AMD, Zen ile Köklerine Geri Dönüyor

AMD, 2 Mart'tan itibaren Zen ile köklerine geri dönüyor.

AMD, Zen ile köklerine geri dönüyor

AMD, Ryzen 7 masaüstü işlemcilerinin dünya genelinde 180'den fazla satış noktasında PC oyuncularının, içerik yaratıcılarının, bilgisayar kullanıcılarına sunulacağını duyurdu. 4 yıl ve 2 milyon mühendislik saatini aşkın bir süre zarfında geliştirilen Ryzen pazarı sarsmaya ve milyonlarca insanı yüksek performanslı kişisel bilgisayarlarla tanıştırmaya geliyor.

AMD Ryzen 7 Ürün Ailesi

AMD, Ryzen 7 masaüstü işlemci ürün ailesini küresel basın, endüstri analistleri ve iş ortaklarının katılımı ile gerçekleştirilen bir etkinlikte tanıttı. 8 çekirdek ve 16 izlekli olarak AM4 platformunda geliştirilen Ryzen işlemciler; PC oyuncuları, içerik üreticileri ve bilgisayar tutkunlarına özel olarak tasarlandı. AMD'nin canlı demolarda sunduğu performansa göre, yapılan özel testlerde amiral gemisi Ryzen 7 1800X dünyanın en yüksek performanslı 8 çekirdekli masaüstü işlemcisi olurken, Ryzen 7 1700 ise dünyanın en düşük güç tüketen 8 çekirdekli masaüstü işlemcisi olarak dikkat çekti.

Ürün demolarında Ryzen 7 1800X benzer konfigürasyonlara sahip 8 çekirdekli ve 16 izlekli Intel Core i7-6900K'yı Cinebench R15 çoklu izlek ve Handbrake temelli video kodlama performans testlerinde geride bırakırken, 4K oyun performansı ise benzer seviyelerde seyrediyor.

Yeni AMD termal çözümleri

AMD Ryzen kullanıcılarına, özgün Wraith soğutma çözümlerinin üstüne geliştirdiği Wraith Spire ve Wraith Stealth soğutucuları sunacak. R7 serisinin soğutucu ile gelen tek modeli 32 desibel sessizlikte üstün soğutma performansı sunan Wraith Spire ile satılacak.

Erişim

Ryzen için ön satışlar bugün itibariyle başlıyor. X370 ve B350 modelleri ile iki farklı yongaseti kullanacak AM4 soketli anakartların ise 2 Mart tarihi itibari ile dünya genelinde satışa sunulması bekleniyor.

Ürün Serisi

Model

Baz Saat (GHz)

Boost Clock (GHz)

TDP (Watt)

Dahili Soğutucu

Tavsiye Edilen Satış Fiyat USD KDV hariç

Ryzen 7

1800X

3.6

4.0

95

-

$529

Ryzen 7

1700X

3.4

3.8

95

-

$419

Ryzen 7

1700

3.0

3.7

65

Wraith Spire

$349

 

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

AMD sen hep uygun fiyatlı ve erişilebilir oldun intel gibi kibirli olmadın bu fiyatlar ney??

Amd yine pazarlama hatasi yapiyor. İntelin karsisina direk rakip olarak cikmasi su surecte mantikli degil. İntelin yillik geliri 80 milyar dolar amdnin ki 1.5 milyar dolar. Alt ve orta gelir gurubuna yonelik hamleler yapmasi lazim direk intelle ust segmentte rekabe girerse yine fos olur. Bir amd sever olarak basarili olmasini cani gonulden istiyorum.

fiyat olarak i7 7700k'dan uygun olur diye düşünmüştüm ve de yeni sistemi buna göre toparlamayı düşünüyordum.öyle ki testlerde aldığı çok olumlu eleştiriler Ryzen'de karar kılmama neden olmuştu.bir de bunun üzerine vergilerin konduğunu düşünürsek ülkemizde bence Ryzen almak hayal

12 senedir AMD kullanıyorum. Derler oyun bilgisayarları AMD mi toplanır diye. Çevremdeki her kişi niyetine AMD bilgisayar topladım ve onlarda memnun. Intelin kazık fiyatını bunlarda görünce ister istemez şaşırdım. AMD özüne dönmemiş AMD intel ile yarışacak bir işlemci geliştirmiş ve intelin pazar payını düşürebilecek nispeten intelden biraz ucuz fakat klasik amd den kazık bir fiyat sunmuş. Demek ki neymiş kendini geliştirinceye kadar çak ucuzdan o iş tamam olunca ben bir markayım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir