Android, Çin'de iOS'u geriye itiyor!

Android, iOS ve Windows Phone'un kullanım oranları, son aylarda bakın nasıl değişti...

  • Zeynel A. Öztürk
Android, Çin'de iOS'u geriye itiyor!

Sadece bir sene önce Apple, Android'i önemli bölgelerin tümünde eziyordu. Geçen ay ortaya çıkan 2015 dördüncü çeyrek verileri bile iOS'un Asya'da üstünlüğünü sürdüğünü gösteriyordu. Ancak Kantar'ın yeni raporu, işlerin tersine dönmeye başladığının işaretini veriyor.

Şubat 2016'yla sonlanan üç aylık veriler, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ın başarılı olduğunu, ancak Apple'ın pazar payını artırmadığını söylüyor. İngiltere merkezli araştırma firması Kantar'ın verileri, Apple'ın Ağustos 2014'ten bu yana Çin'de ilk kez büyümeyi durdurduğunu gösteriyor. iOS'un pazar payı, Şubat 2015'e kısayla yüzde 3,2 gerileyerek Şubat 2016'de yüzde 22,2'ye düşmüş bulunuyor. iOS'un Çin'de kaybettiği pazar payının neredeyse olduğu gibi Android'e gittiği görünüyor. Android'in pazar payı, Şubat 2015'ten Şubat 2016'ya yüzde 3,4 artarak yüzde 76,4'e yükselmiş durumda.

Veriler, Android'in ilk 5 Avrupa pazarında farklı başarı dereceleri elde ettiğini, işletim sisteminin İspanya'da yüzde 90 kullanım oranına sahipken İngiltere'de yüzde 56'ya ancak ulaştığını gösteriyor. iOS ve Android'in önceki yıla göre performansına bakıldığında Windows Phone'un pek iyi gitmediği görünüyor. Platform, büyümeyi umduğu Avrupa'da bile bir kenara sıkışmış durumda.

En önemli hayal kırıklığı, Microsoft'un Lumia 950 serisini tanıttıktan sonra Windows'lu telefonlara pek odaklanmamış olması ve platformun pazar payının Kasım 2015 ve Şubat 2016 arasında her ay düştüğünün gözlemlenmesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Çinde Apple'ı hüsrana uğratan Huawei oldu

@09 Nisan 2016 18:59 huawei içinden geçti cidden appleın. Admların yazılımlarıda baya başarılı şişmiyor cihaz tıkır tıkır çalışıyor. E ozaman IOS a ne gerek var dedi millette. Boşa para başkabişi değil.

blackberry %0 ile niye hala o listede. batmadı mı o şirket hala?

@09 Nisan 2016 21:15 Bir aracınız varsa qnx isimli bir blackberry ürünü kullanıyor olabilirsiniz...

İnsanlar Apple ı tasarımı ve stabil durumu için kullanıyordu doğru çinde geriye gidiş var nedeni Huawei. Ayrıca samsung s6 7 edge ler sony Xperia lar lg ler tasarımı düzelttiği için değişiklik olacak. Umarım 2 yıla kalmaz batar Apple. Lisans sorunları da çözülüyor. Telefonda Spotify ile sanatçı hakları korunuyor netflix dsmart blu digiturk play ile de film hakları korunuyor. Yani maalesef steve gidince işler değişti.

sonunda doğru yolu buldular... Apple için sonun başlangıcı...

Xiaomi huawei meizu gibi baba üreticilerin doğduğu yerde apple kullanmak neyle izah olunabilir bir şey demek istemiyorum

Apple çalışan telefonu. Büyük ölçüde androide göre güvenli ve kararlı bir çalışma prensibi var. Ancak sağladığı özellikler hep çok büyükmüş gibi lanse ediliyor. Rakipleri işe yarar yenilik peşinde iken Apple getirdiği yeniliklerle tatmin edemiyor. 3D touch ne kadar işlevsel bir yenlik olabilr ki üstelik batarya berbat iken daha da berbarlaştı. Günümüz teknolojisi ile Android telefonlar daha tercih edilebilir. Apple 4S ile en güzel tasarımı yaptı. Sağlamlık konusunda 4S en iyisidir.

Bunun kadar saçma bir karşılaştırma olamaz sanırım. Herhalde Android kullanımı daha fazla olacak, iOS sadece Apple cihazlarında kullanılıyorken Android kullanan kaç tane marka var? Samsung, HTC, Motorola, kervana yeni katılan BlackBerry ve daha onlarca marka Android kullanıyor. Tek bir markanın işletim sistemine karşı 20 markanın kullandığı işletim sistemini karşılaştırmak nasıl bir saçmalıktır? Bu kullanım oranları kaliteyi asla belirlemez..

apple ürettiği cihazın arkasında durmayan bir şirket. yığınla para ödeyip aldığınız telefon ertesi yıl hiç bir işe yaramayan bir cihaza dönüşebiliyor. biraz daha geçince desteği de çekiyorlar. elimde ipad 3 var. yeminle söylüyorum yerlerde sürünüyor. kullanıcı olarak bunu haketmediğimizi düşünüyorum. apple firması artık ben müşteriyi seçerim. müşteri beni seçmez kafasından kurtulmalı.

Sen de yorum yaz