Android N'nin önizleme sürümü hazır!

Android'in bir sonraki sürümü Android N'nin geliştirici önizleme sürümü, beklenenden erken geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Android N'nin geliştirici önizleme sürümü hazır!

Android'in bir sonraki sürümü Android N'nin geliştirici önizleme sürümü, sürpriz biçimde indirmeye sunuldu.

Android N'nin Google I/O 2016'da ortaya çıkması bekleniyordu ancak görünüşe bakılırsa Google, erken davranmayı tercih etti. Mobil işletim sisteminin yeni sürümünü deneyebilmek için Pixel CE, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 6, Nexus Player veya Nexus 9'a ihtiyacınız var. Google, Nexus 5'in Android N için çok eski olduğunu düşünüyor olsa gerek; telefonu listeye dahil etmemiş.

Android N'in önemli yenilikleri arasında tabletlerde ekranı ikiye bölebilme, mesajlara uyarılar üzerinden direkt olarak cevap verebilme, daha zengin ve etkileşimli uyarılar var. "Android N" adıyla karşımıza çıkan işletim sisteminin ismi ise gizemini koruyor.

Android 6.0 Marsmallow'da sunulan Doze modu, uygulamaların pil tasarrufunu kısıtlayarak pilden tasarruf etmenizi sağlıyordu. Yeni sürümüdeyse işlevin Android N'nin RAM tüketimini azaltacağı söyleniyor. Son olarak yeni işlevler arasındaki Data Saver, kotanızı doldurmaya yaklaştığınızda arka plandaki veri tüketimini duraklatıyor ve uygulamalara daha az veri tüketmelerini söylüyor.

Android N hakkında tüm bildiklerimiz... Tıklayın...

Android N'nin final sürümü, planlar yolunda giderse bu yaz cihaz üreticilerine ulaştırılacak. Final sürümün Android N'yi destekleyen telefonlarımıza ve tabletlerimize gelmesi ise sonbaharı bulacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu sürümde Vulkan desteğinin olabileceği söyleniyordu. İnşallah bu özelliği de eklerler. Böylece fazla işlemci gücü kullanmadan ve takılmadan gelişmiş oyunlar oynanabilir. Sadece oyunlara değil belki telefonları da hızlandırabilir bu API...

Ekranın ikiye bölünmesi yeni mi? Androide 4.4.2 kullanıyorum çoktan var

@10 Mart 2016 17:17 Üreticinin eklediği bir işlevi kullanıyorsunuz; stok Android'de yoktu...

n ile başlayan tatlı ismi bulamamışlar mı?

Pili adeta su gibi iciyor, lakir lakir. Telefon 4 saatte %95'den %12'ye gerilemis durumda. Sistem boyutu ise Marshmallow'a gore 1GB daha az. Bunun disinda su haliyle bile kullanim felsefesi cok daha gelismis. Tebrikler Google anne, baba, abi, abla ve kardesler

Android deki yeni tabir edilen işlevler Windows mobile 10 da mevcut bana kalırsa android değil Windows önde gidiyor yenilik konusunda.

Android Nutella olcak bence :)

General mobile android one icin de yuklenebiliyor beta surum

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost