Alternatif işletim sistemi: GoblinX

Yeni ve benzerlerinden çok daha eğlenceli bir işletim sistemiyle tanışın: İşte yeni Linux: GoblinX!

Farklı bir Linux sürümü olan GoblinX kendi yolunu çiziyor. 5 yıllık bir geliştirme sürecinin sonucunda ortaya çıkan işletim sistemi Slackware Linux üzerine kurulu.

Kullanımı kolaylaştırmayı ve işleri basit tutmayı seven işletim sistemi en garip görünümlü Linux dağıtımlarından birisi. Fantastik bir yaratık olan ve RPG oyunlarında oyuncuların bol bol öldürdüğü yaratıklardan olan Goblin, bu işletim sistemine adını veriyor ve logosunda yerini alıyor. İşletim sisteminin renkleri ve pencere tasarımları, duvar kağıtları da çok farklı bir atmosfer sunuyor. Bu işletim sistemi korku- eğlence harmanı bir tarza sahip.

Donanımları otomatik tanıyor

Geliştiricileri açık kaynak kodlu olmayan yazılımlara pek yer vermiyor. Bu sayede istikrarlı ve kullanışlı, ama kullanıcıyı uğraştırmayan bir işletim sistemi ortaya çıkıyor. Bilgisayardaki donanımların çoğu otomatik olarak tanımlanıyor ve ayarlanıyor.

Ancak bazı kablosuz Ethernet kartlarının ayarlarının özel olarak yapılması gerekiyor. Ayrıca diğer Linux dağıtımlarının aksine Windows sürücülerini kullanmak zorunda olanlar için Ndiswrapper, GoblinX'e dahil edilmiş.

GoblinX bazı grafik ayar araçlarına, kablosuz korumalı ağ erişimine ve yazıcı kurulumuna yönelik gerekli araçlara yer vererek işleri kolaylaştırıyor.

Birkaç konfigürasyon seçeneği sunan GoblinX'in en son sürümlerinden birisi G:Standart. BU sürüm KDE 4, Abiword, Pidgin, KOffice ve MPlayer ile birlikte geliyor. Kaputun altında Linux 2.6.27.6, Xorg X Server 1.6.3., GCC 4.4.3. yer alıyor.

GNOME ve KDE masaüstü ortamları

Farklı sürümleri mevcut

Diğer sürümler arasında GNOME masaüstü ortamına sahip olan G:Noblin, Xfce 4 kullanan G:Mini, Fluxbox ile birlikte gelen G:Micro yer alıyor. Bu sürümler ve kodlar ücretsiz indirilebiliyor. Geliştiriciler GNOME kullanan ve Ubuntu Mobile'a benzer bir arayüze sahip bir netbook sürümünü de USB bellek için hazırlamış ve uygun fiyatla satıyor.

Sabit diskten kurulum kolay sayılır. Arayüzün kompakt yapısı seçenekleri kısıtlayarak yeni kullanıcıların kafasını karıştırmıyor. Ancak partition manager kullanabilmek için bir partisyon oluşturmakta fayda var. Kurucuda kullanıcı hesapları, kök dizin şifresi, dosya sistemi, dil gibi ayarlar var. Live CD üzerinden çalıştırıldığında da kullanıcı konfigürasyonunu kaydetme imkanı var.

Slackware üzerine kurulu olduğu için onun paket yönetim sistemini kullanıyor. Ancak daha kullanıcı dostu. Firefox ve OpenOffice.org gibi uygulamalar var. Paket yönetim sistemi olan Gsplapt da Synaptic gibi görünüyor ve işliyor. Uygulamayı bulup, kurulum için işaretleyip onaylamak kurulum için yeterli.

Windows sürücülerini kullanmak ve OpenOffice kurma

Yeni sürümünde çeşitli program hataları ve sorunlar var. Bunların güncellemeler ile halledilmesi bekleniyor. Bu arada OpenOffice'i kurmak da oldukça kolay. Slapt-get komut satırı düzgün bir şekilde çalışıyor. APT'da apt-get install iken, slapt-get'te slapt-get --install komutu kullanılıyor. Daha fazlası için slapt-get --help yazabilirsiniz.

Ndiswrapper kullanmak ve Windows sürücülerini kablosuz Ethernet kartları için kullanmak isteyenler, önce Windows partisyonunu yüklemeli. Ardından Ndiswrapper'a sürücüyü işaret etmek gerekiyor.

1. mkdir /mnt/sda1
2. mount -t auto /dev/sda1 /mnt/sda1
3. ndiswrapper -i /mnt/sda1/SWSetup/WLAN/bcmwl5.inf

Ardından:
1. modprobe ndiswrapper
Bazı Broadcom çiplerde sorun çıktığında şunu deneyebilirsiniz:

1. echo "blacklist b43" >> /etc/modprobe.d/blacklist
2. echo "blacklist ssb" >> /etc/modprobe.d/blacklist
3. Restart.

Adobe Flash sevenler

Flash'ın tar.gz sürümünü indirip kurabilirsiniz

Eksikliği hissedilenler arasında Adobe Flash Player var. GoblinX dosya depolarında Gnash var. Gnash açık kaynak kodlu bir flash oynatıcı. Çoğu kullanıcı Gnash'tan sonra Adobe Flash Player kullanmayı yeğliyor. Adobe'u kurmak için

1. get.adobe.com/flashplayer/ adresinden tar.gz formatında indirin.

2. tar -zxvf install_flash_player_10_linux.tar.gz

3. mv libflashplayer.so .mozilla/plugins/

GoblinX genel olarak iyi bir performans sunuyor, KDE 4 gayet iyi çalışıyor. Sadece 512 MB belleği olan bir sistemde bile hızla çalışıyor. Elbette Windows gibi tıkla ve çalıştır bir işletim sistemi değil. Ancak çeşitli Linux sürümlerine göre avantajları ve kimi kullanıcıların çok seveceği farkları var.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

bunun ubuntudan ne farkı var sonuçta bir linux dağıtımı değilmi

Linux'un hem gücü, hem de zayıflığı farklı dağıtımlarının olması. Aynı kernel çekirdeğini kullansalar bile linux dağıtımları arasındaki farklar temelde anlatarak değil, en iyi denenerek görülebilir. Bu sürümü de kurcalamak gerek gerçekten ne kadar iyi donanım sürücüsü tanıyor, adamlar neler yapmış, nasıl yapmış diye.

Hayret, Windows haberlerinde tonla Ubuntu yorumu oluyor buna bir tane bile gelmemiş daha. herhalde ubuntucular başka linux sürümü bilmiyor

Aslında bu yazıda anlatılar Linux hakkında bir genelleme gibi olmuş.

pekbir farki yok gerci temelinde butun Linux surumleri yani calsiyor bir kac ayrinti farkliligi hepsi o
kurup denmedim ancak Saboyon Linux denemistim pek bir farklilik goremedim
vmware uzerindern kurup denemekte fayda var
saygilar

Linux'ta ne yazık ki donanım tanımama ve yazılım eksikliği sorunu var.

Pardus kullanıyorum.Sistem çok güzel ama ne yazık ki temel ihtiyaçların dışındaki ihtiyaçların hiçbirini karşılamıyor;çünkü mevcut programların çoğunun kalitesi düşük ve bazı kategorilerde ise ne yazık ki hiç program yok.

Örneğin bir web sayfasının tam sayfa snapshotının alamıyorum.

Sıkıştırma programıyla SFX oluşturamıyorum ve şifre atayamıyorum.

PDFleri doc'a veya html'ye çeviremiyorum.Webware kullanmak zorundayım.

WMA formatındaki şarkıları kolayca MP3'e çeviremiyorum.Video ve audio convertor zaten yok.

Menülü DVDleri kullanamıyorum.

İnternetteki sesleri çalınma esnasında kaydedemiyorum.Audacity'nin ses kaydetme özelliği çalışmıyor.

WebDav'ı kullanamadığım için online storage alanıma giremiyorum.

Kolayca ve hızlıca güzel bir websitesi tasarlama imkanım yok;çünkü BlueFish'de designer mod yok.Satır satır kod yazmak zorundayım.

Gimp ile yıldızım hiç barışmadı;çünkü pratik değil.Sıradan bir kullanıcının da kullanabilmesi pek de mümkün değil.

Daha bu liste uzar gider...

TUBİTAK'ın acilen duruma müdahale etmesi gerekiyor.Üniversitelerle anlaşma imzalanması, temel ve orta seviyeli ihtiyaçların eksiksiz bir şekilde karşılanabilmesi için kaliteli programlar üretilmesi gerekiyor.

Başka şekilde Pardus'un da hiçbir diğer dağıtımlarının da fazla bir şansı yok.

N'olmuş yani bu tür özellikler Ubuntu'nun standartları zaten ^^

ubuntu gibi nasıl kurulacagını anlatan bi yazı olsaydı ne güsell olmazmıydı

kullanan arkadaslar var mı

ubuntu'da otomatik driver yükleme özelligi var

bence pardustan bi farkı yok kullanışsız ve uyumlu program bulmak zor iş

pardus size yeter...

burda çopu yazılımı kendimiz kurmamız gerekiyor ubuntuda böyle bir dert yok ama windows sürücülerini kullanabilme hoşuma gitti.daha fazla gelişirse bence tutulabilir.

İnsanın kendine eziyet etmesine ne gerek var.Alın size uyan bir Windows sürümünü ve hayatın keyfini çıkartın.Bu kısacık hayatta ıvır zıvır bin türlü sıkıntıyla, darboğazla, hangi sorunu ya da eksikliği nasıl aşacağım diye debelenip durmaktan ise Windowsla barışık olmak en iyisi.Bence Linux,minux,Ubuntu,mubuntu..hepsi romantikler zaman kaybımdan başka bir şey değil.

"İnsanın kendine eziyet etmesine ne gerek var.Alın size uyan bir Windows sürümünü ve hayatın keyfini çıkartın.Bu kısacık hayatta ıvır zıvır bin türlü sıkıntıyla, darboğazla, hangi sorunu ya da eksikliği nasıl aşacağım diye debelenip durmaktan ise Windowsla barışık olmak en iyisi.Bence Linux,minux,Ubuntu,mubuntu..hepsi romantikler zaman kaybımdan başka bir şey değil."
-----------------------------------
Bunu yazman için sana para mı veriyorlar?

Apostol da kendine Win7 ultimate aldı sonra bu kazığı nasıl yedim diye düşünüyor.

"İnsanın kendine eziyet etmesine ne gerek var.Alın size uyan bir Windows sürümünü ve hayatın keyfini çıkartın.Bu kısacık hayatta ıvır zıvır bin türlü sıkıntıyla, darboğazla, hangi sorunu ya da eksikliği nasıl aşacağım diye debelenip durmaktan ise Windowsla barışık olmak en iyisi.Bence Linux,minux,Ubuntu,mubuntu..hepsi romantikler zaman kaybımdan başka bir şey değil."
-----------------------------------
Bunu yazman için sana para mı veriyorlar?

Hemen yukarıdaki satırı yazan kişiyedir...
Yorumumu beğenmediysen kırmız butona basıp belirtebilirdin.Ancak bu şekildeki ithamı çok terbiyesizce bulduğumu yazmalıyım. Kısa bir süre önce Ubuntunun reklamlarından gaza gelip CD sinden kurup denemeye çalıştım.Karşılaştığım bir sürü soruna ek olarak XP ve Vistaya kıyasla bir yığın özellikten feragat etmem gerektiğini tecrübe ederek anlayınca yukarıdaki yorumda belirttiğim şekildeki kanaate vardım ve yazdım.Sende medeni cesaret olsaydı bana karşı fikrini benim yazdıklarımı çürütecek şekilde yazardın ve tanımadığın insanları çamur at izi kalır mantığıyla bu şekilde itham etmezdin.Belli ki yüreğin yetmemiş ve ''ziyaretçi'' olarak çamurunu atıp sıvışmıışsın.Benim düşüncelerimi ve yorumlarımı ne senin çamur atman ne de bir başka şey etkileyebilir.Yukarıdaki adımla forumlarda bir ara ve bak istersen . Daha iki hafta yok...Ubuntu hakkında sorduğum soruyu ve aldığım cevabı.Senin çirkin ithamına bir cevabı orada yazdığım soruya gelen cevabın içinde de bulabilirsin.
Sana bir soru sormak istiyorum.Terbiyeli olmak çok mu zor....?

ben pardus kullaıyorum eski yeni tüm sürücüleri tanıyor virüs yok daha ne olsun

arkadadaşlar ubuntu nun program arşivi çok ve çok esnek bir yapısı var.Menü,panel herşeyini kafanıza göre değiştirebilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir