Android'de pili tüketen wakelock nedir?

Android'li cihazlarda yaşanabilen pil sorununu derinlemesine inceleyip, çözüyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Android'li cebinizin berbat pil ömrünü uzatın!

Android'li akıllı telefonlar, yanımızda taşıdığımız dijital birer merkez olma iddiasındalar. İddiasındalar, çünkü pilleri herhangi bir nedenle günün yarısında tükenip, sizi bir anda yalnız bırakabiliyorlar.

Peki Android'li telefonunuzun pilini tam olarak neyin tükettiğini nasıl bulabilirsiniz? Makalemizde bun yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Eğer şanslıysanız, herhangi bir işlevden vazgeçmeden sorunu çözebileceksiniz.

Wakelock'lar

Android, arka plan görevlerini yönetmede son bir kaç senedir önemli gelişim gösterdi. Google'ın platformunu kullananlar, ilk zamanlar "Task Killer" araçları kullanmanın zorunlu olduğunu hatırlarlar. Android şu an eskisi gibi pil sorunlarına sahip olmasa da, yanlış uygulamaların bir araya gelmesi, Android'in titiz işlem yönetim düzenini bozabilir.

Aslında arka plan uygulamalarını kapatmıyorsunuz

Genel inanışa ve sağduyunuza göre pilden tasarruf etmek için çoklu görev arayüzünü açıp, kullanmadığınız tüm uygulamaları kapatmanız gerekir. Ancak Android aslında arka plan görevlerini nasıl yöneteceğini zaten bilir - çoklu görev ekranındaki uygulamaları sürükleyerek kapatmak, sadece ön plandaki uygulamaları kapatır. Bir uygulama sorun çıkartıyorsa, bu sorunun kaynağı genellikle arka plan uygulamasıdır. Bu yüzden bu davranışınız, zaman kaybından ibarettir.

Stok Android'deki pil kullanımı menüsü işinize yarayabilir, ancak bu ekran aslında tüm hikayenin sadece yarısını anlatıyor. Uygulamaların bu listede görünmesinin nedeni, genellikle onları çok kullanmanız. Menüde gördükleriniz, pilinizi kullanan uygulama paketleri ve sistem işlemlerinden ibaret. Ancak en önemli satırlar, aslında "Uyanık/Awake" ve "Ekran açık/Screen on" altındaki satırlardır. Uyanık kalma süresi, ekranın açık kalma süresinden çok daha uzunsa, bir şeyler telefonunuzun uyumasına engel oluyor demektir. Bu duruma "wakelock" adı verilir ve bu olay, pil ömrünüzün bir numaralı düşmanıdır.

Cebiniz niye uyuyamaz? Sorunun çözümü...

Bir uygulama veya hizmet, bir işlem çalıştırmak istediğinde bunun için cihazınızı bir "alarmla" uyandırabilir. Wakelock modu, işlemciyi işini yapabilmesi için uyanık tutar. Bu genellikle önemli bir sorun teşkil etmez, uygulama işini tamamlar ve cihaz tekrar uyku moduna geçer. Ancak çakışmalar ve hatalar, wakelock'ların kalıcı olmasına yol açabilir; telefonunuzun hiç uyuyamamasına neden olabilir. Pilinize neyin dadandığını öğrenmek için, telefonunuzun uykuya geçmesini engelleyen şeyin ne olduğunu bulmanız gerekiyor.

Sorunun çözümü

Telefonunuzun uzun süre wakelock modunda kaldığını ilk bakışta anlamayabilirsiniz. Ekran tam anlamıyla kapalıdır ve telefon gerektiği gibi uyuyor gibi görünür. Wakelock için iyi bir ipucu, telefonunuzun aşırı ısı üretmesi olabilir. İşlemci, derin uykuya geçmek yerine tam kapasiteyle kullanılırsa, cihazınız onu elinize aldığınızda her zamankinden fark edilir derecede sıcak olabilir. Ancak bunun için biraz dedektiflik yapmanız gerekebilir. Bu noktada uygulamalar devreye girerek işinizi kolaylaştırıyor.

System Monitor ile takip, BetterBatteryStats ile..

Uyumayan bir telefonu izlemenin iyi ve kolay yollarından bir tanesi, System Monitor gibi bir uygulamayla işlemci hızını takip etmek. Bu uygulama, işlemci etkinliğini yüzde olarak sınıflandırıyor. Cihazınızı elinizden hiç bırakmadan kullanmak gibi durumlar hariç, uygulamanın gösterdiği grafikte "Deep Sleep" bölümünün en büyük yüzdeye sahip olması gerekir. Eğer değilse, davranışı bozuk bir uygulamaya veya sistem işlemine sahipsiniz demektir.

Pil ömrünüzü kısaltan sorunu bulmak için biraz daha derine inmeniz gerekecek. Bunun için en iyi uygulama, BetterBatteryStats. Uygulama, Google Play'de ücretli olarak sunulsa da uygulamanın geliştiricisi, beta sürümlerini XDA forumlarında ücretsiz dağıtıyor. Root'lu kullanıcılar, uygulamada daha fazla bilgi görecekler, ancak birçok cihazda root'suz da birçok wakelock bilgisi elde edebilirsiniz.

Sorunlu işlemi yakalıyoruz

Kalibrasyon için uygulamaya birkaç saat tanıyın ve ardından ilk kutuda Kernel Wakelocks ve ikinci kutuda unplugged'i seçerek görünümü filtreleyin. Listede yukarılara yakın bir işlem görüyorsanız, suçlu işlemi buldunuz demektir. BetterBatteryStats bazı wakelock'lar hakkında daha fazla bilgi sağlayan web sayfalarına bağlantı verebiliyor. Bu sayfalarda ilgili işlemle ilgili sorunları nasıl gidereceğinizi bulabilirsiniz. Çoğunlukla telefonunuzu baştan başlatarak telefonunuzu kendine getirmeniz mümkün olabilir.

Cihazınızda davranışı bozuk bir uygulamadan şüpheleniyorsanız, listedeki PowerManagerService öğesine dikkat edin. Bu öğe, tüm kısmi wakelock'ları bir arada gösterecektir. Root'lu kullanıcılar, uygulamada kısmi wakelock'ları (Partial Wakelock) görebilirler, ancak diğer herkesin son yüklenen uygulamaları ve PowerManagerService'in başlangıcını karşılaştırarak biraz dedektiflik yapması gerekiyor.

Ve sorunu bulduk, şimdi ondan kurtuluyoruz

Bulgunuzu doğrulamak için şüphelendiğiniz uygulamaları kaldırın, BetterBatteryStats içinde özel bir referans noktası oluşturun. Telefonu uyutun (ekranı kapatın) ve bir süre sonra wakelock'ları kontrol edin. PowerManagerService artık uyuma sürenizin büyük bir bölümünü işgal etmiyorsa, sorunu buldunuz demektir. Tebrikler.

Çoğunlukla sorunuzun kökünde yüklediğiniz uygulamalardan bir tanesi yer alır. Sorunla başa çıkmanın en kolay yolu, sözkonusu uygulamayı veya oyunu tekrar kurmamaktır. Ancak pil tüketmesine rağmen uygulamayı kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda uygulamanın işlemini güvenle kapatmanız gerekiyor. Android'de dahili bir işlem "hazırda bekletme" yolu bulunur. Bu yolu Greenify adındaki uygulamayla tetikleyebilirsiniz.

Kullanımı kolay bir uygulama olan Greenify'yi sorunlu uygulamalara tanı koymakta da kullanabilirsiniz. Uyutmak istediğiniz uygulamaları seçtikten sonra Hibernate düğmesine dokunun. Greenify, en iyi root'lu ceplerde çalışıyor, bu durumda tüm işlemleri arka planda gerçekleştirebiliyor. Root'suz cepler ise seçili uygulamaları uyutmak için uygulama içindeki düğmeyi kullanabiliyor veya uygulamayla gelen widget'tan faydalanabiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Arka planda bekleyenler aslında belleği tüketmiyor diyorlar ama eğer bellek kullanımı %80'i geçişse cihaz zaten ağırlaşıyor ve sapıtmaya başlıyor. Clean Master ya da Task Killer olmadan Android bir cihazı hayatta verimli olarak kullanamazsınız.

@18 Nisan 2014 09:45 kullanmıyorum ve sıkıntı yok? Note 3 kullanıyorum ve 3 gb ram zaten yetiyor

@18 Nisan 2014 09:45 kendi telefonumda 4gb ram var arkada whatsapp snapchat youtube çalışıyor ve hiçbir tremizleme uygulaması kullanmıyorum telefonun ram ini bitirmek çoğu uygulamayı yavaşlatmaz

faydalı bir makale olmuş, teşekkürler. greenify'ı yükleyip deneyeceğim

Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Artık Teknoloji editörleri işin suyunu çıkarmıştı.

Chipten böyle yazılar bekliyoruz. mynet haberleri gibi bakın ne kadar değişmiş gibi haberler istemiyoruz. Elinize sağlık bu arada iyi yazı

Çok güzel bir makale olmuş Chip ailesi emeğinize sağlık.

Sen task killer ile rami azalt dersin ram sadece o an azalir ve uygulamalari tekrardan acar buda pil tüketime neden olur istersen deneyip kapanan uygulamalara sonra 5 dk sonra tekrar bak hepsi bastan acilmis ve calisiyor

Arkadaşlar Android'in hızla ulaştığı kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte, bazı sorular çok daha fazla sorulmaya başladı. Bunlardan en önemli ve kullanıcıların kafalarını karıştıranı ise şüphesiz, Android'deki RAM kullanımoranı.Çare olarak bir çok RAM optimizasyonuuygulaması yazıldı ve milyonlarca kez, milyonlarca kullanıcı tarafından indirildi. Bunu yazdım çünkü, başlangıçta bu noktaya odaklanmanızı istiyorum.RAM optimizasyonu veya Task Killer benzeri görev yönetici uygulamalarının hiç bir faydası yoktur! Tam aksine, bunlar Android'in yani Linux'un çalışma mantığına aykırı oldukları için, telefonunuza farklı yönlerde zarar verirler. Sizin bunlar arasında ilk fark edeceğiniz şey telefonun pilinin çabuk tükenmesi olacaktır.Peki nedir bu RAM kullanımının altında yatan gerçek? Cevabı şöyle izah etmeye çalışayım;Öncelikle şunu bilmemiz gerekir:Linuxboşta kalan RAM israf edilen RAM'dir."Bu ne demek oluyor? Bu Linux'un RAM'i her daim Önbellek'te hazır tutması ve açılmak istenen uygulamanın veya görevin beklemeden işleme koyulmasını hızlandırması demek oluyor.Yani siz "telefonumda sadece 10MB boş RAM var, Android çok fazla RAM harcıyor" dediğiniz vakit, Android'i anlamamış olduğunuz ortaya çıkıyor. Bunu şu örneklerle pekiştirelim;Bir kitap okumak istediniz. Bunun için en güzel yer kütüphane olsa gerek ve gidip oradan bir kitap aldınız, başladınız okumaya. O kadar hızlı okudunuz ki kitap bitti. Ama siz başka kitap'da okumak istiyorsunuz. Bunun için yerinizden kalkıp tekrar kütüphaneye gitmeniz gerekecek değil mi? İşte bu Android'de bu şekilde olmuyor!Eğer bir kitap okumak istiyorsanız, okumak isteyeceğiniz o kitapların hepsi zaten evinizdeki kütüphane de mevcut olduğundan hızlıca zaman kaybetmeden okumaya koyulursunuz. Android'deki çalışma mantığı da buna benzer. Tüm uygulamaların, görevlerin hepsini zaten sizin için hazır durumda açık tutulduğundan, vakit kaybetmeden işleme konulması sağlanır.Peki bu durum telefonun yavaşlamasını sağlar mı? Cevap,Hayır!Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Android, arka planda 1 uygulama da çalışsa yüzlerce uygulama da çalışsa performansını kaybetmeyecektir. Çünkü bu görevlerin hepsi Önbellekte tutulur. Yani siz kendi kütüphanenizdeki rafları doldurmuş onca kitabı aynı anda okumaya kalkmazsınız. Lazım oldukça okursunuz. Durum buna benzer.RAM optimizasyonu ve görev sonlandırıcı uygulamalara gelince. Bu uygulamalar, Android'in çalışma mantığına ters oldukları için, her görev sonlandırmanızın ardından, Android tüm işlemleri Önbelleğe tekrar almak isteyeceğinden ve yeniden açacağından dolayı işletim sistemini çok daha fazla yorarlar. Bu hem telefonun yavaşlamasına sebep olur, hem de pilin çok daha çabuk bitmesine.Ancak bazı durumlar vardır ki mesela, yüklediğiniz oyun veya uygulamadan kaynaklı bir hata sebebiyle işletim sistemi kasmaya, yavaşlamaya başlar. İşte bu gibi durumlarda ya bu uygulamanın silinmesi, yada sadece o uygulamanın kapatılması gerekmektedir. Kesinlikle görev sonlandırıcı kullanmayın.Ice Cream Sanswich ve Jelly Bean ile artık çok stabil olan Android, gerek Kernel optimizaysonu gerek ise çalışma stabilitesi ile artık kendini tamamlamış durumdadır

@21 Nisan 2014 09:33 evet android inanması güç ama linux dağılımı hatta adamlar bilgisayara kurun diye iso sunu yapmışlar (4.4.4 e kada) android-x86.org dan iso sunu bulabilirsiniz denemek için Virtual Box VMvare player yada daha farklı sanallaştırma programları kullanarak kurabilirsiniz youtube da Virtual box gibi yerlere nasıl kurulabileceği ile bilgiler var windowsunuza zarar vermeden işletim sistemi kullanabilirsiniz

Derinlemesine deyince bende Android'in kaynak kodunu falan araştırdınız zannettim.

Cihazı rootla supersu ve greenify yazılımlarını kur greenify de arka planda calısan uygulamaları tek tek uyut ve ekrana kısayol ekle en etkili yöntem budur

@21 Nis 2014 18:01 Garantisi süren b ir telefonun ROOT edilmemesi gerekir, çünkü ROOT edilince garanti dışında kalacaktır.

çözemedim ben bu programı????

telefonu daha az yormak icin fazladan arac yukleyim calistirmak ne kadar mantikli. telefonuzu gece yatarken birakin sabah aldiginizda %2 den fazla sarjiniz gittiyse bilin ki telefonda bisey olmus demektir. kurdugunuz ve kullandiginiz uygulamalara bakin. genelde konum isteyen uygulamalar widgetler ve beles olan uygulamar cok ram tuketir ve telefonu uyutmaz. bunlardan uzak durun.

@22 Nis 2014 13:23 Telefonu yeniden başlatmak dışında bir çözüm olacağını sanmıyorum, ROOT olunca telefon garanti dışında kalacak, ROOT olmadan başlangıçta kendiliğinden çalışan programları durdurabilmek de mümkün değil. Kısacası yapacak bir şey yok, %2 harcarsa harcasın, o zaman AKILLI değil de AKILSIZ telefon almak daha doğru bir seçim olsa gerek. Kesin çözüm.

@22 Nisan 2014 18:15 birkaç tuşlu telefon müzik video oynatıo hatta internete girio adamlar utanmasalar ac wifi desteği koyacaklar nokia ile applenin arasındaki fark ne? şarj daha az gidio telefon kırılması daha zor gereksiz şeyler yok video müzik oynatılabilir(ikisindede) dokunmatik olmadığı için bozulma olasılığı düşük kullanımı kolay/rahat internete girebilir(i yani tuşlu telefola "iPhone 6" arasında boyut veya özellik farkı olabilir ama kullanmıcan hepsini....

"Ayarlar - Depolama - SD kartın bağlantısını kes" seçeneği ile hem batarya süresi artıyor hemde telefon gözle görülür biçimde hızlanıyor. Tabi aynı yol izlenerek "SD kartı ekle" seçeneği ile tekrar sd-kartı bağlayabiliyorsunuz !

hiiiç gerek yok, kullandığımız cihazın böyle özelliklerini biliriz zaten..

öncelikle böyle bir konuya değindikleri için chip online ailesine teşekkür ederim,gerçekten en büyük sorunlardan bir tanesi herşeye çözüm buldular bu sorun hala devam ediyor,şuanda bu anlatılanların hepsini yapabilen greenify adında bir uygulama var tavsiye ederim arka planda bütün uygulamaları uyutuyor...

clean masterda denıyorum fakat bayaa sürdü ve telefonu kullanamıyorum ne kadar sürer acaba

Sen de yorum yaz