Apple arabalarının sırrı sonunda çözüldü!

Son birkaç aydır ortalarda görünen Apple arabalarının sırrı, nihayet açığa çıktı!

Apple arabalarının sırrı sonunda çözüldü!

Geçtiğimiz aylarda ABD'nin çeşitli bölgelerinde Apple firmasına ait olduğu öne sürülen arabalar görülmüş ve neye hizmet ettikleri merak uyandırmıştı. Teknoloji devine ait olan bu arabaların Apple Haritalar (Apple Maps) hizmeti için keşif yaptıkları ortaya çıktı. Arabalar, daha önce Apple'ın kendi otonom arabalarını geliştirdiği dedikodularının çıkmasına neden olmuştu.

Son derece teknolojik kamera ekipmanına sahip bu araçlar, 3 boyutlu sokak görüntüleri ve önemli mekanlarla ilgili fotoğraf verileri topluyor. Apple bu çalışmasıyla birlikte artık kendi harita verilerini sağlayarak üçüncü parti veri sağlayıcılarına olan bağlılığını daha da azaltmayı hedefliyor.

Apple'ın sürdürmüş olduğu bu keşif çalışmasının 2018 yılında tamamlanacağı öngörülüyor. Şirket bu tarihten sonra kendi 3D harita verilerine sahip olarak Apple Maps uygulamasının daha kaliteli hizmet verebilmesi için tüm kontrolleri eline almış olacak.

Apple'ın kullanıcılarına sunmuş olduğu haritalar hizmeti 2012 yılından bu yana geliştiriliyor olmasına rağmen güvenilirlik bakımından henüz Google Haritalar (Google Maps) ile kıyaslanabilecek kapasiteye erişebilmiş değil. Google kendi haritalar hizmetine sürekli yeni fonksiyonlar ekleyerek bu yarışta her zaman önde ilerlemeyi başarıyor. Firma son olarak Google Maps için offline navigasyon desteği sunmuştu.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bunu anlamayacak ne var, komik. :)

Apple haritaya güvenenin başı dertten kurtulmaz...

Bu mi nibüsler de, Google Street View gibi geçtikleri yerlerdeki insanların verilerini çalıyor mı acaba...

@02 Haziran 2015 10:46 Bilginin bu kadar değerli olduğu bir dünyada halen bilginin güvenliği ve kullanımı konusunda, 'uluslar arası bağlamda' herhangi bir düzgün-mantıklı yasa bloğu 'oluşturma çalışması dahil' yapılmadı. Ayrıca bilginin artık güç ve para olduğu dünyaya halen kapitalizm hakim. Sizce ? :{) Bilge Baykuş

Açıkçası Street view`in alternatife ihtiyacı vardı, here maps`ın hizmeti var ve Street view`den çok daha kaliteli [mekanları 3 boyutlu olarak kayıt ediyor (3-d değil)] ancak çok sınırlı misal nedendir bilinmez new york`un bile yarısını kayıt etmişler ver bing maps ve yahoo maps here maps`ın panaroma hizmetini kullanıyor. eğer Street view`de dikkat ederseniz uzun binalar eğri böğrü gözüküyor ve Google senelerdir bu sorunu düzeltemedi. alternatif olması her zaman için iyidir. ama 2018 çok geç

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir