Apple bir kez daha Microsoft'u geçti, dünyanın en değerli şirketi oldu

Apple, bir süre önce Microsoft'a bıraktığı "dünyanın en değerli şirketi" unvanını tekrar geri almayı başardı.

Apple yeniden dünyanın en değerli şirketi oldu

Apple, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) sırasında Apple cihazlarına Apple Intelligence ismiyle bir dizi yeni yapay zeka destekli özellik getireceğini duyurdu ve borsadaki hisselerinin değeri hızla yükseldi.

Bu yeni borsa değeriyle Apple, bir kez daha Microsoft'u geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi haline geldi.

Microsoft, unvanı en son Ocak 2024'te Apple'dan almıştı ve bu süreçte Microsoft'un değeri 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı.

Apple'ın son 5 gün içindeki hisse senedi fiyatı %11,26'lık bir artış gösterdi ve Salı günü tüm zamanların en yüksek seviyesini belirleyerek 200 dolar sınırını aştı. Apple'ın piyasa değeri şu anda 3,34 trilyon dolar, Microsoft'unki ise 3,25 trilyon dolar.

Yatırımcılar yapay zekayı mı takip ediyor?

Yapay zekaya dair yapılan her yatırım ve yapay zeka destekli ürünler, artık yatırımcıların büyük ilgisini topluyor. Nvdia da yapay zekaya destek olacak yeni işlemcilerini tanıttıktan sonra piyasa değeri bir anda zıplamıştı, hatta bir süre için şirket, Apple'ı geçip ikinci sıraya yükselmişti. Microsoft da 2024 başından beri yaşadığı hızlı yükselişi yine OpenAI ile yaptığı işbirliğine borçlu.

Borsadaki bu büyük yapay zeka ilgisi elbette dünyanın en büyük spekülatörü Elon Musk'ın da dikkatinden kaçmış değil ve kendi şirketlerinin bu yarışta geri kalmaması için Elon, XAI adını verdiği çok büyük bir yapay zeka sıçraması yapmaya hazırlanıyor.