Akıllı cebinizin pil ömrü için 5 tavsiye!

Cep telefonunuzun pili çok mu çabuk bitiyor? Bu ipuçlarını takip edin ve rahat bir nefes alın!

  • Zeynel A. Öztürk
Akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatın!
Akıllı cebinizin pilini daha tasarruflu kullanmanız ve pil ömrünü artırmanız mümkün

Akıllı telefonunuzun pil ömründen şikayçiyseniz yalnız değilsiniz. Zira bu harika cihazların en büyük zayıf noktası genellikle pilleri. Ancak bir-iki gün zor dayanan pilinizin ömrünü bazı ipuçları sayesinde uzatmanız mümkün. İşte pilinizin üzerindeki yükü azaltacak bazı ipuçları.

Ekranı ayarlayın: Telefonunuz destekliyorsa, en çok hangi bileşenin enerji tükettiğini inceleyin. Listenin en başında muhtemelen ekranı göreceksiniz. Ekranın tükettiği gücü azaltmanız ise birkaç yolu var: Otomatik parlaklığı kapatın ve ekran zaman aşımını azaltın (Örneğin 1 dakikadan 30 saniyeye).

Eşitleme ayarlarını düzenleyin: Görüntü ayarlarından sonra piliniz üzerinde en çok etkide bulunan ayar eşitleme ayarlarıdır. Çeşitli uygulama ve widget'lar yükledikçe bunlar sizi uyarmadan otomatik olarak eşitleme yapmaya çalışırlar. Bunun için arka planda otomatik eşitlemeyi kapatabilir, eğer mümkünse gerektiğinde elle eşitleyebilirsiniz.

Buna alternatif olarak telefonunuz destekliyorsa eşitleme yapan uygulamaları kendiniz belirleyebilir ve eşitleme aralığını uzatabilirsiniz.

Telsiz bileşenler, göz alıcı öğeler ve uygulamalar

Gereksiz bağlantıları kapatın

Alıcılarınızı yönetin: Birçok akıllı telefon, açık olduğunda pil ömrünü etkileyebilen birçok telsize sahip. Kullanmadığınız zaman Wi-Fi bağlantısını kapatarak telefonunuzun Wi-Fi ağalarını aramasını ve boş yere pil harcamasını engelleyebilirsiniz. Bluetooth ve GPS'i de kullanmadığınızda kapatarak pil ömrünü uzatmanız mümkün. Telefonu hiç kullanmayağınız zamanlarda ise 'Uçak modu'na geçebilir, tüm kablosuz bağlantıları kapatabilirsiniz.

Göz alıcı özellikleri kapatın: Hareketli masaüstü resimleri, araçlar, alternatif giriş ekranları harika görünüyor olabilirler ancak bunlar telefonunuzun pili üzerinde ek yük oluşturabilir. Canlı duvar kağıtları kullanmaktan kaçınarak ve animasyonları kapatarak pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Uygulamaları ve araçları yönetin:
Bazı uygulamalar kendi kendine açılabilir ve giriş ekranlarınızdaki araçlar pilinizi tüketebilir. Uygulamalarınızı yönetmek için örneğin Android telefonlarda Advanced Task Killer gibi bir programı kullanabilirsiniz. Bu tür bir uygulama ile bellekte yüklü gereksiz yüklemeleri kapatabilir, işlemci üzerindeki yükü azaltabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

ooo yok daha neler.. onu kapat bunu kapat.. bunları herkes biliyor... gerçekten bilinmedik tavsiyeniz varsa onu alalım.. yoksa hiç girmeyin bu işlere...

keşke 2000'li yıllardan kurtulup 300'lü yada m.ö doğsaydım bu lanetli hayattan bıktım yoruldum.

hakli valla en isi hic akilli telefon almayalim olsun bitsin

Ziyaretçi yazmış:
ooo yok daha neler.. onu kapat bunu kapat.. bunları herkes biliyor... gerçekten bilinmedik tavsiyeniz varsa onu alalım.. yoksa hiç girmeyin bu işlere...
Bugün 11:46 %100 %

5800 ım var normalde internet müzik filan 1,5-2 gün gidiyodu ekran ayarlarından kontrast oranını en alta aldım dokunmatik titreşimi tuş seslerini vs kapadım otomatik tuş kilidi süresini 5sn yaptım şu anda sadece telefon olarak kullanınca 4-5 gün gidiyo müzik net filan 3-4 gün gidiyo ...

not: nete sadece eposta ve haber okumak için giriyorum ama müzik çok dinliyorum...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play