ABD'liler de keşfetti: DNS filreleme teklifi!

Korsanla mücadele için ABD'de ortaya atılan teklif, aslında Türk kullanıcılar için hiç yabancı değil

  • Cem Şancı
MPAA, DNS filtrelemesi istiyor!

Korsan film siteleriyle başa çıkamayan ABD Filmciler Birliği MPAA, bu sitelerin internet servis sağlayıcıları tarafından DNS filtrelemesi ile engellenmesini istiyor. Bu bir anlamda, ülkemizde Türk Telekom'un mahkeme kararı ile ya da "tedbir amacıyla" çeşitli siteleri engellemesiyle aynı yöntem. ABD'li kullanıcılar ise bu yönteme henüz yabancı.

Bu aksiyonun alınabilmesi için ciddi bir hukuki süreç gerekiyor ancak ABD'de böyle bir engellemenin mümkün olabilmesi için kongreden ilgili yasaların geçmesine ihtiyaç var.

MPAA ise, halihazırda yürürlükte olan Digital Millennium Copyright Act yasasının onlara bu hakkı verdiğini iddia ediyor ve ISS'lerin, ilgili alan isimlerine erişimi engellemesini istiyor. ISS'ler ise bu eylemin kullanıcıların güvenini sarsacağını ve önemli hukuki sorunlar yaratacağını dile getirerek MPAA'ya direniyor.

Yine de DNS filtrelemesi sorunları çözmüyor zira internet servis sağlayıcılarının korsan siteleri DNS ile bloklamasına rağmen kullanıcılar üçüncü parti DNS sunucuları kullanarak korsan sitelere yine ulaşabiliyorlar. Tabi eğer onlar bu işte, Türk internet kullanıcıları kadar yetenekliyse...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yıllardır yapıyoruz. zihniyetimiz sağ olsun.

bazı yeteneklerin ortaya çıkması için gelişmeler olduğu müddetçe onlar da farkına varacaklar türkün gücüne ...

@22 Ara 2014 19:37 allahda seni güldürsün ya :)

ABD çok geriden geliyor :D :D

Az eğitim ılsa Türkler anonymusu devirir

Abd cok oznetisin ya bizden caldilar abi baska bi sey yapmaliyiz internet kablolarini mi kessek acaba :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play