Apple iMac 21.5 inç testte!

Apple'ın son bombası iMac 21.5 inç test merkezimizde; ne kadar iyi olduğunu kanıtlamaya çalıştı...

Apple iMac: Jilet inceliğinde bir All-in-One

Resmi tanıtımından birkaç hafta sonra Apple yeni iMac'i piyasaya sundu. Şimdilik sadece 21,5 inç sürümü satışta; 27 inç iMac yeni yılda geliyor. Küçük iMac'i sizler için paketinden çıkarıp, onu bu kadar özel kılan şeyleri araştırdık.

Yeni, çok şık tasarım

iMac bilgisayarlar her zaman için gerçek birer göz ziyafeti olmuş, sık sık da hali vakti yerinde Apple severlerin oturma odalarında göze çarpan bir aksesuar olarak yer almıştır. Bu sene, Apple yine artık meşhur olduğu "küçültmeye" gitmiş ve iMac'i güzelce ufaltmış. Şöyle ki, yeni iMac kasası en düz olduğu kısımda, özellikle ekranın kenarlarında sadece 5 milimetre kalınlıkta. Donanımın asıl yüklendiği kısım olan ortalara doğruysa belirgin şekilde kalınlaşıyor. Apple bu uyumsuzluğu, ince kenardan geniş arka yüze doğru akan ve neredeyse gözle fark edilemeyen çok hoş bir kıvrımla çözmüş. Bilgisayar,  yatay olarak eğilmeye izin veren sabit bir taban üzerine yerleştirilmiş.

 

Güncel donanım

Apple teknik olarak da iMac'i tamamen güncellemiş. Örneğin artık Intel'in Ivy Bridge mimarisi kullanılıyor. En küçük konfigürasyonda 21,5 inç iMac 2,7 GHz Core  i5 işlemci, 1.600 MHz temel saat hızında 8 GByte RAM, 1 TByte kapasiteli sabit disk ve Nvidia Geforce GT 640M ekran kartıyla donatılmış. İkinci standart konfigürasyonda 2,9 GHz Core i5 işlemci ve Geforce GT 650M ekran kartı sunuluyor. 27 inç'lik modellerde ise, 3.2 GHz Core i7 işlemci, 16 GByte RAM ve Fusion Drive adı verilen sabit diske sahip bir iMac sistemine sahip olunabilecek.

Her sistem seçeneğinde bulunan özelliklerse şunlar: Arka tarafta toplam 4 adet USB 3.0 girişi, iki adet Thunderbolt, bir adet kulaklık bağlantısı, Gigabit LAN ve bir SDCX kart okuyucu... Ön tarafta Facetime HD kamera ve iki adet mikrofon bulunurken alt yüzü iki adet hoparlör süslüyor. Öte yandan bilgisayarda optik sürücü bulunmamakta ve sonradan eklenmesi de mümkün değil. Optik sürücüye ihtiyaç duyanların harici bir sürücü edinmesi gerekiyor.

 

Fusion-Drive: SSD ve HDD arasında bağlantı

Masaüstü PC'lerde uzun süredir kullanılan bir şeyi şimdi Apple iMac'lerde kullanıyor: Süper hızlı fakat görece ufak SSD ve daha yavaş, büyük sabit diskin birleşimini Fusion Drive adı altında paketliyor. Her iki sürücü de iMac'in içinde ama MacOS tarafından tek bir depolama alanı gibi idare ediliyorlar.

Fusion-Drive, kullanıcı davranışlarını analiz eden bir yazılım bileşenine de sahip. Eğer sabit diskte kaydedilmiş olan bir aracı çok sık kullanıyorsanız otomatik olarak SSD üzerine aktarılıyor. Böylece bu araçlara erişim belirgin şekilde hızlanıyor. SSD sadece 128 GByte hafıza sunduğundan, sistem tersi yönde de çalışıyor. Yani seyrek olarak kullanılan programlar HDD üzerine taşınıyor.

MP3'ler, filmler veya belgeler gibi medya verileri daima sabit disk üzerinde tutuluyor. Fusion-Drive için istenen ek fiyat maalesef şu an için biraz fazla: Yurtdışında 250 euro...

 

Performans ve sonuç

İlk bakışta yeni iMac'in büyük bir başarı olduğu görülüyor. İşin içine performans girdiğinde de bilgisayar; aynı etkiyi yaratıyor. Özellikle Fusion Drive'ın yardımı, yeni iMac'in gerçek bir performans canavarı olmasını sağlamış. OS X Mountain Lion işletim sistemi, tüm konfigürasyonlarda kusursuz bir performans sergiliyor.

21.5 inç'lik ekranın sunduğu çözünürlük 1.920x1.080 piksel. Diğer tüm iMac'lerde olduğu gibi, yeni iMac'de de görüntü kalitesi neredeyse kusursuz. Renkler son derece canlı, görüntü keskin ve çok net. Ekranın yansıma konsunda da önemli bir performansa sahip olduğunu ekleyelim.

Dahili hoparlörlerin sunduğu ses kalitesi, bir dahili hoparlör sistemi için oldukça tatminkar. Ancak yeni iMac'den de, diğer tüm iMac'ler gibi kusursuz bir ses kalitesi beklemeyin; hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

 

Sonuç

Tasarım çığır açıcı nitelikte; bu görsel kaliteye yaklaşan başka bir üretici yok. İşçilik kusursuz. En güncel donanımlar kullanılmış; çok sayıda bağlantı noktası var. Ancak optik sürücüden vazgeçemeyenlerin ne yazık ki harici bir cihaz almaları gerekecek.

Henüz resmi olarak satın alamasak da, 21.5 inç iMac'i 4.000 TL civarında bir başlangıç fiyatıyla piyasada bulmanız mümkün. 

21.5 inç yeni iMac'in test merkezimizdeki macerasına ulaşmak için galerimizi ziyaret edebilirsiniz...

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

TR'de 4.000 TL'den başlar. USA'de 4.000 TL'ye ki bu 2,200 $ eşittir ve bu en iyi iMac'tir. iMac'den daha iyi bir All in one computer yoktur. ondan sonra Dell XPS çok iyi bir All in one PC'die ama tabi TR'de bulacağınızı hiç zannetmiyorum. iMac'le aynı fiyata satılıyor eğer pc olsun diyorsanız şiddetle öneriyorum.

@18 Ara 2012 05:09 bide şiddetle öneriyormuş ya :)

man gibisi yok keşke birazda ucuz olsa

Tam Apple göre hareket: Full donanımlı bir pc'de optik sürücü yok. Buyur buradan yak...

@18 Ara 2012 11:51 optik sürücümü kaldı sen şimdi disket falanda kullanıyorsundur, bendeki normal masaüstü bilgisayarda bile optik sürücüyü yer kaplamasın diye çıkardım formatı bile flash bellekle atıyorum, 12TB (4x3TB) media arşivim var 2 seneden beri optik media kullanmıyorum Applein imaclere koymaması gayet normal.

@18 Ara 2012 11:51 şaka gibisiniz ya sus bari cahilliğini belli etme :)

4000 Lira, bu fiyata son derece kuvvetli iki tane pc toplanır. Aynı konfigürasyon ve ekran boyutuyla...

2000 tl ye aynı işi yapabilecek bir dell ya da hp varken niye apple alayım?

@18 Ara 2012 12:37 alamazsın kardeşim. Zaten aynı tasarım da. Ve kalitede bir All-in-one cihaz yok. Toplama yaparsan da benzer özelliklerde bir cihaz toplarsın belki ama hem 2000TL olmaz hem de Microsoft'un dandik işletim sistemini yüklersin. Bilgisayarın performansını belirleyen tek şeyin donanımdaki matematiksel ifadeler sanıyorsunuz halen.

@18 Ara 2012 12:37 boşver sen böyle düşünüyosan ve bilgin bu kadar ise alma zaten :)

@18 Ara 2012 17:43 söylediğinin bir anlamı yok. dünyada kaç pc kaç mac var biraz araştırın. siz mi akıllısınız milyarlar mı aptal?

@18 Ara 2012 17:16 ona kaldıysa performans da linux hepsini ezer ve şunu rahat bir şekilde söyleyebilirim ki ev kullanıcılar için en ideal işletim sistemi windows tur.

@19 Ara 2012 13:45 Linea da Mercedes C180''den çok satıyor. Senin mantığınla Linea daha iyi bir araba oluyor.

3 ay önce imac alan ve 4000 TL küsür bayılan biri olarak üzülsem mi napsam bilemedim. Tasarım harika.

Mükemmel bir cihaz.

@12:37 dell veya hp'ye onun yapabildiklerini yaptır teknoloji de çığır açarsın. dalga mı geçiyonuz İMac'in donanımı o kadar güçlü ki standart dell veya hp yarısı kadar olamaz

cahil Apple fanboylari o tehno resim cercevesini matah bi sey saniyor ama degil... web icin kullanimi bile kotu...

@grezimonk sen hala buralarda mısın androidci :)

Valla iyi güzel hoş aletler üretiyorsun Apple ama biraz uçuk fiyatların var. Biz yarı fiyatına süper bir Pc toplarız en iyisi 2000TL'miz de cebimizde kalır.

@18 Ara 2012 18:00 Senin gibi düşünenler zaten Mac OS kullanamazlar.

Dell XPS nasil calmis dizayni apple'dan !! Masallah yani!

Parası olan alır, züğürtlerde konuşur.

off of dehşet ya...

ya arkadaş ne kadar ekmek o kadar köfte işte. Adamlar kaliteli mal üretiyolar fiyatımız da bu diyorlar. Sen kalkıp Bmw veya Bugattiye ya iyi güzel hoş da çok pahalı dersen olur mu allaseen be kardeşim. Adamın kullandığı malzeme kalitesinden tut yazılımına kadar herşey daha iyi. Üstelik Android kadar güvenlik zaafı bile yok. Android telefonum da swift keybord uygulamasını indirdim kurdum karşıma çıkan uyarı " bu uygulama kredi kartı veya şifreleriniz gibi önemli dataları kaydedebilir / Kabul ediyor musunuz " şeklindeydi. Bu nasıl bi kepazeliktir. Bir de kendi elimle bana onaylatıyor. Haydi ucuz etin yahnisini yemeye devam..

@20 Aralık 2012 15:38 kesimlikle katılıyorum.

her zaman için kalite ve her zaman için tabi ki Apple....

çok iyi ancak bu kadar uçuk fiyat olmamalı yok komik olan neyin savunmasını yapıyorsunuz siz anlamıyorum mac im de var dell'imle ikiside benim bebeklerim :)

Abi adamlar yapıyor diğerleri kopyalıyor..

@Antiroid atma ezik Apple fanboyu kim taklit ediyor asıl taklitçi Apple... atılır ama bu kadar atılmaz... çalma çırpmada Apple rakipsizdir...

Apple ürününü evde kullanan enayidir...

parası olan değil arkadaşlar mac bu parayı hakerder hakettire bilene ... macbookpro alıp diablo oynarsanız mac size göre değil demektir önce ihtiyaca göre makine almayı öğrenmek lazım bir i mac yada macbook pro almak isteyen bir kimse zaten o parayı çıkartıyordur ve aldığı makine ile çok çok daha fazlasını çıkartacak demektir adamlar siz diablo oynayın diye makine yapmıyorlar ... Evet fiyatları ülkemizde pahalı ama iş için gereklilik fiyatını önemsiz kılar ..

ben türkiyeye geleli 1-2 ay olmasına rağmen New imac aldım böyle bir cihaza bu fiyat çok uygun üstelik zenginde değilim normal çalışan biriyim. artı olarak NEW Mac' yada mac' den söz ediyoruz yani, en üst seviye teknoloji. Apple' ın ürettiği telefon bilgisayar vs, bu ürünleri önce alıp kullanmanız gerekir. Maclerin iç teknolojileri pc lerden farklı ve üstündür mesela ince olduğu için basit zannedilen bir macbook air in performansına bir pc nin ulaşabilmesi için yüksek RAM ve ekran kartlı ciddi bir kasa oluşturmanız gerekir macbook pro yu hesaba katmıyorum bile gelmiş geçmiş en iyi en üstün notebooktur. Anlamanız adına Örnek vermek gerekirse macbook air' ler harddisk yada ssd kullanmaz:) depolama alanında en üst seviye teknoloji olan flash drive yapısını kullanır. Mac bir bilgisayarda masaüstünü görmek yada internet sayfasını bir önceye almak için vs. Ne klavye nede mouse tıklamanıza gerek yoktur bu bilgisayarların winrar vs gibi hiç bir programa ihtiyacı yoktur. Işletim sistemleri özel bir grafik motoru kullanır buda yüksek performans makinalara ihtiyaç duymadan iyi performans sunar. Ayrıca Macler önbellek ile ekran arasında özel bir teknoloji kullanır bu pc lerde yoktur. Tüm oyunlar. macde çalışır tüm windows uygulamaları madde çalışır Bunun gibi 100 lerce artısı olan bir teknoloji varken neden insanlar pc ve donan windowsu kullanıyor cevabı cok basit. kimse bu cihazı denemiyor, en basit görüntü kalitesi matbaa ile birebir olan bir monitöre sahip oluyorsunuz zaten kullanan bir daha pc kullanmaz. Birde şunu göreceksiniz örnek Windows 8 de görüpte şaşırdığınız basit şeyler macde yıllardır olan varolan şeyler:)

tek kelime: kusursuz....

ben 4 yildir bir imac kullanicisiyim imac bilgisiyarlar çoğu pc gibi 6 aydan sorna göçmez ayrıca isteyen evdede kullanır evde kullanırken tek problem fazla oyun yükleyememek olur o kadar ayrıca işletim sistemide baya iyi ve kolay öğrenilebilir bir sistemdir

1)virüs programı yüklemeden istediğim sitelere rahatça girebilir miyim? 2)office programlarını yükleyebilir miyim? 3)bluetooth sadece apple ürünleriyle mi?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir