50 yıllık filmle çekilen fotoğraflar!

50 yıllık bir filmle çekilen fotoğraflar sizce neye benzer? İşte bunu yapan isim ve o ilginç kareler

  • Zeynel A. Öztürk

Bu siyah beyaz fotoğrafın 50-60 yıllık bir fotoğraf olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Fotoğraflar bu ay çekilmiş, eski olan ise kullanılan 50 yıllık film.

Fotoğrafçı Chuck Miller, bir filmin son kullanım tarihinden sonra ne kadar dayanabileceğini ve bununla çekilen fotoğrafın neye benzeyeceğini merak etmiş ve bir film uzmanına bu filmi kullanırsa ne olacağını sormuş. Kodak'tan Charles Lang ise durumu şöyle açıklamış: 'Uzun yıllar boyunca ortam radyasyonuna maruz kalan herhangi bir film maddesinde sislenme oldukça yüksek olacaktır. Makara filmi koruyan kağıt, 50 yıl boyunca ışığı geçirmeyecek şekilde tasarlanmamış, bu nedenle resmin kenarlarındaki sislenme daha çok olacaktır. Ancak bu filmi kullanacaksanız, fotoğrafı yarı hızda çekin.'

Fotoğrafçı Miller, bunu gerçekleştirmiş. Ortaya çıkan resimler, farklı bir çağdan kalma gibi görünüyor ve oldukça ilgi çekici.

Sonraki sayfalarımızda diğer fotoğrafları görebilirsiniz.

Diğer fotoğraflar

Büyütmek için üzerine tıklayın

Kullanılan film ve karşılaştırma

Chuck Miller, blog'unda bugünkü bir film ile çekilen fotoğrafları, bu fotoğraflarla karşılaştırıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

eeeeee bunun bize faydası ne...

Tüm fotoğrafçılar bilir ki. saklama koşulları yerine getirilse bile uzun süreli beklemiş filmlerde GREN yapısı değişir. Gren yapısındaki bu değişim prensipte çözünürlüğü azaltır. Bu istenmeyen bir şey olsa da sanat fotoğrafçılığında estetik ve güzellik katabilmektedir.
Eğer bu olay renkli film ile gerçekleşmiş olsaydı sorun sadece gren yapısının değişimi ile olmaz, bazı renk uyumsuzluğu da gözlenebilirdi. Elbetteki işin ince noktalarını bilen bir fotoğraf sanatçısı bu durumu özel efektler elde edebilmek için kullanırdı.

Yine de böyle bir fotoğrafın, günümüzün modern digital makinalarla çekilebilip çekilemeyeceği konusunda bir forum tartışması olabilir.

Bu ve buna benzere fotoğraflar dijital makineler ile de çekilebilir. Bunun bir örneğpini daha öncede görüştüm Canon 5D önüne bir adaptör yardımı ile takılan oldukca esi bir lns ile buna benzer kareler elde edildiğini. Hatta bu konu ile ilgili yani bu tür kareleri çeken kişide yanlış hatırlamıyorsam amerikada yaşayan bir Türktü. Bulursam buraya da eklerim.

Sen de yorum yaz