Apple hacker'lara para dağıtıyor!

Apple'dan, kendisini veya ürünlerini hack'lemeyi başaran hacker'lara büyük bir müjde geldi!

  • Ercan Uğurlu
Apple hacker'lara para dağıtıyor!

Teknoloji devleri elinde bizler için çok önemli olan kişisel bilgileri tutuyor. Bunlar arasında sağlık bilgilerinden kişisel yazışma kayıtlarına, aile fotoğraflarından banka hesaplarına kadar pek çok bilgi mevcut. Tüm bu bilgileri saldırılara karşı korumak için zorlu güvenlik yöntemleri geliştiren teknoloji devleri, yine de çoğu zaman hacker'ların saldırılarından kaçamıyor. O nedenle güvenlik duvarlarını sürekli yükseltmek, yamamak ve hatta baştan inşa etmek zorundalar. Bu noktada da çeşitli yöntemler geliştiriyor ve faydayı bakış açılarını değiştirmekte buluyorlar.

Güvenlik duvarlarındaki açıkları bulmanın ve onarmanın yollarını aramak için beyaz şapkalı hacker'lardan yardım isteyen teknoloji devleri, dönem dönem bu konuda yarışma düzenliyor ve açık bulan hacker'lara ödüller veriyorlar. Apple ise bu konuya hep mesafeli durmuş ve daha önce bu tür bir programa katılmamıştı. Ancak bu tabusunu eylül ayında yıkıyor.

Eylül ayında "bug bounty" programını başlatacağını müjdeleyen Apple, kendilerini hack'lemeyi başaran hacker'lara 200 bin dolara kadar çıkan ödüller dağıtacak. Peki, ödüllerin karşılığında Apple'ın bekledikleri neler? Liste şöyle:

  • Secure Boot Firmware bileşenlerinin içindeki güvenlik açıkları: 200 bin Dolar'a kadar,
  • Secure Enclave'de yer alan gizli materyallerin çıkarılmasına izin verebilecek güvenlik açıkları: 100 bin Dolar'a kadar,
  • Kernel ayrıcalığıyla rastgele veya kötü amaçlı kodun bulunması: 50 bin Dolar'a kadar,
  • iCloud hesap bilgilerine erişim: 50 bin Dolar'a kadar,
  • Sandbox dışındaki kullanıcı verisine, Sandbox sürecinden erişim için: 25 bin Dolar'a kadar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

çok komik rakamlar :D

@06 Ağustos 2016 11:42 Türkiyedeki bankalar gibi açık bulunca sinema bileti vermiyor en azından

Sen de yorum yaz