Apple Mac satışlarında düşüş yaşıyor!

iPhone ile büyük başarılara imza eden Apple için, aslında her şey o kadar da iyi gitmiyor...

  • Onur Seven
Apple Mac satışlarında düşüş yaşıyor!

Apple'ın iPhone ile elde ettiği satış başarısı maalesef MacBook ve iMac ürünleri için geçerli değil. Analistler, Mac sevkiyatındaki oranlar konusunda henüz anlaşmış değiller. IDC yüzde 3.4 oranında bir düşüş olduğunu iddia ederken, Gartner yüzde 1.5 oranında yavaş bir büyüme gerçekleştiğini söylüyor. Her ne olursa olsun, bu iki rakam da önceki iki yıl yaşanan büyüme oranının altında.

Genele bakıldığında ise Apple'ın bu mücadeleyi tek başına sürdürmediği söylenebilir. IDC, daha az insanın yeni masaüstü ve dizüstü bilgisayar satın alma ihtiyacı duymaması nedeniyle PC pazarında yüzde 11 oranında genel bir düşüş yaşandığını söylüyor.

IDC verileri, Lenovo'nun yüzde 21'lik bir dilimle PC pazarının en büyük üreticisi konumunda olduğunu gösteriyor. Hewlett-Packard ve Dell markaları da ikinci ve üçüncü sıralarda kendilerine yer bulmuş durumdalar.

Apple konuyla ilgili şimdilik yorum yapmaktan kaçınıyor. Şirketin 27 Ekim tarihinde üç aylık mali raporlarla birlikte nihai Mac satış rakamlarını açıklaması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Çok pahalı ve mac os gibi dandik işletim sistemi var. Ucuz olup Windows olsa satışları patlama yapar.

@10 Ekim 2015 15:03 isteyen windows yukler ki zaten.

@10 Ekim 2015 15:03 mac os işletim sistemine dandik diyebildiğinde göre daha iyisini yazabiliyorsundur. daha iyisini yapda görelim

@10 Ekim 2015 15:03 Mac Os için dandik demek çok da kolay olmaması lazım.

@10 Ekim 2015 22:18 Aynen, Geçen sene gittiğim Aplle Storedaki Mac de Windows 7 yüklü olduğunu görünce şok olmuştum. Kendi elemanları bile macos u silip Windows yüklemişler. :)

Beter olsun kapitalist adi şitket

dolar yükseliyor ve daha çok düşüş yaşayacaklar. FED başkanı Yellene selam olsun.

fiyatlar aşırı yüksek o yüzden herkes alamıyor

i7 işlemcili, 256 gb ssd li mac pro yu 8500 lira yerine 2500 liradan satsan piyasayı ezer geçersin. benden söylemesi :)

Surface Book da çıktı iyi de köşeye sıkıştı.

hiç yapmadıkları, yapmaya yanaşmadıkları şeyi yapsınlar : "bilgisayarlarını hakettiği fiyattan satsınlar !! " işte o zaman satışları yükselir. haketmediği fiyattan, şişirilmiş şekilde meblağlarla "burjuva bilgisayarı" satarlarsa yavaş yavaş olacağı buydu. bu daha iyi günleri...

Taban fiyatı 5500 tl olarak belirlersen bide içine oyun bile oynanamayan macos gibi bir sistem koyarsan normal adamlar 8 gb ramli i7li mac'ı 6500 tlye satıyorlar o paraya 16 gb ramli(32de olurda 16dan fazlası israf) i7 hq 6 gb 384 bit ekran kartlı harika oyun pcsi toplanır abi dolar yüksek olmuş düşük olmuş ne önemi var 2011dede bu fiyatlarla satıyorlardı hala aynı fiyatlar

Aslında Surface varken hiç şansı yok da o da türkiye de yok

Mac kullananlar bir daha Windows kullanmıyor (birçoğu), yani evet gerçekten kaliteli, sağlam, format atmadan yıllarca kullanın sorun çıkarmıyor, belki bu yönü ile parasını hak ediyor olabilir ama fiyatlar çok pahalı yinede.

Beş para etmez deneme firsatim oldu .resimleri aç diyorsun düşünuyor açsammi diye .buna para verilmez.

O Sattığın fiyata Apple'ın donanım performansından 3 kat daha iyi Windows olan bilgisayar alırım. Kendini bir şey sanıp pahalıdan satarsan bu olur. İyi de olur. Apple ın artık sarsılma zamanı geldi..

pcie ssd, retina ekran üst seviye trackpad, 1000 devirde 100'de kayıplı batarya ne kadar ucuz olabilir ki?

Surface, Yoga, T300 gibi laptoplar gibi canavarlar varken, neden Mac alıyım ki :) 3600 liraya ancak 128 GB lık i5, 4gb ram ve dokunmatik olmayan bir macbook alabiliyorum ancak.

@11 Ekim 2015 08:10 pcie, retina ekran, thunderbolt, trackpad nerde bunlar?

@11 Ekim 2015 14:02 Yoga Retina çözünürlüğünde, surface içe 11 inç olduğu için daha az, ama inc başına düşen pixel aynı. trackpad ise dokunmatik ekranın yanında pek değerli değil(normalde değerli yanlış anlama). söyledikleriminde ssdleri çok kaliteli, mac kadar değldir büyük ihtimal, ama büyüklük olarak da düşünürsek bir denklik var. thunderbolt harika, yukarda saydığım aynı fiyata i7 ve yüksek ssd ve ram li bilgisayar almanın ve ultra taşınabilir dokumatik ekranın avantjı çok daha fazla.

Madem Windows yüklenebiliyor neden gidib mac a dünyanın parasını vereyim gider lenovo alırm apple bu aç gözlü sömürü mantığıyla her tarafı kapalı sistemini anca apple kölelerine satar....

Job'dan sonra bitti bu iş. Makinalar çok güzel ama işletim sistemleri artık çok saçma oldu. Windows'u taklit etti dedirtmemek için çabalıyorlar. Bütün makinaları mac olan biri olarak macos'u tamamen silmeyi düşünüyorum. Aldığımda 5 saniyede açılan makina artık ızdırap çekiyor. Üstelik getirilen bir yenilşk de yok. Windows'da senelerdir var olan özellikleri taklit edip yeni birşeymiş gibi sunuyorlar. Tekerleği neden keşfetmeye çalışıyorsun kardeşim, yap aynısını bitsin. Çok saçma oldu mac işi..

@11 Ekim 2015 10:18 aynen kardeşime katılıyorum , çok guzel özetledi.

geçmişte vatan bilgisayarda calıştım mac book alanların neredeyse hepsi windows lisansıda alıyordu kurup veriyorduk.

On liralık basit bir kabloyu dahi elli liraya satarsan, herkesi akılsız nasılsa satılıyor dersen, Milyarlarca dolar karını katlarsan,elbet bu işin düşüşü olacaktır.

200 dolarlık ürünü insanlara 2bin dolara satarlarsa daha çok yerlerde sürünür kapitalistler

2000 tl bir bilgisayarın aynı özelliklerde apple versiyonu 4000 bir de neden satılmıyor diyorlar insanları dolandırmayı bırakın en çok apple satılır. İnsanlar uyanıyor demek ki yakında iphone da satılması düşer

Bir süre mac kullandım. Açılış hızı windowsla yarışır seviyede. Kullanması tabiki zordu ilk kez olduğu için. Ama nedense şu fiddle midir middle midir nedir, arkadaş kullanamadım onu ya :D lanet olsun. O yüzden mağazada birçok dosya gezgini programı var. MacOs daki bir işe yaramadığı için sanırım.

Ne bu ya....her şey küçüldükçe pahalılaşıyor, bu gidişle hiç satamayacaklar.

Haydi bastirrr koçum linux daha hakkını alamadın haydii koçum

Bence çok güzel bir işletim sistemi var ama Pahalı ben hackintosh olarak kullanıyorum

iphone ların geleceğini macbooklarla şuan görüyoruz

@12 Ekim 2015 00:44 sana katılıyorum doğru tespit

Ya tamam macbook kaliteli ama kusura bakamayın, aynı yüksek fiyatlı çok daha güzel windows laptoplar da var.

Dünyada sadece maço ve Windows var sanki. Linux dan bahseden bir kişi olmuş. Açık kayak kod, çok daha stabil, çoklu görevlerde özellikle Windows'u katlar, çok yaşa Linux

aynı model pcnin iki katı fiyatına satarsanız tabi satışlar düşer

Sen de yorum yaz