Android telefonun pili yerinizi ele veriyor!

Biz telefonumuzun pil ömrüyle mücadele ederken, bakın o pille aslında neler yapılabiliyormuş...

  • Cem Şancı
Android telefonun pili yerinizi ele veriyor!

Telefonların GPS'leri sayesinde, teknoloji devleri ve işbirliği yaptıkları söylenen gizli servisler, dünyadaki herkesin her an nerede olduklarını görebiliyorlar. Bu göz hapsinden kurtulmak içinse, sadece GPS'i kapatmanız çare değil. Telefonların yerlerini yaklaşık olarak baz istasyonlarından aldıkları sinyallerle tahmin etmek de mümkün ancak gizli servisler, pilin durumunu kullanarak bu tahmini lokasyonu çok daha kesin bir noktaya dönüştürmenin yolunu buldular.

Stanford Üniversitesi ve İsrailli bilim insanlarının yaptığı çalışmaya göre, baz istasyonuna sinyal gönderen telefonun şarj tükenme hızını okuyarak, üç baz istasyonu arasındaki yeri keskin bir şekilde belirlemek mümkün. Elbette bu yöntem için telefon kullanıcısının günlük rutinini de bilmek gerekiyor. Örneğin, her gün aynı yoldan işine gidip gelen birinin telefonuna yerleştirilen ve pilin durumunu kontrol eden bir casus yazılım, hiç fark edilmeden telefonda çalışmaya devam ederken, pil hakkındaki raporu anı anına istihbarat kurumuna gönderdiğinde, kullanıcının lokasyonu büyük bir kesinlikle ortaya çıkabiliyor.

Google'ın pil durumunu takip etmek isteyen uygulamalara kolayca izin vermesi ise, bu yöntemin özellikle Android'li cihazlarda rahatça uygulanmasına imkan tanıyor.

Öyle görünüyor ki, casusluk filmlerinde sık sık gördüğümüz üzere, istihbarat örgütlerine izimizi kaybettirmemiz için telefonu, gerçekten de pilini çıkartarak kapatmamız gerekiyor. Aklımızın bir köşesinde dursun... 

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Cok iyi chip insanlara iyi fikirler veriyon. Hadi gudelim kotu yapalim sonra chipin dedi gibi pili attin simi cikarin bitti :)))

@23 Şub 2015 13:40 Arkadaşın dilinden anlayan tercümanlar aranıyor

Telefon kullanma.

Telefon kullanma.

imkan olsaydı da o gerilim müziklerinden birini çalabilseydik cuk diye otururdu.

cem yılmazın dediği gibi cia bizleri izliyormuş. cia napsın bizim hesapları :)

Yerimizi bulmaları iyi bişey. Gps olmadan gps işlevi yapabiliriz (amerika kötü işler yapmazsa)

Hahaha :D böyle bir şeye gerek yok inanmayınız.

hımm güzel bir bilgi...

Yav he he, Android kötü.

Cia dan kaçmıyorum ki yerimi bilseler ne olur.

Pil durumunuz takip etmek isteyen uygulamayı kurmamak yada bu iznini devredışı bırakmakyeterli. Google App Ops diye uygulama koymuş. İstemediğiniz izinleri tek tek devredışı bırakabiliyorsunuz. Google nasıl kolayca izin veriyor anlamadım, izni veren kullanıcı değil mi?

Ne yaparsan yap teknoloji kullandıkça izlenmemenin bir yolu yok. Bu yüzden teknoloji beni ürkütüyor. Daha doğrusu teknolojiye muhtaç yaşayan insanlar... Gelecekte bu insanların ellerine esir düşmeyiz inşallah.. (illuminati :) )

merhaba,herşeyden önce doğrusu pil değil pardon, ! Türkçe batarya veya interneşonal olarak. batari denir müjde.

ben biliyordum Zeki Müren' in de bizi gördüğünü

İşte root olayı burda devreye giriyor ve kullanıcı ne isterse onu yapıyor

Ahaha elmacılar sizin ki çıkmaz.. :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play