Android Nougat, 7 Ayda Yüzde 0,6'a Ulaştı!

Google'ın yayınladığı en yeni Android sürümleri kullanım oranları raporu, Nougat, Marshmallow ve diğer sürümler için bunları söylüyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Android Nougat, 7 Ayda Yüzde 0,6'a Ulaştı!

Google, Android'e yönelik aylık platform kullanım oranları raporunu yayınladı. Farklı Android sürümlerini kullanan aktif cihazların oranlarını gösteren rapor, 5 Haziran'da tamamlanan yedi günlük bir döneme ait verileri temel alıyor. Bir cihazın "aktif" olarak kabul edilmesi için bu süre içinde Google Play Store'u ziyaret etmiş olması gerekiyor, yani AOSP cihazları verilere dahil değil.

Tabloda ayın en çok kazanan Android sürümünün yüzde 6,6'dan 2,3 puanlık artışla yüzde 8,9'a yükselen Nougat olduğunu görüyoruz. 10 ay önce yayınlanan bir işletim sistemi için bu oranın müthiş olduğunu söylemek zor, ancak Nougat'ın hız kazanmaya başladığı söylenebilir. Yaklaşık yedi aylık Android 7.1 ise yüzde 0,6'lık kullanım oranıyla adeta sürünüyor.

Nisan'da ilk kez gerileyen (sadece 0,1) Marshmallow, o zamandan beri yüzde 31,2'lik kullanım oranını koruyor. Lollipop ise toplamda yüzde 30,8'e gerilemiş durumda. Fazlasıyla eskiyen Jelly Bean ve KitKat, düşüşlerini sürdürüyorlar. Kullanım oranı zaten çok az olan Ice Cream Sandwich'in oranında ise değişiklik yok.

Son olarak tablodaki en eski sürüm olan Gingerbread, geçen ayki artışın ardından yüzde 1'den yüzde 0,8'e gerilemiş bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Nougat toplamda %9.5 yapıyor. 0.6 değil.

@07 Haziran 2017 02:32 Nougat 7.0 + 7.1 dir sevgili Chip editörleri.

BU HABERE NEREMLE GÜLEYİM KARDEŞİM DAHA 7.0 YADA 6,1,1 DE DA SÜRÜNÜYOR BAŞKA AMİRAL TELEFONLAR

@07 Haziran 2017 10:32 Haklısın ama İos'un durumu da çok iyi sayılmaz şuan iphone 5s kullanıcılarının son güncellemelerden sonra cihazları kasmaya başladı ilerleyen güncellemelerle iphone 6'sı olanlarında telefonları yavaşlayacak. Olmaz olsun böyle güncelleme!

Sen de yorum yaz