Anniversary Update, Bu Açıkları Yamasız Kapattı

Microsoft'un Windows 10 Anniversary Update'te kullandığı güvenlik işlevleri, bazı açıkları yamaya bile gerek kalmadan işte böyle ortadan kaldırmış!

  • Zeynel A. Öztürk
Anniversary Update, Bu Açıkları Yamasız Kapattı

Microsoft'un güvenlik uzmanları, geçen senenin Ağustos ayında yayınlanan Windows 10 Anniversary Update'in birbirinden önemli güvenlik açıklarını kapattığını söyledi.

Yıldönümü Güncellemesi olarak da tanınan Anniversary Update'in getirdiği güvenlik geliştirmeleri arasında Windows Defender'da yapılan iyileştirmeler, sıfırıncı gün açıklarının (açıklanmamış, bilinmeyen açıklar) devreye girmesini zorlaştıran AppContainer vardı. Microsoft'un güvenlik takımı, açık yatıştırma mekanizmalarını hacker grupları tarafından aktif olarak kullanılan sıfırıncı gün açıklarına (CVE-2016-7255, CVE-2016-7256) karşı test etti.

Windows 10'un dayanıklılığını test etmeyi amaçlayan teknik analiz, Anniversary Update'in yüklü olduğu makinelerin Kasım güncellemesi olmasa dahi tehditleri savuşturduğunu keşfetti. Takım, "açıkları bulmak zaman aldığından ve hepsini bulmak neredeyse imkansız olduğundan, bu tür güvenlik geliştirmeleri, sıfırıncı gün açıklarını temel alan saldırıları engellemekte kritik öneme sahip olabilir" diyor.

Takım, Windows 10 Anniversary Update'in çekirdek Windows bileşenlerinde ve Microsoft Edge'de başka birçok saldırı yumuşatma teknikleri kullandığını hatırlatıyor. Tüm bunlar, güvenlik güncellemelerine gerek kalmadığı anlamına elbette gelmiyor; ancak yakalaması zor olan güvenlik açıkları için Windows 10'un önemli adımlar attığını gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bilesenleri yamasinlar da Edge onemli degil. Kimse kullanmiyor zaten.

ha ha ha güleyim bari windows elek (çorba süzgeci) işletim sistemi. :)))

Tek taşla 10 kuşu vurmaya çalışıyor Windows... Ama 1 tane bile vuramıyor gidişat kötü... Gömülü alternatif uygulama ile dolu...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost