Antivirüs devinden büyük hata

Antivirüs devi dünyaca ünlü haber kanalı BBC'yi virüslü sandı, ortalık yine karıştı...

  • Ertuğrul Süngü
Kaspersky yanlış yönlendirildi
BBC'nin resmi sitesi, zararlı bir yazılımmış gibi algılandı

Dünyaca ünlü anti virüs programı Kaspersky bu sefer kaş yaparken göz çıkardı. BBC News çalışanları ve siteyi sıkça ziyaret eden kullanıcılar; Çarşamba akşamı yapılan son güncellemeden sonra BBC'nin sitesine ya da herhangi bir BBC ağına erişemediler.

Sorunun kaynağıysa direk olarak Kaspersky'dan olduğu tespit edildi. Siteyi "Phishing" yani e - dolandırıcı olarak algılayan program, olaya anında el koydu. Siteye girmeye çalışanlarsa karşılarında şöyle bir ibare gördüler; " http://www.bbc.co.uk adresi kredi kartı numaraları ve diğer gizli bilgilerin şifrelerini çalmaktadır. Siteye giriş engellenmiştir."

Kaspersky bu işe ne dedi?

Durumu öğrenen Kaspersky yetkilileri; bütün bu olanların baştan aşağıya kendi suçları olduğunu ve üçüncü parti phising blocklist sağlayıcısının da bu işte asıl rolü oynadığını belirttiler. Kaspersky tarafından yapılan açıklamaysa şöyle; "Kaspersky Lab olarak bbc.co.uk sitesinin bir hata üzerine kapattığımızı kabul ediyoruz. 14 Temmuz 2010 günü sistemde rastladığımız bir phising database'i yüzünden böyle bir girişimde bulunduk. Nitekim zararlı üçüncül programları tanımamızda bize yardımcı olan firmanın yanlış bilgilendirmesi üzerine böyle bir olayla karşılaştık. Yaşanan bu sorun kısa sürede tarafımızdan çözüldü ve site kısa bir süre sonra açıldı."

Kaspersky ve BBC'nin başına gelen bu olay, her an ve her yerde ufak bir yazılımsal hatanın ne denli büyük sorunlara yol açabileceğinin yakın zamandaki en net habercisi olmuş oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Kaspersky'yi kötülemek istemem ama sağolsun; sayesinde 40 TL param havaya uçtu. Paramın nereye gittiğini bulamıyorum. :(

haha süper xD
"http://www.bbc.co.uk adresi kredi kartı numaraları ve diğer gizli bilgilerin şifrelerini çalmaktadır. Siteye giriş engellenmiştir."

Kasperky kalitedir! Herkesin hatasi olur. Ruslari ve Rus urunlerini sevmem ama kaspersky ayri!

Kaspersky 2011 sürümü ile feci batırdı işleri. Hotfix yapalım dediler, onuda beceremediler, çıkartamıyorlar. Sonları hayırlı olur inşallah. Gittikçe Norton'un eski günlerine doğru gidiyorlar.

zamanında kaspersky demosu ile çok önemli muhasebe bilgilerini kurtarmıştım. makinayı çok iyi temizlemişti ve kullanıma hazır hale getirmişti. ama sene 2007 - 2008 yıları idi. makinayı çok ağırlaştırmakla beraber, çok iyi bir yazılım.

olur böyle şeyer arada bir...

saygılar...

Teknik muhabbetler her zaman tekrar tekrar kontrol edilmeli...

AVG free, Avast Free bunlardan başkasını almam, yoksa da yüklemem öyle beklerim..

hatasız insan yok yeterki hatayı çabuk çözüp sorunu çözsünler 2005,2006,2007,2008,2009,2010 berbat sürümlerdi. güvenlik sorunu yaratmasınlar 2011 sürümü güvenlik alanında kaspersky firmasının çıkardığı en yazılım kullanıyorum memnunum.

Bence şuan en iyi durumdaki antivirüs:Avast 5.0.Kaspersky antivirüsünü"2010 demo" 1 kurayım dedim2 ay önce 'Kaspersky antivirüsü en iyisi olarak biliyordum geçen seneye kadar!'bilgisayarıma kurdum ilk seferde iyi gibi göründü gözüme ama bilgisayarımı 1 gün sonra açınca antivirüsün yerinde yeller estiğini gördüm.Hemen Kaldırayım belki düzelir dedim.Ama kaldıramadımda sonra avast 5.0 professionel sürümünü kurdum ama kurarken"yani daha kurmadan önce"bilgisayarımda hala kaspersky eski olabileceğini raporladı! diye 1 yazı ile karşılaştım.Tabiki sinirlerim tepeme çıktı:D ama dedimki kendime tek çare arama kutusuna"kas" yazarak aratmakve silmek diye düşündüm ama hala alt kısımda antivüsünüz eski olabileceğini raporladı diye yazıyordu.Neyse Avast5.0professionel'i kurdum ve daha ilk taramada kaspersky'den kalma 4 virüs buldu.Bunun nedeni galiba anti virüsü indirirken indirdiğim siteden kaynaklanıyor ama ben şimdilik Avast 5.0 professionel Türkçe Sürümünü öneririm sisteminizi kasmıyor,hızlı tarıyor ücretsiz ve Türkçe üstelik kaspersky nin ara yüzünden daha iyi bir arayüzü var bence.Düşüncelerimi okuduğunuz çin şimdiden teşekkür ederim.Biraz uzun bir yazı olduğunun farkıdayım çünkü:)

arkadslar yazılım dünyasında olur böle hatalar ama fark edilip en kısa sürede düzeltilmesi en güzel iş tir. kaspersky kötüleyen arkadslar için söylüyorum bazı antivirüs programlarıda geleni geceni alıyo iceri ona nedemeli onlar daha iyimi koruyolar ben 3 sene dir arastırma yapmaktayım kaspersky norton ve ücretsiz olarak avira yı öneririm... saygılar....

böyle şeyler olabilir diyenler, bu hataları diğer antivirüsler yapınca onları yerden yere vuruyorsunuz ama

AVG free, Avast Free bunlardan başkasını almam, yoksa da yüklemem öyle beklerim.
Free olan bir şeyi zaten almıyorsun, indiriyorsun.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play