8K Destekli HDMI 2.1, CES 2017'de Tanıtıldı!

8K videoyu ve fazlasını destekleyen yeni HDMI 2.1, CES 2017'de ortaya çıktı!

8K Destekli HDMI 2.1, CES 2017'de Tanıtıldı!

Televizyonların geleceğine göz atmak istiyorsanız, bu TV'lerin kullanacağı HDMI 2.1 standardına göz atın. HDMI bağlantısına 8K video ve HDR desteğini getirecek olan HDMI 2.1, duyuruldu.

Yüksek çözünürlüklü medyayı TV'nize taşımada kullanılan endüstri standardı olan HDMI, önemli firmaların bir araya geldiği HDMI Forum tarafından geliştiriliyor. Las Vegas'taki CES 2017'de tanıtılan sürüm 2.1, 8K 60Hz görüntüleri ve 4K 120Hz dinamik HDR'yi destekliyor. Standart, 48Gbps bant genişliği sunan 48G kablolarını da destekleyecek. Bu kablolar, HDR destekli 8K videoyu HDMI 2.1 üzerinden taşıyabilecekler.

Kablo, önceki HDMI standartlarıyla uyumlu olacak, bu yüzden sahip olduğunuz diğer tüm cihazları destekleyecek. HDMI 2.1, oyun tutkunları için Game Mode VRR özelliğiyle gelecek ve bu sayede değişken tazeleme oranı sunabilecek. Son olarak eARC ses desteği de sunulacak.

Şimdi sıra, 8K 60Hz yeteneklere sahip televizyonu ve dinamik HDR destekli içerikleri bize kimin tanıtacağını beklemekte.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

2 aydır kullanıyorum Brian Krzanich kankam 8k'lı tv ile yollamıştı. GTx 1080 sli ile tek kablodan Battlefield 4'ü 8k olarak full msa'lı yüksek ayarda oynuyorum. 8k film maalesef kısıtlı ancak onlarda şahane görünüyor. 33megapiksel fotoğraf bakınca harika görünüyor. Lumia 1020 ile çektiğim fotoğraflara bakıyorum. 8k photoshop'la çalışmak, animasyon render almak gerçekten harika derken uyandım. Buraya kadar okuduysan ağır işsizsin demektir :D

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir