Apple rekor karına rağmen sorun yaşıyor!

Apple, ilk iPhone'u piyasaya sürdüğünden bu yana hiç yaşamadığı bir durumla karşı karşıya!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple rekor karına rağmen sorun yaşıyor!

Apple, geride bıraktığımız çeyrekte 18,4 milyar dolar kar elde ettiğini açıkladı. Bu sayı şimdiye kadar herhangi bir firmanın tek çeyrekte elde ettiği en yüksek kar olsa da, bir sorun var.

Önceki yıl ile kıyasladığımızda 2016'nın ilk çeyreğindeki iPhone satışlarının (74,8 milyon), 2015'in ilk çeyreğindekinden (74,4 milyon) neredeyse aynı seviyede olduğu gözleniyor. Bu, iPhone 2007'de çıktığından beri en yavaş büyüme anlamına geliyor. iPhone, Apple'ın en büyük gelir kapısı ancak başarılı telefonun satışları yavaşlamaya başlıyor. Bu durum, firmanın geleceği için bazı sorunların başlangıcı olabilir.

iPad Pro'nun piyasaya sürülmesine rağmen iPad'lerde de durumun çok iyi olmadığı görünüyor. 2016'nın ilk çeyreğinde satılan 16 milyon iPad, 2015'in ilk çeyreğindekilerin yüzde 25 gerisinde. Mac satışları ise önceki yıla göre yüzde 4 gerilemiş bulunuyor.

Ancak durumun parlak olduğu birkaç yer de var. Firmanın Apple TV, Apple Watch, iPod, üçüncü parti aksesuarlar ve Beats ürünleri gibi ürünlerden oluşan "Diğer" kategorisi, önceki yıla göre yüzde 62 daha iyi gelir elde etti. Apple Pay, AppleCare ve internet hizmetlerini içeren Hizmetler bölümü de gelirlerini yüzde 26 artırmış durumda.

Bu alanlardaki büyüme Apple için olumlu olsa da iPhone'un durgunluğunu unutturacak seviyede değil. Firma'nın Apple Watch satışlarında rekor bir çeyreği geride bıraktığı anlaşılıyor, ancak kaç saat satıldığı açıklanmıyor.

Satışların durgunluğunda iPhone 6S ve 6S Plus'ın iPhone 6'nın üzerinde küçük değişiklikler yapmış olmasının payı var. Bu yüzden Apple, yatırımcıları da hesaba katarsak iPhone 7 konusunda önemli bir baskı altında bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

android çok gelişti 64 bit işletim sistemi ve sekiz çekirdekli işlemciler ile uçuyor :)

İnşallah batar da dünya Amerikan kapitalizminden kurtulur..

Apple batışa geçti köleci yönetimin sonucu...

Note 5, iphone 6S Plus'tan daha iyi.

@29 Ocak 2016 08:26 sana göre öyle 4gb ramle kendini avut sen hahah

aynen katılıyorum tasarım anlamında değişiklik olmaması en büyük ve hatta tek dezavantajıydı..6s aldım demek için birçok erkekte bile pembe rengini görüyorum bazıları bu durumdan dolayı almadı bile..iphone 7 de bariz tasarım farklılığı olacaksa ki olacaktır o zamanlar stış ivmesi yükselecektir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost