ABD'nin Illinois Eyaleti Bu Meteorla Erken Uyandı!

ABD'de gece yarısı gökyüzünde görünen bu alev topu, çok sık rastlanmayan, etkileyici görüntüler ortaya çıkardı!

Oynat ABD'nin Illinois Eyaleti Bu Meteorla Erken Uyandı! ABD'de gece yarısı gökyüzünde görünen bu alev topu, çok sık rastlanmayan, etkileyici görüntüler ortaya çıkardı!

Parıltılı bir meteor, ABD'nin Wisconsin eyaletinde ve çevredeki eyaletlerde gökyüzünde ilginç görüntüler oluşturdu.

Dün, yerel saatle 02:30'da görülen meteorun güneybatıdan kuzey doğuya doğru hareket ettiği gözlendi. American Meteor Society (AMS) web sitesine göre görgü tanıkları, alev topuna bir sesin eşlik ettiğini söyledi. Bazı kişiler ise yere taş parçalarının düştüğünü iddia etti. AMS'ye meteorla ilgili 200'ün üzerinde bilgi ulaştı.

Woodstock, Illinois'ten Sheila S. "Gökyüzünden bu kadar büyük ve parlak bir cismin bu şekilde bize doğru geldiğini hiç görmemiştim" dedi ve şöyle devam etti: "Seattle'da yaşarken her Ağustos ayında meteor yağmurunu görüyorduk ancak bu akşam gördüğümün yanında çok küçüktü."

Çoğu astronomik olayda olduğu gibi dünkü olayla ilgili birçok video, sosyal ağlarda paylaşıldı.

Meteorlar, Dünya'nın atmosferine giren toz, taş ve buz parçalarından oluşuyorlar. Atmosferde karşılaştığı direnç, meteorun arkasında bir ışık çizgisi bırakmasına yol açıyor. Küçük buz ve toz parçaları Dünya'nın yüzeyine ulaşmadan buharlaşsa da büyük taşlar, bazen yeryüzüne kadar ulaşabiliyor. Kalan bu taşlara meteorit deniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir