Almanya'dan Çok Konuşulacak Bir Yasak

Almanya, bu "sevimli" cihazları sadece yasaklamakla kalmadı, satın alanlardan cihazları yok etmelerini de istedi!

  • Levent Öztürk
Almanya'dan çok konuşulacak yasak

Teknolojik gelişmeler ve kişisel gizlilik arasındaki sınırlar söz konusu olduğunda Almanya, genellikle diğer ülkelerin çoğundan daha katı bir anlayışa sahip. Ülke daha önce vatandaşlarına Sokak Görünümü'nden çıkma seçeneğini sunmuştu ve şimdi de telekom düzenleyicisi Federal Network Agency, çocuklar için akıllı saat satışlarına odaklanmış durumda.

Bu büyük, renkli cihazlar ailelerin çocuklarının nerede olduklarını takip etme yolu olarak büyük bir popülerlik kazanmışlardı ancak Alman otoritelerin söylediğine göre aynı zamanda bir mahremiyet riskini de beraberlerinde getiriyor ve gerekli güvenlik rehberlerine uymuyor. Ana sorunlardan biri de onaylanmış ses aktarımı gibi gözüküyor.

Federal Network Agency başkanı Jochen Homann'ın söylediğine göre bir uygulama aracılığı ile ebeveynler, çocukların bulundukları ortamı fark edilmeden dinleyebiliyor ve bunun bir "izinsiz aktarım sistemi" olarak sayılması söz konusu. Homann, araştırmalarına göre ebeveynlerin saatlerinin "aynı zamanda sınıflarda öğretmenleri dinlemek için de kullanıldığını" gördüklerini belirtmekte.

Artık bu akıllı saatlerin satışı Almanya'da sadece yasaklanmakla kalmıyor, Federal Network Agency, ebeveynlere almış oldukları saatleri yok etmelerini de istiyor. BBC ile konuşan bir uzman, bu kararın Nesnelerin İnterneti ve akıllı cihazların düzenlemelerinde büyük değişiklikler yaratabileceğini belirtiyor.

Almanya'nın dışında da bu çocuk cihazlarına uygulanan şifreleme ve diğer güvenlik önlemleri hakkında sorular bulunmaktaydı ve hacker'ların bu cihazların kontrollerini ne kadar kolaylıkla ele geçirebildikleri sorgulanmaktaydı. Bu kararın ülke dışında nasıl bir etkisi olacağını kestirmek ise şu an için çok zor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Gerçek gerekçe kişilerin mahremiyeti değil devlet memuru olan Öğretmenler yan gelip yatıyor bunu çocuklar angarya nedir öğretmenin görev ve esasları nedir bilemez ama Ebeveynler bunu dinleyerek lakayt öğretim görevlisini ifşa etmiş olacaktır. Eğitim Bakanlığı üzerinden miskin Öğretmenler şikayette bulunmuştur. Mesleğini bihakkın ifşa edenleri tenzih ederim fakat Öğretmenlik sadece maaş alınan bir iş değildir ülkemiz dahil çoğunda pedagojik, sosyolojik bilgi, empati ve idealizm maalesef yok.

Öğretmen canı isterse mesai saatinde Instagram, Facebook, Twitter ve diğer bilimum sosyal medyada canının istediğini yapacak ama çocuklarının konumunu güvenlik açısından endişe duyan ebeveynler çocuklarına bu kol saatini takamaz, yok böyle bir Dünya!! Pedofillerin sokaklarda ve teslim ettiğimiz bir çok kurumda ve her türlü tehlikenin sokakta kol gezdiği bir ortamda bunları toplamak akıl ile izah edilemez. Yarası olan gocunur! Çocuklar Ailelerin mi Devletin mi? Tasarruf hakkı kimin?

Güya insan haklarının beşiği sayılan Avrupa normları ile sürekli bizi hizaya getirmeye çalışan Almanya önce kendi aynasına bakmalıdır. Son yılların en çok tartışmalı konusu kişi mahremiyeti zedelenecek diye güvenlik kameralarının yerleştirilmesine karşı tepkidir. Gerçekte ise en fazla çocuk istismarının yaşandığı ülkeler AB ülkeleridir ve çeşitli bahanelerle örtbas edilmektedir. Elbette çocukların güvenliği yetişkin fertlerin mahremiyetinden daha önemlidir. Almanya kendi Memurunu yeğlemiş.

doğru yerinde bir karar.

@20 Kasım 2017 13:44 Kraldan çok kralcı olma! Bekara karı boşamak kolay diye bir tabirimiz vardır. Bir evladın olsa bakalım böyle sırf geri planda Yahudi karşıtlığı vb. sebeplerle Almanların yaptığı her şeye alkış tutar mısın? Bir şeye Pro yada kontra görüş belirtirken argümanlarını da sırala da bilgilenelim, Yorum yap, oy vermiyorsun!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost