AMD'nin yeni nesil ekran kartı bu mu?

AMD'nin yeni nesil ekran kartı Radeon R9 390X, net bir kare ve etkileyici bilgilerle sızdı!

  • Ercan Uğurlu
AMD'nin yeni nesil ekran kartı bu mu?

AMD, düzenlediği Finansal Analiz Günü'nde ürünlerinin geleceğiyle ilgili yol haritasını açıklamış ve özellikle üzerinde durduğu yeni işlemci ailesinin planlarını ortaya koymuştu. İşlemcilerinin yanında ayrıca GPU tarafında da bilgiler sızdıran AMD, amiral gemisi konumuna yerleşecek olan Radeon R9 390X ekran kartıyla büyük sükse yapacak gibi duruyor.

Radeon R9 390X'e ait olduğu iddia edilen yeni bir görsel de, chiphell.com sitesinde ortaya çıktı; elbette çeşitli bilgilerle de desteklenerek... AMD'nin yeni "Fiji" GPU'sunu taşıyacağı söylenen kart, ilk Yüksek Genişbant Bellek (HBM) teknolojisine sahip olarak gelecek. Öte yandan GDDR5'lere oranla watt başına performans noktasında üç kata kadar performans artışı sergilemesi beklenen kartın, yüzde 50 dolayında enerji tasarrufu sağlayacağı da gelen bilgiler arasında.

Küçük boyutlarıyla dikkat çekmesi beklenen Radeon R9 390X'in su soğutma kullanacağına dair söylentiler de mevcut. Neyse ki bu bilgilerin doğru olup olmadığını öğrenmek için çok beklemeyeceğiz. AMD'nin, Haziran ayının ilk haftasında düzenlenecek olan Computex fuarında bu kartı açıklamasını bekliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bundan 2 tane alıp crossfire yapacaksın.

gtx 970 alcaktım ram sıkıntısı kafamı kurcalıyor, 3.5 gb vram ileriye yönelik degil malesef ultra texturepack ile shadow of mordor yaklasık 5.8gb vram kullanıyor gtx980 de çözüm olmuyor malesef ,titan x e de okadar para vermek istemedigim için gözüm amd de 6 veya üstü vram 980 ayarında performans fiyatıda 980 ile veya biraz üstü olursa ilk amd donanımıma sahip olabilirim.

Bu sızma olayını hiç anlamadım. Bir pazar stratejisi mi yoksa milyar dolarlar harcayan firmalar hakikaten kendi bilgilerini saklamaktan bu kadar aciz mi ?

@11 Mayıs 2015 01:24 Pazarlama stratejisi tabi ki

Bu ekran kartı, yurtdışıyla aynı anda Türkiye'de de satışa sunulsun lütfen. Şu anda dört gözle bu ekran kartının çıkmasını bekliyorum. Ayrıca yurtdışında satışına başlanan ACER XG270HU ve BenQ XL2730Z (Freesync destekli 144 Hz 27 inç monitörler) bunların da Türkiye'de satışa bir an önce sunulması lazım.

tdp yüksek diye sızıntılarda vardı sanırım bu yüzden sıvı soğutma ile gelecek,

amd bu yazılımlarıyla en kral ekran kartını bile batırır

Computex'in davetli listesinde AMD'nin adı yok nasıl açıklama yapacak anlamadım gitti.

@12 Mayıs 2015 14:36 Yeni çıkan bilgilere göre Computex'te AMD açıklama yapmayacak. Haziran'ın ortasında düzenleyeceği E3'te R9 390X ile ilgili açıklama yapacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost