Apple: Kilitli iPhone'daki veriye erişilemez!

Eğer iOS 8 veya iOS 9 yüklü bir iPhone'a sahipseniz, bu haberin çok hoşunuza gideceğine eminiz!

  • Onur Seven
Apple: Kilitli iPhone'daki veriye erişilemez!

Apple, ABD yargıcına, kilitli bir iPhone üzerinde saklanan verilere erişmenin, iOS 9 ve iOS 8 kullanan cihazlar için "imkansız" olduğunu söyledi.

ABD Sulh Hakimi James Orenstein talebi sonrasında Apple, iOS 8 ve daha üst sürümlerin yüklü olduğu kilitli iPhone'lara erişimin mümkün olmadığını bildirdi. Cupertino merkezli şirket eski sürümü kullanan yüzde 10 oranındaki iPhone modellerinde ise teknik olarak bunun mümkün olabileceğini söyledi. Şirket avukatları "Apple'ı kullanıcı telefonlarından veri almaya zorlamak, Apple markasına gölge düşürebileceği gibi müşterilerle arasındaki güven ilişkisini önemli ölçüde tehdit edebilir" şeklinde bir açıklama yaptı.

Tüm bunların yanında, Apple'ın gizlilik politikasında devletin bilgi talebiyle ilgili geniş çaplı bir açıklamaya da yer verilmiş durumda: "iOS 8.0 veya daha yeni sürümünün yüklü olduğu aygıtlarda, kişisel verileriniz parolanızın koruması altındadır. Apple, devletin arama taleplerine karşılık olarak, iOS 8.0 ve daha yeni sürümünün yüklü olduğu hiçbir aygıttan iOS verilerini almayacaktır; çünkü alınacak dosyalar kullanıcının parolasına bağlı bir şifreleme koduyla korunur ve Apple bu parolaya sahip değildir."

Yukarıda yer alan açıklama, Apple'ın son günlerde büyük tartışmalara neden olan "müşteri gizliliği" konusunda oldukça hassas bir politika uyguladığını gösteriyor. Girişimlerinden herhangi bir sonuç alamayan mahkeme ise duruşmayı ileri bir tarihe ertelemiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Apple demek müşteriye saygı, hizmet ve gerçek kalite demektir. teşekkürler...

microsoft ve google ürünleri kullananlar düşünsün. bilgilerinizin alınması için devletin istemesine bile gerek yok...

@23 Ekim 2015 17:10 uydurma iSheep asıl dandios'ta tüm bilgileriniz nsaya aervis ediliyor defalarca kanıtlandı...

Windows Phone ios tan daha iyi ios da çok açık var.

@24 Ekim 2015 13:55 Ne yazık ki şu an içinde bulunduğu "uygulama yetmezliği" yüzünden kimse ona yaklaşamıyor bile.

Hoşuma giden kısımlardan biri bu tabi cidden doğru ise. Ama doğru olduğuna inanıyorum ve içim rahat hani çalındığı zaman içinizde fotoğraflarım, rehberim, hesabım diye bir şüphe kalmayacak.

Dünya'da kusursuz olan hiç bir işletim sistemi yoktur. O sebepten en güvenli yolu kullanıcı kendi arayıp bulmalıdır. Unutmayalım ki Apple icloud açığından öncede böyle bir şeyin mümkün olamayacağını söylüyordu. Parola konusuna gelince hiçbir şirket asla ve asla bilgiye ulaşamayacağı bir sistem yapmaz. O sebepten hiçbir şirkete %100 güvenmeyin. Hele birde işin sizden para kazanıyorlarsa hiç.

E heralde bu onun bunun işletim sistemini kullanan Samsung lg Motorola degil bu Apple cihaz da kendinin makinede adamlar ne yaptıklarını biliyorlar

iclood üyeliği istiyor sürekli kendi uygulamalarını dayatıyor iphone kim diyor devlet ile çalışmıyor diye facebook da gmail google de öyle adamlar adım adım uygulama işletim sistemi ve benzeri herşey ile takip etmek istiyor bizimkiler bir işletim sistemi yapamadı gitti yanarım ona yanarım

Ya bıraksınlar.. iOS 6 gibi kalitelisi çıkmadı ve çıkmayacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play