AMD için en kötü haber şimdi geldi!

90'lı yıllardan günümüze dek hep liderliğe oynayan AMD, artık ikinci bile değil!

  • Ender Duman
AMD için en kötü haber şimdi geldi!

Mobil cihaz kategorisindeki başarılarıyla düşen PC satışlarının olumsuz etkilerini dengeleyen Qualcomm ve Samsung, tablet ve akıllı telefonlara gerekli ilgiyi göstermeyen AMD'nin önüne geçtiler.

1997'den bu yana yarı iletken piyasasını takip eden pazar araştırma firması IC Insigth, Qualcomm ve Samsung'un AMD'yi geride bıraktıklarını açıkladı. 1990'lardan bu yana Intel'in ardından ikinci sırada yer almış olan AMD böylelikle dördüncü sıraya kadar gerilemiş oldu. Son araştırmalar, Qualcomm'un yüzde 9,4 pazar payıyla ikinci olduğunu, onu yüzde 8,2'lik payla Samsung'un izlediğini gösteriyor. Qualcomm 2012'de 5,3 milyar dolarlık satış yaparken kendi tablet ve akıllı telefonları yanında Apple için de üretim yapan Samsung 4,6 milyar dolarlık satış yapabildi. Listede yer alan on firmadan sadece ikisi, Intel ve AMD geleneksel PC'ler için işlemci üretiyor. Geri kalan sekiz firmanın tamamı sadece ARM mimarisine dayalı mobil işlemciler üretiyorlar.

Öte yandan mobil işlemcilerin yükselişi Intel'i, AMD kadar etkilememiş görünüyor. 36,9 milyar dolarlık satış yapmayı başaran firma, 56,5 milyar dolarlık mikro işlemci pazarının yüzde 65,3'üne hâkim.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

uzun zamandir ortalama kullanici icin birsey yapmadilar zaten

amd bunun farkına geç varanlardan kaçınılmaz sona hızla ilerliyor....

AMD üstünlüğünü Playstation 4' te gösterecek...

Bence yeni bir mobil mimari üstünde çalışıp pazar paylarını artırmalılar.Yoksa yakında çöken devlerden biri olabilir...

Bana göre mobil pazarda GPU işine girerse parayı deve yükü ile götürür

@23 May 2013 17:01 imageon vardı bir zamanlar şu anki ismi adreno. eğer qualcomm a satılmasaydı belki amd nin şu anki konumu daha farklı olurdu.

Intel candır Amd ölse de olur zaten doğru düzgün destek vermiyordu ekran kartı ve işlemci için. Yazilimlari da çok kalitesizdi.

@23 May 2013 17:21 AMD olmazsa caleron tek çekirdekleri 1000 dolardan giydirirdi intel sende mutlu olurdun.

@gcb1903 aynen öyle..rekabet olmazsa kalitede olmaz sazan intelciler azıcık piyasayı süzmeyi öğren

amd için bir sıkıntı yok yenilik yapılıyor derken bir çok önemli gücünü kaybetti işten çıkartılarak arm firması ile ortaklaşa çalışarak kefeni yırtmanın çabasında fakat iş göründüğü gibi değil. mobil platform konusu dendiğinde evet notebook konusunda intel çok önde olabilir fakar gsm cihazları konusunda arm mimarisi ile yarışabilecek bir güce sahip değil halen.

amede zaten çoktan öldü bi kaldıranı bile yok gariplerimin....

amd xbox ve ps4 oyun konsollarındada belli bir satış yapacaktır.. yeni nesil işlemcileride çok iyi bu oyun konsollarının tercihindende belli oluyor umarım amd herzaman üst sıralarda olurda rekabetten biz faydalanırız

mobil kullanım artsın iyicede bizde ekran kartları ile işlemcileri ucuza alalım artık pazar mobilin olsun :)

intel i neden zorlasınki bir normal işlemci en az 500 tl civarı ee bizim ülkedede marka fanatikliği olduğu için çoğu insan ıntel alır ki bu da gerçek.adam daha bilgisayar kullanmasını bilmiyor ama örenmiş ıntel daha iyi diye gidip ıntel alıyor hemde kullanmıycağı şeye boş yere fazladan para veriyor .

80lerden beri bu sektörde uzmanım, her sene, AMD battı, batacak hikayeleri çıkar. provakatif ticari palavra. AMD ürünleri her zaman 1 numaralı tercihimdir. 9 kocalı ARM işlemci PC mimarisinin rakibi bile değil, küçük bir tümleyeni. çoklu çekirdeğe ve GB rame yeni geçti, daha 64 bite sıra gelmedi. AMD dünyaya 64bit PC ve çoklu çekirdekle tanıştıralı 10 yılı geçti.

@23 May 2013 23:03 İlk üretti ve yaptıda ne oldu boynuz kulağı geçdi dostum intel yürüdü gitti tozu dumana kattı;amd yaptığı ve ürettiği hangi işlemcisi ile ezdi geçdi inteli bir söyle bana.niye en iyisi varken iyide takılıp duruyorsunuz hayretki,hayret yaa..

@24 May 2013 20:14 Fx işlemcilerin Pentiumu ezdiğinden haberin yok galiba aynı şekilde atom işlemcilere karşılık fusion işlemcilerin performansınında inteli ezdiğini bilmediğin belli işlemcide teknoloji mucidi her zaman Amd dir ilk çift çekirdek ilk 64 bit mimari aklıma ilk gelenler intelin büyüklüğü müşteri piskolojisini iyi kullanması iki şirketin pazarlama satış yöntemleri çok farklı çoğu kişi bilgisayar sahibi olmasında Amd nin çok etkisi var Amd olmasa çift çekirdekli inteli bile kolay kolay kimse alamazdı

@24 May 2013 20:14 Baban seni, daha zengin ve daha iyi yetiştirir diye sabancıya evlatlık verseydi be evladım. bu nasıl bir mantık böyle? herkes şampiyon takıma mı geçiyor? herkes ülkesini terk edip büyük ülkelere mi iltica etmeli? 32 tane fabrikası olan bir firmayla 3-5 fabrikası olan bir firma tabii ki eşit rekabet edemez. hiçbir büyüklük de sonsuza kadar sürmediği gibi büyük firmaların riski daha da büyüktür. biri üretim ve pazarlama lideri paragöz, diğeri de icat ve müşteri mutluluğu güden idealist bir firma. bilmem anlayabilir misin. holiganlıkla bilim yapılmaz.

@25 May 2013 01:02 Ezmişmi hahahahah çok belli çok.bu kadar firma aptal hepsi intel tercih ediyor ki içlerinde apple bile var.100 tane laptopun 95 tanesi hep intel işlemcili ne hikmetse geri kalan az miktar amd işlemcili her zaman iyi ve üstün olan tercih edilir sizin mantığa göre şahin otomobil ama mercedesde otomobil peki hangisini tercih edersin.binmek için herhalde şimdide şahin dersin dimi güldürmeyin yaaa insanları..

Gündelik fanatizmden tarihe zaman ayıramayanlara yazalım: 20 yıl önce işlemcilere MPU (matematik işlem birimi) ekleyen de AMD dir, intel parayla ayrı bir işlemci satıyordu. kuzey köprüsünü işlemcilere entegre eden de AMD. DDR konusunda intele tükürdüğünü yalatan da AMD, intel herkese kendi RAMBUSını satacaktı. vazgeçilen x86 mimarisini yeniden diriltip itanyum kazığını tarihe gömen de AMD. daha niceleri var. intelin bütün stratejileri tekel olmak üzerine kuruludur. büyük ve güçlü olmak, haklı ve ahlaklı olmak anlamına gelmez.

peki AMD' nin ilk kurulduğu yıllarda İntel' den çalıntı işlemci ürettiğini ve IBM'nin İntel' le ortaklık ısrarı üzerine lisanslı ürettiğini biliyor musunuz?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost