5G Nedir, Ne Zaman Gelecek?

Artık geri sayıma geçen 5G tam olarak nedir, internetimizi çok mu hızlandıracak? İşte 5G hakkında bilmeniz gereken en temel bilgiler!

5G hakkında bilmeniz gerekenler

Hızlı interneti hiç kuşkusuz hepimiz seviyoruz, bu yüzden dünyanın önde gelen tüm telekomünikasyon firmaları daha hızlı internet bağlantısı sunmanın yollarını arıyorlar. Telefonlarımız, saatlerimiz, evlerimiz ve otomobillerimiz, kopmayan, hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor: 5G

Kablosuz ağların geleceği 5G'den geçiyor. Peki 5G nedir ve hayatımızı nasıl kolaylaştıracak?

5G nedir?

5G'nin içindeki "G" harfi, "generation" yani nesil anlamını taşıyor. 5G, 4G LTE'yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, web'de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek.

4G'den veya 4 buçuk G'den çok mu hızlı?

Kısa cevap: Evet. 4G LTE bugün saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor; yani kısa bir HD filmi indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık bir saat sürüyor. Sorun ise 4G'nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyor olmanız.

5G, indirme hızlarını saniyede 10 gigabite çıkaracak. Elbette 5G'nin hızı da binalar, duvarlar, diğer sinyaller gibi faktörlerden olumsuz etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza pek yaklaşmayacak. Ancak buna rağmen 4G'den çok daha hızlı olacak.

Nasıl çalışıyor?

Önde gelen iletişim firmalarından oluşan dev konsorsiyumlar, 5G için dünya çapında standartlar oluşturmak üzere yıllar boyunca çalıştı. Uzmanlar 5G'nin geriye yönelik uyumluluk (4G ve 3G ile) sunacağını düşünüyorlar.

5G, 4G'ye kıyasla daha yüksek radyo frekanslarını kullanıyor. 4G, 20 MHz'e kadarki bantları kapsarken 5G, 6GHz'e kadar olan frekans bandını kullanabiliyor. Bu yüksek frekansların kullanılmasının sebebi, çoğunlukla şu an boş olmaları ve verileri daha hızlı taşıyabilmeleri. Sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşmamaları. Bu nedenle 5G'nin sunulduğu yerlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin (MIMO'lar) kullanılması bekleniyor.

5G ne zaman gelecek?

5G, dünyanın bazı bölgelerinde çoktan beridir test ediliyor. Bununla birlikte birçok uzmana göre 5G, 2020 yılının sonlarından önce yaygınlaşmayacak. Ancak beklentiniz yüksek internet hızıysa, ilk izlenimimize göre 2 yıl daha beklemenize fazlasıyla değecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

5g nin insanlık için hiçte iyi olmayacağı aşiikar kısa zamanda insanlar kafayı yemeye başlar o dalgalardan dünyanın düzeni bozulur iyiden iyiye hayvanlar vs derken zombi olur çıkarız sonumuz kötü

şimdiden kansere neden oluyor diyenler var çok yüksek frekanslı olması nedeni eksik kalsın 5g ölüm demek.

madem bu riskleri varsa neden bunca masraflar yapılıyor. bütün dünyada.!! herkes telefonunu yatarken yakınına bırakıyor,bu 5G sinyallarıda kişi uyurken beynine sirayet edecek ve doğru ise kanser olacak.. evdeki cihazı açmak ve çabuk bir diziyi veya filmi indirmek için mi bu kadar masraflar ve uğraşlar yapılıyor..ANLAYAMADIK...Denilenler 1.ve 2 yorumları doğru ise 4.5 G,de kalmak daha iyi olacaktır..sanki hergün film veya dizi veya başka bişiy mi indiriyoruz İNT...den.. 5G, böle sakıncalı ise

Biz direkt 5 buçuk G'ye de geçebiliriz :))

Sen de yorum yaz