Afrikalı çocuklar tableti hack'lediler!

Ellerine birer tablet teslim edilen, okuma yazma bile bilmeyen çocukların hack marifeti!

  • Zeynel A. Öztürk
Afrikalı çocuklar tableti hack'lediler!

Afrikalı çocuklar, kendilerine teslim edilen tabletleri kimseden yardım almadan içini dışını öğrenmekle kalmadılar, Android'i hack'lemeyi bile öğrendiler.

İki Etiyopya kasabasında güneş enerjili şarj aletiyle birer Motorola Xoom dağıtan One Laptop per Child (OLPC), öncelikle yetişkin nüfusa onları nasıl şarj edeceğini öğretti. Çocuklara ise eğitim programları yüklü tabletler verildi. Tabletlerde çocukların yeni teknolojiyi nasıl kullandığını kaydeden birer bellek kartı bulunuyordu.

OLPC kurucusu Nicholas Negroponte, çocukların kutuyla oynayacağını sandığını ancak 5 dakika içinde sadece kutuyu açmakla kalmayıp cihazı çalıştırdıklarını söylüyor. 5 gün içinde her çocuk ortalama 47 uygulama kullanmaya başlarken, iki hafta içinde alfabe şarkıları söylemeye başlamışlar. Çocuklar beş ay sonra ise işi iyice ilerletip Android'i hack'lemişler.

OLPC'yi en çok şaşırtan ise çocukların tabletin işletim sistemini başarıyla değiştirmeleri olmuş. Çocuklar tabletin masaüstünü tamamen kişiselleştirmiş, bunun yanında tablette uygulama yüklemeyi engelleyen kilidi kaldırmayı başarmışlar. Dahası çocuklar, bir OLPC çalışanı tarafından devre dışı bırakılan kamerayı da tekrar çalıştırabilmişler.

Bilgisayar yoluyla okumayı öğrenmek çok yeni bir şey değil. Profesör Sugata Mitra'nın Hindistan gecekondu araştırmalarında yaptığı bir araştırma, okuma yazma bilmemenin bilgisayar kullanmanın önüne geçmediğni ortaya çıkarmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

yok artık :))

tabi tabi o kadar kısa sürede işletim sistemi de yazmışlardır

Aynen öyle. Okuma-yazma bilmeyen 5 yaşındaki kardeşim, tüm San Andreas şifrelerini ezbere biliyordu :-) İşin kötü yanı; onu bir gün hemşire sevgilisiyle yatakta yakaladım :S

Şaşırtıcı ... Çok Şaşırdım Resmen

Kırmaları gayet normal olarak görüyorum.Neden ? kullanılan dil ingilizce ve ana dilleri

Okuma yazma bilmeyen çocuklar bile androidi hackleyebiliyor :):)

Vayy la dedim şu an...

güzel reklam

Hacı bende kırıyomda ..naif bi insanım kıramıyom kimseyi:)

Bırakalım bu işleri.

TABİ.........................................

Gereken malzemeler : 15 dakika Root Super User . --- 5 Ay .

Ya bendede var tablet kamerayı devre dışından çeviremiyorum ve güvenli çocuk kalkmıyor Format atsam nasıl olur baştan böyle ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play