8K görüntü aktarımında önemli gelişme

Görüntü aktarmak için kullanılan DisplayPort arayüzü için 1.4a güncellemesi resmen yayınlandı!

  • Cem Şancı
DisplayPort 1.4a ile 8K görüntüler hızlanıyor

The Video Electronics Standards Association ya da kısa ismiyle VESA, henüz birkaç ay önce DisplayPort 1.3 standardını yayınlamıştı. Birlik şimdi de  DisplayPort 1.4a standardını duyudu. 1.3'ten farklı olarak, 8K video transferi konusunda daha optimize altyapıya sahip olan yeni standart sayesinde, 8K çözünürlüklü cihazların ve içeriklerin daha hızlı yaygınlaşması bekleniyor.

8.1Gbps veri aktarım hızına çıkan DisplayPort 1.4a standardına göre üretilen panellerde 8K gösterimi artık daha hızlı gerçekleşecek. Bu sırada yüksek hızlı görüntü transfer hızı nedeniyle donanımda oluşabilecek baskıyı azaltmak için VESA DisplayStream Compression (DSC 1.1) isimli bir kodek de kullanılacak. Geçtiğimiz yıl onay alan bu yeni kodek, görüntülerin sıkıştırılarak gönderilmesini mümkün kılıyor. Böylece daha az veri trafiği oluşuyor.

DisplayPort 1.4a'nın sağladığı bir diğer yenilik de, Segmented Panel Display özelliği. Bu yeni özellik, monitör panellerinin daha ince, daha hafif ve daha az maliyetli olmasını sağlayarak, yüksek çözünürlüklü televizyonların fiyatlarının düşmesini sağlayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

3 yıl öncesinin thunderbolt'u 10 gbps, şimdiki t2 20 gbps. Displayport çok geriden geliyor.

@19 Şub 2015 20:03 dispay port la thunderboltu karşılaştırıyorsun ya helal. Biri görüntü ve ses iletimi için diğeri her türlü ortam için. Ha madem kıyaslayacaksın ikisnin maliyetlerinede bak ondan sonra kıyasala.

@19 Şub 2015 22:32 yalnız o dediğin işi thunderbolt'ta yapıyor. kurgu ve 3d modelleme yapıyorum ordan biliyorum. hani oyuncu olduğun için bilmezsin, seni aşar.

@19 Şub 2015 22:32 adam haklı duman olun yok olun dağınık oturun bişey yapın a-m-k

@19 Şub 2015 22:32 öğrenecek abisi

ne faydası var..nerede kullanılacak..? neye yarıyor..niçin alınmalı..?????

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play