Android Silver da neyin nesi? Ne faydası var?

Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz Android Silver nedir; bize neler sunacak?

  • Zeynel A. Öztürk
Android Silver hakkında her şey!

Google'ın "Android Silver" adını verdiği yeni Android planı, son bir kaç haftadır merak konusu oldu. Henüz resmi olarak duyurulmayan Android Silver, farklı kaynaklara göre telefonlar için ilk düşündüğümüzden çok daha büyük şeyler ifade edecek.

Android Silver nedir?

Silver'ı daha gelişmiş bir Nexus programı olarak tanımlamak mümkün. Silver'ın temel farkı ise Google'ın program kapsamında tek bir üretici yerinde, birden fazla cihaz için birden fazla üreticiyle çalışıyor olması. Söylenene göre Google, üreticilerin en üst düzey Android deneyimi sunabilmeleri için onlara geliştirme ve pazarlama giderleri konusunda destekte bulunacak. Bunun sonucunda cihazlar, yazılım güncellemelerini de daha hızlı alacaklar.

Silver'ın mevcut Nexus programının sonu olacağına inanılıyor. Program ortaya çıktıktan sonra mağazalarda Android Silver'a özel bölümler görmemiz muhtemel.

Android Silver'ın bize ne faydası var?

Android Silver'ın bize ne faydası var?

Android Silver, üst düzey Android'li cihazların daha uygun fiyatlarla satılacağı, bu cihazların gereksiz uygulamalardan ve arayüzlerden arındırılmış olacağı anlamına geliyor. Android Silver'a katılan firmalar, stok Android'le fazla oynamayacaklarını baştan kabul ettiklerinden, bu durum garantilenmiş olacak.

Google Silver'ın kurallarına göre cihazların "Google spesifikasyonlarına sıkı bir biçimde uyması" ve "Google'a ait olmayan uygulama sayısını iyice kısıtlaması, bu uygulamaların kaldırılmasına izin vermesi" gerekiyor.

Silver aynı zamanda Android'li bir cihaz alırken güncellemeleri alıp almayacağınız konusundaki endişelerden de kurtulmanızı sağlayacak.

Peki üreticilere ne gibi bir faydası olacak?

Faydanın boyutu oldukça büyük; Silver'ın katılımcı firmalara 1 milyar dolar gibi bir faydası olabilecek. Samsung gibi dev ARGE ve pazarlama bütçelerine sahip olmayan firmalar, Google'ın para dolu kasalarından faydalanabilecek.

Silver'ın üreticilere yan etkisi ise, cepleri birbirinden farklı hale getirmeyi zorlaştırması olacak. Söylentiler doğruysa ve Google, yazılım gibi donanımı da belirleyecekse, firmaların ceplerini rakiplerinkinden farklı hale getirmek için yapabilecekleri çok şey olmayacak.

Kimler Silver'a katılıyor? Google'ın amacı ne?

Kimler Silver'a katılıyor?

LG ve Motorola, Silver'ın en güçlü adayları arasında. Diğer firmaların zamanla bu ikiliyi takip etmesi bekleniyor.

Ne zaman?

Ortada kesin bir tarih yok. Geçen senenin sonunda sızan belgeler ve Google I/O'da tanıtılabilecek yeni Nexus 10 tablet söylentileri, Silver'ın çok yakında olmadığın gösteriyor.

Bununla birlikte Google, Android'li ceplerde kendini daha fazla göstermeye başladı bile. HTC One M8 ve Galaxy S5'in önyükleme ekranlarında "Powered by Android" cümlesini görmeniz mümkün.

Google'ın amacı tam olarak ne?

Denetim. Google, üreticilerin Android üzerinde yapabileceklerini kısıtlayarak cihazlar arasında tutarlılığı ve üst düzey kaliteyi yakalamak istiyor. Firma, üreticilerle daha yakından çalışarak Silver müşterilerine en iyi Android deneyimini sunmanın peşinde.

Ancak bir başka teori de ortada dolaşmaya başlamış durumda. Silver, Android'i zaman içinde bırakmayı planlayan Samsung için pek de hoş bir iş olmayacak. Birden fazla firmanın pazarlama ve geliştirme masraflarına destek olarak cihazlarını güçlendirmek, Samsung'un Android'i bırakması halinde Google'a gelebilecek hasarı azaltabilir. Silver'ın başarılı olması ise iddialara göre Samsung'un Android'de daha uzun süre kalmasını sağlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Eğer olursa ki olacaktır, ios a daha doğrusu iphone a büyük bir darbe olacak..

@05 May 2014 00:15 iphone a hiçbir şey olmaz meraklanmayın. bugun s4 alın , yarın satmaya götürün fiyatı 800 tl. 3 yıllık ipone 4 ünüzüü götürün fiyatı 1000 tl. bu kadar net herşey.

@05 May 2014 08:05 ilk çıktığında 2100 tl olan iphone 5 i mi. çiziksiz telefoncular 800 tl veriyor

@05 May 2014 08:05 ne alaka şuanda fiyatla ah aynen iPhone 4 kasıyor ve 1000 tl di mi , nexus 5 1400 tl sıfırı ve son ürünü , doğru ya iPhone kasan cihazını hala 1000 Tl'ye satıyor :SDf:FSD:F

@05 May 2014 00:15 yaw he he :)

Bu ios u bitirir; pardon onlar zaten bitmişti ...

Ios fanboyları kudursun :) Iphone un tek farki retricaydı oda google play e geldi :D

samsung katiyen katılmaz.

İşin özü: Google androidi kapalı kaynak haline dönüştürmek istiyor ve bu onun ilk adımı. Haksızda değil açık kaynak olduğundan oyun hamuruna dönüşmüş,hantallaşmış,güvenlik sıkıntısı çeken ve hatlarla dolu bir sestem haline gelmiş durumda, Windows Phone henüz kırılamadı bile, ios jailbreak var ama android gbi güvenlik sıkıntıları yok.

@05 May 2014 10:42 ağzı olan konusuyora güzel örneksin. adamlar androidi google bünyesinden ayırdı. Ayrı şirket yaptı. Ayrıca "Linux open source" . Linux kullandı isen bu cevap sana yeter.

@05 May 2014 10:42 nexus kullanıyorum o dediklerin bende hiç yok , hantal mış nereye hantal , android açık kaynaklıydı hepte öle kalıcak , kalmassa android kullanmanın mantığı yok zaten.

Samsungu biliyorsam katilmaz.

@05 May 2014 16:48 Amcandan banko tüyo mu var biliyorsam ne abicim, gece gece iyi güldüm valla :D

"Ios fanboyları kudursun :) Iphone un tek farki retricaydı oda google play e geldi :D" diyince kendini kapitalist düzene karşı koyup tüm insanlığa teknoloji devrimi yaşatacak (!) sananlar var ya, ben ona yanarım. Beğenmezsen beğenme, ama eğer bu kadar farklı iki sisteme aynı diyorsan o kudurmasın dediğn "fanboy"lardan kat kat fanboysun.

Samsung androidten kurtulma planlarına başlamışken böyle bir ortaklığa katılmaz diyorum.

Varsayın ios tan kurtulduk battı bitti ios. Sonra ne olacak. Google bedava telefon mu dagitacak bunun serefine.

Sen de yorum yaz