Android L, hangi cihazlara, ne zaman gelecek?

Android L hangi cihazlara, ne zaman gelecek? İşte marka marka bilinenler ve tahminlerimiz!

Android L, hangi cihazlara, ne zaman gelecek?

Android'e yeni özellikler ekleyen, görünümünü elden geçiren, pil yönetimini iyileştiren Android L tanıtılmış olsa da, henüz herkesin kullanımına hazır değil. Dahası hazır olduğunda bile, eğer bir Nexus sahibi değilseniz, üreticinizin güncellemeyi hazırlamasını beklemeniz gerekecek.

Peki Android L, cebinize ne zaman gelecek? İşte bildiklerimiz ve tahminlerimiz.

Google

Android L, Google tarafından geliştirildiği için Nexus cihazlarının bazılarının onu ilk alanlardan olacağından emin olabilirsiniz. Android L'nin geliştirici önizleme sürümü, Nexus 5 ve yeni Nexus 7 için kullanılabilir durumda. Bu yüzden ilk güncellenecek cihazlar, muhtemelen Nexus 5 ve yeni Nexus 7 olacaklar.

Bunun ne zaman olacağını Google bize söylemese de firma, Android L'nin "bu sonbaharda" hazır olacağını söylemişti.

Google'ın önemli Android güncellemeleriyle birlikte yeni Nexus'lar tanıtmayı sevdiğini de unutmayalım. Yani Nexus 6 ve Nexus 8'in aynı anda Android L partisine katıldığını görebiliriz.

Google, cihazlarını yaklaşık 18 ay boyunca desteklediği için Nexus 7, Nexus 10 ve Nexus 4, güncellemeyi almayabilirler. Ancak Google'ın bu cihazlar için Android L kaynak kodunu yayınladığı için, güncellemeyi alma ihtimalleri yüksek.

HTC One Play Edition ve Samsung Galaxy S4 Play Edition gibi Google Play Edition cihazları, 18 aylık dönemin içinde kaldıklarından, Android L'ye güncellenmeleri muhtemel.

HTC

HTC

HTC, yaptığı bir açıklamada HTC One M8 ve HTC One M7'nin Google'ın final yazılımı yayınlamasının 90 gün ardından güncelleneceğini duyurmuştu. Yani her iki amiral gemisinin de yıl sonunda veya önümüzdeki yılın Ocak ayında Android L'ye güncellenmesini bekleyebiliriz.

HTC'nin geçen sene ve sonrasında piyasaya sürdüğü telefonların da Android L'ye güncelleneceğini tahmin ediyoruz. HTC One Mini 2, HTC One Mini ve HTC One Max'in (ve belki yeni Desire'ların) güncellemeyi almaları muhtemel. Ancak bu, muhtemelen One M7 ve M8 güncellendikten sonra gerçekleşecek.

Samsung

Samsung

Samsung, Android L ile ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmadığından, burada tahmin gücümüzü kullanacağız.

Galaxy Note 4, Android L tanıtımından sonra geleceği için kutusundan Android L ile çıkabilir; çıkmasa bile hızla güncellenebilir. Ancak telefonun Eylül'deki IFA'da tanıtılması halinde Android L için erken olacağı açık.

Galaxy S5 ve Note 3'ün Android L güncellemesini çok kısa bir zaman içinde almaları olası. Diğer cihazlar ise biraz beklemek zorunda kalabilirler. Ancak son 18 aylık dönem içinde piyasaya sürülen Galaxy S4, S4 Mini ve piyasaya yakında sürülecek olan Galaxy S5 Mini'nin Android L'ye güncelleneceğini düşünüyoruz.

Galaxy S3 ve daha eski telefonların Android L'ye güncelleneceğini ise sanmıyoruz. 2 yıldan daha eski olan Galaxy S3, Android 4.4 güncellemesini bile almadı.

Samsung, tabletlerini güncelleme konusunda da çok iyi sayılmaz. Note Pro ve Tab S serilerinin ve Galaxy Note 10.1 2014'ün güncellenme ihtimali yüksek, ancak bunlardan daha eski olan tabletler için bizce olasılık oldukça düşük.

Sony

Sony

Sony'den bir yetkili, TechRadar'a yaptığı açıklamada Android L'yi mümkün olan en çok Xperia'ya getirmeye çalışacaklarını söylemişti. Sony Xperia Z3'ün piyasaya Android L ile çıkma olasılığı var. Android 4.4 ile satışa sunulan Xperia Z2'nin güncelleneceğinden de şüphemiz yok ve Sony, muhtemelen kullanıcılarını çok fazla bekletmeyecektir.

Sony Xperia Z1 ve Xperia Z1 Compact'ın da ilk birkaç ay içinde Android L'ya yükseltilmesini bekliyoruz. 18 ay sınırına yaklaşan Xperia Z'nin de Android L güncellemesini alma ihtimali var; ancak bu güncelleme telefonun alacağı son büyük güncelleme olabilir.

Tabletlere gelirsek, Xperia Z2 Tablet'in güncellenmesi neredeyse garantili. Ancak Xperia Tablet Z'nin Android 4.4 güncellemesini ancak 7 ayda almış olması, Z2 Tablet sahiplerinin muhtemelen biraz sabırlı olması gerektiğini gösteriyor. Xperia Z tabletin de Android L'ye güncellenme şansı var.

LG ve Motorola

LG

LG, güncellemeyle ilgili sorulara verdiği bir cevapta "Android L'nin LG G3'e ne zaman geleceği konusunda sizinle paylaşacak herhangi bir bilgi yok" demiş ve bu açıklama bizi elbette heyecanla dolup taşırmamıştı. Ancak firmanın amiral gemisinin güncellemeyi almaması bizi şaşırtır.

LG G2'nin Android 4.2'den Android 4.4'e güncellendiğini ve bunun güncelleme yayınlandıktan 4 ay sonra olduğunu düşünürsek, aynı şeylerin tekrarlaması halinde G3, güncellemeyi önümüzdeki senenin başında alabilir.

Bizce LG G2, G2 Mini ve G3 Beat'in de güncellemeyi alma ihtimali var.

Motorola

Motorola'nın ürün yönetimi başkan yardımcısı Punit Soni, Google Plus'ta Moto X'in Android L güncellemesini alıp almayacağıyla ilgili bir soruya, kısa ve öz "yup" cevabını vermişti. Yani en azından Moto X'in Android L'ye güncelleneceğini biliyoruz, ancak bunun ne zaman olacağı soru işareti.

AndroidOrigin ise bir müşteri hizmetleri yetkilisinden Moto G ve Moto X'in Android L güncellemesini alacağını öğrendiğini söylemiş, ancak Moto E hakkında bilgisinin olmadığını iletmişti. Ancak "müşteri temsilcisinden" gelmesine alışık olmadığımız bilginin ne kadar güvenilir olduğu tartışmalı bir konu.

OnePlus, Huawei, ZTE ve Nvidia

OnePlus

Davetiye yoluyla dağıtılan OnePlus One, OnePlus forumlarında bir çalışanın yaptığı açıklamaya göre Android L'nin yayınlanmasının sadece 3 ay ardından güncellemeyi alacak ve güncellenen ilk telefon olabilecek.

Huawei

Huawei, çoğu üretici gibi Android L planlarını açıklamadı. Firma, güncelleme konusunda pek hızlı davranmamasıyla tanınıyor. Android 4.4 ile gelen Ascend P7'nin Android L'ye güncellenmesi muhtemel, ancak bunun yakın zamanda olacağını sanmıyoruz. Firmanın diğer telefonlarının Android L'ye güncelleneceğinden oldukça şüpheliyiz.

ZTE

ZTE Blade V ve ZTE Blade Q Mini gibi telefonlar, Android'in eski sürümleriyle çıktığından Android L'yi alacakları konusunda pek ümitli değiliz.

Nvidia

Nvidia'dan gelen açıklamalar, Shield'ın güncelleneceğini garantilemese de, bu olasılığın yüksek olduğunu gösteriyor. Shield, Android L yayınlandıktan kısa bir süre sonra güncellenebilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Ne kadar biligisizsiniz sayin yazar beyefendi. 18 aylik sure nexus larin guncellenme suresi degil. Google nin diger ureticiler icin istedigi minumum guncelleme destegi suresi sure. Galaxy nexus ve ona kadar olan nexuslar haric diger hepsi guncelleme alacak.

@14 Ağu 2014 16:20sen çok biliyon ha

@14 Ağu 2014 16:20 yanılıyorsun kardeş sen 18 ay işini bir araştır sitenin haberi doğru çünkü

Galaxy tap 2 10.1 bile adam gibi guncellenemedi ozel rom lar stabil degil tablet kaldi ortada valla.

One X ne ara o kadar eskidi

2 yıldan daha eski olan Galaxy S3, Android 4.4 güncellemesini bile almadı. burda s3 kullananlara tas mi atiyorsnz nedr bu yani .s

Saçma sapan bir android 5.0 konsepti pek bir özellik beklemeyin bence. Lumia tarzu düz satırlar düzeysel sade görünüm.

@15 Ağu 2014 18:26 ulan ne mal insanlar var arkadaş ya he he android 5.0'a güncellendiğinde sadece arayüzde az bi değişiklik oluyo başkada birşey olmuyor he? dalvikin kaldırılıp yerine ART'ın default olması project volta ile wakelockların azaltılması.. daha birçok özellik ulan google sizin gibi düşünse sadece launcher'ı günceller playstore'dan indirime açar androidin ne olduğunu bilmiyorsanız böyle mal mal yorumlar atmayın lütfen

@17 Ağu 2014 00:32 Hislerime tercüman oldun, yazan ellerine sağlık.

google now launcher ile de çöp ve güzel özellikleri incelenebilir

Htc one m7 gordum ya icim rahatladi zaten parasini dusunecek olursak vermese sasardim

Android L 'nin güzelim arayüzünü kaldırıp Touchwiz gibi hantal arayüzler koyacaklarsa hiç gelmesin daha iyi Custom ROM yüklerim daha iyi baygınlık verdi Touchwiz. Android L arayüzü güzel bence. Google bu konuda bir şey yapmalı.

@18 Ağu 2014 09:44 İşte ne istediğini bilen bir android kullanıcısı. Arkadaşlar bu cihazları lütfen bu arkadaştaki bilinç ile kullanın. Samsung, LG, HTC yada herhangi başka bir markanın ürettiği arayüzler yüzünden yavaşlayan cihazlarınıza "yeaaa androidde çok kasıyor abii yeaa" gibi içi boş yorumar yapmayın. (Gerçi HTC Sense iyidir ama olsun) O 2GB ram' li aletlerinizin yavaşlamasının 1 numaralı nedeni fabrika markalarının ürettiği içler acısı arayüzlerdir. Bu içler acısı arayüzler arasında 1 numarayı ise Samsung TouchWiz ile kimselere kaptırmaz, rehberi bile açmak 2 saniye sürer o arayüz ile.

Note 2 yi neden yapmadınız note 2 de almali !!

@18 Ağu 2014 18:17 hangi samsung telefonunun güncelleme alacağına samsung(üretici firması) karar verir chip online değil :))

Güncellemeler telefonun ram ine göre verilir.S3 e 4.4.2 gelmemesinin sebebi bu..Note 2 2gb ramli ve 4.4.2 almış bir telefon.Eğer s4 miniye android L gelir de note 2 ye gelmezse bu samsungun açıkça biz kullanıcıları sap gibi ortada bırakmaya meyilli bir firma olduğunu gösterir...1600 1700 tl para verip alınan s3 ler 2 senede sanki antika mal muamelesi gördü..S5 e de 1 2 güncelleme gelir maximum..

@23 Ağu 2014 21:41 Güncellemelerin telefonun ramiyle değil cihazın işlemcisi ile alakası var. Yanlış bilgi vermeyelim lütfen...

Google güncelleme için destek verecektir lakin bu güncellemeden yararlanıp yararlanmamak firmanın kendisine kalmıştır.

moto g aldım bizede ilk gelenlerden olur galiba google company nede olsa tel :D

Samsung daha s4 miniye 4.4 kitkat güncellemesi bile vermedi. ne L si. Onu da galaxys s10 çıkınca falan hazırlar herhalde. üzerinde 2-3 telefon çıktı.

@19 Eyl 2014 16:19 Üzerine 2-3 telefon çıktı diyorsun. Allah aşkına söylesene bana ne çıktı? Samsung Galaxy S5 çıktı sadece. Şimdi laf yapıp ta "Note" modelleri çıktı deme. "Note" modelleri farklı, "Galaxy" modelleri farklı. Bilip bilmeden yorum yapmayın.

ios gibi iyi olursa çok iyi olur

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir