Android'in kullanıldığı 8 farklı cihaz!

Android'in cep ve tabletler dışında bu cihazlarda da kullanıldığını görünce çok şaşıracaksınız!

Android'in kullanıldığı 8 farklı cihaz!

Google'ın Linux tabanlı popüler mobil platformu Android, bizlere kendisini cep telefonları ve tabletlerde gösteriyor. Açık kaynak kodlu işletim sistemi, popülerliği ile geliştiricilerin ve kullanıcıların ilk tercihleri arasında. Ancak Android, sadece cep ve tabletlerde kullanılmıyor. İşte Android'in gücünden faydalanan 8 cihaz daha!

1. Android'li buzdolapları: Android'le çalışan Samsung T9000, Evernote not alma uygulamasıyla geliyor. 10 inç'lik bir dokunmatik ekrana sahip buzdolabı, fotoğraf ve video uygulamalarını, takvim ve yemek tarifi uygulamalarını destekliyor.

2. Android'li televizyonlar: Android'li TV'lere nadir rastlansa da, böyle LG'nin Google TV'si gibi televizyonlar mevcut. Bunun yanında Archos TV Connect (99 Sterlin) gibi bir cihazla TV'nize Android'i ve Google Play'i entegre edebilirsiniz.

3. Android'li otomobiller: Parrot Asteroid ile otomobilinizi Android'li bir araç-içi eğlence sistemiyle donatmanızı mümkün. Cihaz bluetooth ile eller-serbest konuşma işlevinden FM radyosuna ve web erişimine, haritalardan çeşitli Android uygulamalarına birçok işlev sunuyor. İnternete bağlanabilmek için bir USB 3G modeme ihtiyacınız olacak.

Android'li kameralar ve diğer Android'li cihazlar!

4. Android'li kameralar: Samsung Galaxy Camera, Android 4.1 işletim sistemini kullanıyor. 4.8 inç'lik büyük bir ekrana sahip kompakt kamera, herhangi bir Google Play uygulamasını çalıştırabiliyor. Kameranın özellikleri arasında 21x optik zoom lensi, 23mm diyafram genişliği ve 16.3 megapiksellik sensör var. GPS konumu ile etiketlenmiş fotoğraflarınızı Facebook ve Twitter'a anında yükleyebilirsiniz.

5. Android'li saatler: Giyilebilir teknolojilerin önümüzdeki senelerde yaygınlaşması muhtemel. Si14 WearIT Sports Watch prototipi, Android 4.1 ile çalışıyor ve cep uygulamalarını çalıştırabiliyor. Müzik ve video çalabilen saat, Facebook haberlerini size gösterebiliyor. Bunun yanında saat kalp ritminizi ve kanınızın şeker seviyesini de ölçebiliyor.

6. Android'li akıllı gözlükler: Google'ın Glass Explorer Edition gözlükleri, saydam ekranları ile size etrafınızdakiler hakkında bilgiler gösterebiliyor. Vuzix'in M100'ü ise yine Android'le çalışıyor ve HD kamerası, GPS ve ivmeölçeri sayesinde size küçük ekranı üzerinde fotoğraflar ve bilgiler gösterebiliyor (ancak ekranı saydam değil).


7. Android'li oyun konsolları: Android'li Ouya, son zamanların ilgi çeken projelerinden. OnLive, TuneIn ve XBMX entegrasyonula zenginleştirilmiş cihaz, oyundan fazlasını sunuyor.

Avuç içine sığabilen boyutlarıyla ilgi çeken diğer bir Android'li konsol ise GameStick. GameStick de oyun olduğu kadar medya merkezi işlevleriyle dikkat çekiyor.

8. Android'li ev otomasyonu: Google'ın Android@home bölümü, Android işletim sistemiyle evimizi kontrol altına almamızı sağlayacak. Ancak proje ortaya çıkalı 2 sene olmasına rağmen henüz önemli bir gelişme yaşanmadı.

Ancak her şey Android@home'dan ibaret değil. Tony Fadell'in Nest ev termostatı, Belkin'in WeMo ışık anahtarları ve Lowe'un bulut tabanlı Iris ev otomasyonu sistemi gibi Android'li sistemlerde daha önce tanışmıştık.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Kısaca bize her yer Android :)

Çinlilerin herşeye radyo koyduğu gibi...

Buyuk bir istila yakindir...

@07 May 2013 05:49 çekirge istilasımı?

android de aynı içi boş popüler kültür gibi. yani nato kafa nato mermer hesabı. sonuçta teknoloji cahili insanlara kızmamak gerek. önlerine ne konuyorsa onu yiyorlar....

@07 May 2013 14:54 dediğinden hiçbirşey anlaşılmıyor.. bi konuşmayı öğrenip gel istersen

arkadaşlar artı android mesaj seslerinden kurtulabilirınız istediğinı mesaj sesi yapma için bu yöntemleri kullanın dosya yöneticisine girin yeni klasör kurun adını Notifications yazın istediğinızşarkıyı içine taşıyın sonra mesaj seslerine girin istediğini sarkı mesaj sesleri arasında görunecekktir artık mesaj sesi istediğii zsarkı olacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir