüm ne, eh kem küm olmaz, bu oportünizmdir. Ekonomik önerilerinizi rica ederim.

@08 Ocak 2016 14:43 Üstad bu flash belleklerden elimde çeşitli kapasitelerde 8 adet var 7 yıldır kullanıyorum, hiçbiri markalı veya noname beni sizin deyiminizle hiç yarı yolda bırakmadı. Paraya kıyarak elbette üst segmentte harici disk alın demeyi herkes bilir, ayağını yorganına göre uzat demişler böyle pahalı çözümlere ne gerek var, mesleki para kazanma amaçlı değil ev bilgisayarı için 16 GB flash kafidir olmadı, Buluta yükleme olanağı da var üstelik ücretsiz Onedrive, Gdrive ve türevleri..

@08 Ocak 2016 14:43 Banada 16 GB yetiyor! Win 10'da ayrı bir flasha yükledim format için kafam rahat. Paran cebini kaşındırıyorsa daha pahalı lüks çözümlerde var tabi.

@08 Ocak 2016 14:43 ''Ya bir yol bul, ya bir yol aç ya da yoldan çekil'' -Konfüçyus. Peki ne yapmalı! Armudun sapı var üzümün çöpü var diye kontra olmaz, çözüm önerilerinizi yazın, orta gelirli bir vatandaş maliyeti astronomik olmadan bununla yedeklemeyi yapabilmeli, yazın bunu can-ı gönülden teşekkür edelim, yoksa yaptığınız kuru gürültüden öteye gitmez. Pahalı çözümleri Hz. Google'a yazıp bir teknoloji mağazasından sponcered by Papi, plastik banka kartı ile almayı bizde biliriz.

@09 Ocak 2016 12:43 Biraz da şans işi gibi. Bazen en iyi bellekler bile üretim hatalı çıkabiliyorlar.

@12 Ocak 2016 19:03 Bence üretim hatasından ve şans işi olmaktan çok kullanım hatası be üstadım! İşlevi bitince USB aygıtına sağ alt köşede üzerine tıklayıp güvenli çıkış yapmadan radikal çıkartmak verilere ve dayanıklılığa zarar veriyor. Kingston, Sony, İntenso, DataTraveler, TDK, TOSHIBA kullanıyorum düzenli, hiçbiri bozulmadı! Sevgiler saygılar.

Benim bilgisayarıma giren fidye virüsü yüzünden yaklaşık 20.000 fotoğrafım şifrelendi. 3 GB'lık MP3 arşivimde ise albüm resimleri yok oldu. 1000 USD para istediler, tabiki hava alacaklar. Fotolarımın yedekleri vardı olan MP3 albüm kapaklarına oldu...

Sen de yorum yaz