Akıllı saatler için kritik viraj dönüldü!

Akılllı saatler, ortaya çıktıkları ilk günden beri en büyük başarıya şimdi imza attı!

Akıllı saatler, klasik saatleri geride bıraktı!

Daha fazla insanın klasik saatler yerine akıllı saatleri tercih etmesi ile beraber, özellikle İsviçreli ünlü saat üreticileri zor durumda kalmaya başlıyor. Strategy Analytics'in yeni araştırmasına göre geçtiğimiz çeyrekte akıllı saatler ilk defa klasik saatleri geçti. Akıllı saatler 2014 yılı dördüncü çeyreğine göre yüzde 315.6 artış yaşayarak 8.1 milyon üniteye ulaşırlarken, klasik saatler yıl bazında yüzde 4.8 düşüş yaşayarak 7.9 milyon üniteye indi.

Her ne kadar Strategy Analytics ürün dağıtım tahminlerini açıklamamış olsa da, IDC ve Juniper Research'ün daha önceki raporları, yakın zamandaki büyümenin temel olarak Apple Watch sayesinde olduğunu söylüyor. Yakın zamandaki raporlara göre Apple Watch, akıllı saat dağıtımlarının yarısından fazlasına sahip durumda. Marketin geri kalanı ise Android Wear saatler (IDC'ye göre yüzde15), Pebble saatler (yüzde 8.6), Samsung'un Tizen tabanlı Gear saatleri (yüzde 8.2) ve daha küçük firmaların saatlerinden oluşmakta.

Bu arada klasik saatlerin düşüşü de geçen zaman içerisindeki raporlarda rahatlıkla görülebiliyordu. Her geçen ay, daha fazla kötü haber getirmekteydi. Marketin hiçbir kısmı bu düşüşten kurtulamazken, Swatch gibi 200 dolar ve 500 dolar aralığı en fazla etkilenen bölümdü.

Klasik saat üreticileri, akıllı saat tehlikesine kendi teknoloji destekli ürünleri ile cevap vermeye çalışsalar da sonuçlar pek parlak gözükmüyor. Örneğin Swatch, o kadar da akıllı olmayan bir saatin reklamı ile aylar geçirirken, Tag Heuer'in ilk Android Wear çalışması, temelde mekanik saat olan bir ürün ile sonuçlanmıştı. Strategy Analytics'in söylediğine göre bu çabalar, geçtiğimiz çeyrekte akıllı saat marketinin sadece yüzde 1'ini oluşturmaktaydı.

Her ne kadar klasik saatlerin ortadan kalkmaları yakın bir olasılık gibi gözükmese de ve Apple Watch Edition gibi pahalı akıllı saatlerin gerçekten lüks klasik saatler ile yarışıp yarışamayacağı henüz belli olmasa da, akıllı saat alanındaki bu patlama, saat üreticileri için bir uyarı olarak algılanabilir...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Aklı başında hiç bir insan kadranlı klasik bi saatin yerini kaba estetiksiz bi akıllı saatin alamıyıcağını bilir ergenler için üretilmiş gereksiz bir cihazdan fazlası değil

@28 Şubat 2016 23:50 kesinlikle

@28 Şubat 2016 23:50 Yıllar önce Galaxy S aldığımda istisnasız gören herkez böyle büyük telefon mu olur hiç dedi. Bugün hepsi daha büyüklerini kullanıyor.

akıllı saatler geçici bir heves diyorum.. o digital ve sarja mahkum saatlerin koldaki bir omega edeceğini sanmıyorum.. akıllı telefon tablet pc dekstop vs tüm cihazlara sahip olmama rağmen akıllı kol saati hiç düşünmedim.. kolumdaki eta 7750 otomatik chrono saatin keyfini ve zevkini vereceğini sanmıyorum...

Büyük lokma ye Ama büyük laf konuşma derim

Çocukken ilgim hep elektronik saatlerdeydi.data bank falan.o zamanin akıllı saatleri de onları.nedense sonralari hic onlari koluma takmak istemedim.özellikle erkek tarafında bir defa mekanik adam akilli bir saat eşsiz bir aksesuardır.bu özelik en akıllı saatte bile yoktur.akıllı saati kolunuza taktiginiz zaman oluşan algi başkadir belli segmentteki mekanik saati kolunuza taktiginizda oluşan algi farklıdır.akilli saat çoluk çocuk işidir .

Teknoloji gelisiyor bazi seylerin onue gecemeyiz nesil degisiyor.Ama klasik saatlerin tabikide yerini hic tutmaz cunku zatende zaman ilerlesede klasik saatler daha kiymetli hale gelir fazlasiylada cesit var.Birde uzerinizde bileginizde radyasyon yayn bir cihaz la dolasmak istemezsiniz akilli saat ureticileri bunu size soylemez.Vucudunuzfa degisiklikler ya da lenf ve hormon degisikliklerine neden olur lenf kanseri ve vucudunuzda kis ve nodul cikma olasiligi cok artar buna vucudunuz tepki veriyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir