Apple'dan Blu-ray'e yer yok

Apple, Mac kullanıcılarının uzun zamandır merak ettiği sorunun cevabını sonunda verdi!

  • Berk Toparlak
Apple'dan Blu-ray'e yer yok

Apple'ın Mac bilgisayarlarına Blu-ray destekleyen bir sürücü çıkarıp çıkarmayacağı epeydir beklenen bir gelişmeydi. Ancak şirketin üst düzey yöneticisi Phil Schiller, tartışmalara son noktayı koyan açıklamayı Time'a yaptı.

Apple cihazlarında Blu-ray okuyucu kullanmayacaklarını net bir dille ifade eden Schiller, optik sürücülerden tamamen kurtulmanın yollarını arayacaklarını belirtti. "Optik disk okuyucalar çok güç harcayan, geniş ve hatta sık sık bozulabilen mekanik aygıtlar. Bizimse daha az güç harcayan, daha ince ve küçük olanlarına yönelmemiz gerek."

Bu eski teknolojilerin kimseyi bir yere götürmeyeceğini söyleyen Schiller, Blu-ray film izlemek isteyenlerin iTunes veya harici Apple Blu-ray okucuları gibi başka platformlara yönelebileceğini belirtti. Apple'ın bir konuda tavrı net: İster DVD ister Blu-ray olsun, kullanmak istediğiniz şeyler için Apple ürünlerinden kopmayın!

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Destekliyorum. (Ben kimsem artık :S )

adam hem haklı hem haksız :)

Adamlar her şeyi , ve dolayısıyla herkesi, tekellerine almak istiyor.

Bence de artık disk döneminin sonu gelmeli. Flash bellekli hafıza kartları ve USB cihazların maliyeti o kadar düştülerki yakın zamanda film müzik veya oyunlar bile öyle satılabilmeli. Zaten çoğu firma dijital içerik indirmeye izin veriyor. Bence birtek Sony Playstation disklerde oyundan pek vazgeçmez çünkü her satılan oyun başına kar ediyor Bluray patentinin sahibi olmasından dolayı ki onlar bile yavaş yavaş internetten oyun indirme furyasına kapıldı; steam de öyle. Günümüz araç ses sistemlerinde ev sinema sistemlerinde hatta bilgisayarlarda bile artık optik disk kullanmıyoruz bile.

@03 Kas 2012 21:27 Eğer optik disklerin kalkmasını istiyorsan, elini cebine kortkmadan atacaksın demektir. Bir dvd'i çıkartıp başka bir tanesini takabiliyorsun, sadece 50 kuruş. Bir hdd'i çıkartıp başkasını takabilecek misin? Çıkarttıklarını doğru şekilde saklayabilecek misin (yada doğrusunu geçtim bir yerlerde saklayabilecek misin)? Sen en iyisi evine bir tane hot-plug server koy, bütün dertlerin sona erer....

evet adam haklı optik medyalardan kurtulmalıyız, ben geçen 3 sene içinde ya 1 ya 2 kere dvd kullanmışımdır.

Adamlar disc i tarih edecek biz hala diyoruz yok Bluray olsun yok DVD olsun. Adam niye bunu yapsın ki ? Bluray i Film ve Oyun olarak çok iyi tabiki. Adamların iTunes'da zaten Dizi ve Film satıyorlar Digital olarak. Zaten şuan bluray film ve oyun dışında bir şey olmadığı için gerek yok. Internet hızı da eskisi gibi düşük olmadığı için bence disc dönemi ilerde kapanacak. Yeni nesil konsollar da bile bu olmayabillir ama bu sefer 2. el ölür.

öyle demesinler ya. Bir dünya dvd blue ray kolleksiyonum var. mük kadar aleti rafta nasıl tutayım. çocuğuma aha bak evladım bu da starwars mı diyeyim :(

biri de çıkıp demiyor ki Aqa bu nedir

eski teknoloji olan Apple adam bi halttan cakmiyor Blu-raye camur atiyor...

Tam da elma dan beklenen hareket. Tarayıcılarında Flash yok, Java yok, Mac larda blu-ray yok, o yok, bu yok. Apple hayranı elmaboy culara saygılar....

@04 Kas 2012 22:09 günün yorumu. daha kaldırılacak zaman değil ki zaten blu-ray leri.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play