AB, Google'ı Yine Mercek Altına Aldı!

Daha önce Google'a rekor cezalar kesen Avrupa Birliği, son kararı ile birlikte, daha yapacaklarının bitmediğini kanıtlıyor!

AB, Google'ı Mercek Altına Aldı!

Avrupa Komisyonu, AB antitröst düzenleyicilerinin Google'ın veri toplama uygulamalarını incelediğini ortaya çıkardı. Google'a daha önce Avrupa Birliği tarafından rekor düzeyde ceza kesilmişti.

Bir AB yöneticisi, antitröst düzenleyicilerinin Google'ın neden ve nasıl veri topladığına dair daha fazla bilgi toplamaya çalıştığını söyledi. AB düzenleyicisi, Reuters'a gönderdiği bir epostada Avrupa Komisyonu'nun ön soruşturmaya başladığını belirtti.

Reuters'ın incelediği belgelere göre AB'nin odak noktası, toplanan veriler ve bunların yerel hizmetlerde, çevrimiçi reklamlarda, çevrimiçi reklam hedefleme hizmetlerinde, oturum açma hizmetlerinde, web tarayıcılarında ve fazlasında nasıl kullanıldığı.

Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, geçtiğimiz iki sene içinde Google'a toplamda sekiz milyar euro'yu aşan birkaç ceza kesmiş, firmadan iş uygulamalarını değiştirmesini bile emretmişti. Google, bu cezalara ve diğer iddialara kullanıcı verilerini sildiği cevabını vermişti.

AB ve Avrupa Komisyonu, sadece Google'ı değil diğer büyük firmaları da topladıkları veriyi nasıl kullandıkları ve paraya dönüştürdükleri konusunda inceleyecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play