Apple, Samsung ve Sony'ye kobalt suçlaması!

Apple, Samsung ve Sony, dolaylı yoldan da olsa, önemli bir suçlama ile karşı karşıya kaldı!

Apple, Samsung ve Sony'ye kobalt suçlaması!

Teknoloji endüstrisinde daha çok telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve elektrikli araçların yapımında kullanılan kobaltın yasadışı yollarla elde edildiğine dair bir iddia ortaya atıldı. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) tarafından geçtiğimiz gün yayınlanan bir rapora göre söz konusu metalin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde çocuk işçilerin kullanıldığı madenlerden çıkarıldığı öne sürüldü.

Afrika'nın yeraltı kaynaklarını koruma amacı güden sivil toplum kuruluşu African Resources Watch'la (Afrewatch) işbirliği yapan Amnesty yetkilileri aralarında Apple, Samsung ve Sony gibi teknoloji devlerinin yer aldığı birçok firmaya dair bazı suçlamalarda bulundu. Söz konusu firmaların Kongo'daki madenlerden çıkarılan kobaltın işlendiği yerlere aktarılması sürecinde yeterince sorumlu ve dikkatli davranmadığı belirtildi.

Rapora göre, bu gevşek gözetimin bir sonucu olarak dünya çapında satışı yapılan tüketici ürünleri, firmaların haberi olmayacak biçimde gayrıresmi Kongo madenlerinde üretilen metal parçaları taşıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Apple ve Samsung yetkilileri bataryalarda kullanılan bu gibi materyallerin elde edilmesinde çocuk işçi çalıştırma gibi insan haklarına aykırı durumlara karşı sıfır tolerans gösterildiği belirtiyorlar. Fakat yapılan araştırmalar Kongo'daki bazı yerel ve kayıtdışı tedarikçilere gelen kobaltın çocukların da çalıştırdığı madenlerden elde edildiğine işaret ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Apple çocuk köle kullanır kaçak kobalt ticaretide yapar SONY ve SAMSUNG asla yapmaz... söz konusu ticaretin mucidi Apple'dır...

@subita Fason üretim yapan ve piyasayı bile bile düşük ömürlü çöplerle dolduran samsungu mu koruyorsun ? Yoksa sahiplerinin yazışmalarında kullanıcılarıyla dalga geçtikleri ortaya çıkan sonyi mi ? Sonra da özür dilemişlerdi hani.

@21 Ocak 2016 16:13 personelin kişisel eylemi SONY'yi bağlamaz... ortalığı çöp dolduran Apple...

İnşallah CEZA alırlar artık taşeran yani en alttaki firmalardan en üstteki MARKA nın sorumlu olması gerek. Çinde insanlara aylık 100-300dolar için yoğun çalışıyorlar, evlerine gidemeyen fabrikada uyuyanlar var. YETER ARTIK, buna bir son verilmeli. En alt insana kadar hepsi işgüvenliği, sigorta, yaş uygunluğu, yol parası, işe göre asgari maaş, sosyal olanak ve zaman verilmesi, günlük azami 7saat çalıştırma gibi herşeyin kontrol edildiği bir sistem gerek. İnsanlara ezmeyelim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost