Apple ve Epic Games arasındaki kavgada baş döndüren gelişmeler yaşanıyor

Epic ve Apple arasındaki çekişme gittikçe kızışıyor. Epic tarafından yapılan son açıklamaya göre, Apple şirketin üçüncü taraf uygulama mağazası için yaptığı başvuruyu tekrar reddetti, sonra kabul etti, tekrar reddedebilir. Peki, iki dev arasında tam olarak neler yaşandı?

Apple ve Epic Games arasında baş döndüren gelişmeler yaşanıyor

X'te yayınlanan bir dizi gönderiye göre Epic, Apple'ın üçüncü taraf uygulama mağazası için yaptığı başvuruyu bir kez daha reddettiğini açıkladı. Hemen ardından gelen açıklamalar ise, işleri daha da karıştırdı.

Şirket ilk olarak, Apple'ın son başvuruyu, uygulama mağazasındaki "yükle" düğmesinin tasarımı ve konumu nedeniyle reddettiğini söyledi. Apple'ın ayrıca Epic'in "uygulama içi satın alımlar" etiketinin de aynı nedenle kullanılan kendi etiketine çok benzediğini söylediği iddia ediliyordu.

Epic, farklı platformlardaki popüler uygulama mağazalarında kullandığı "yükleme" ve "uygulama içi satın alma" adlandırma kurallarının aynısını kullandığını söylüyor. Tasarım konusunda ise şirket, iOS uygulamalarındaki düğmeler için standart kuralları takip ettiğini ve sadece mobil kullanıcıların kolayca anlayabileceği bir mağaza oluşturmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Epic bu reddi "keyfi, engelleyici ve DMA'yı ihlal edici" olarak nitelendirdi. Bu doğrultuda şirket, olası Dijital Piyasalar Yasası (DMA) ihlallerini takip etmekle görevli Avrupa Komisyonu'na endişelerini ilettiğini bildirdi. Epic, Apple'ın başka engeller çıkarmaması halinde hem Epic Games Store'u hem de Fortnite'ı iOS'ta önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Ama olaylar burada da bitmedi. Aynı gün Apple'ın uygulama gönderme süreçleriyle ilgili bir tweet dizisi yayınlayan Epic, ardından oyun mağazasının Apple tarafından kabul edildiğini açıkladı. Şirket, "Apple, daha önce reddedilen Epic Games Store başvurumuzun artık kabul edildiğini bize bildirdi" şeklindeki tek bir tweet attı. Otuz dakika sonra ise Epic CEO'su Tim Sweeney "Apple şimdi gazetecilere bu onayın geçici olduğunu söylüyor ve bir sonraki sürümde düğmeleri değiştirmemizi talep ediyor - bu da mağazamızı daha az standart ve kullanımı daha zor hale getirecek. Bununla mücadele edeceğiz" açıklamasını yaptı.

Yıllardır bitmeyen kavga

Aslında bu durum, yıllar öncesine dayanan bir rekabet. İki şirket, Epic'in Fortnite'ın iOS sürümünde kendi uygulama içi ödeme seçeneğini kullanmaya başlamasından bu yana tartışıyor.

İkili arasındaki tartışma, uzun bir hukuk mücadelesine dönüştü. Epic Apple'a dava açtı ve Apple da Epic'i yasakladı. Ardından bir yargıç, geliştiricilerin Apple'ın yüzde 30'luk satış payından kaçınmasını sağlamak amacıyla kalıcı bir tedbir kararı verdi. Ancak bu kimseyi tatmin etmedi. Apple, bilinen nedenlerden ötürü mutlu değildi ve Epic, Apple'ı tekel olduğu için suçlamayan ihtiyati tedbir kararının diline itiraz etti. Her iki şirket de temyize gitti ve sonunda dava Yüksek Mahkeme'ye taşındı.

İki şirket ABD'de çekişmeye devam ederken, Avrupa Birliği yukarıda bahsi geçen DMA'yı kabul etti. Bu da Apple'ı Avrupa'daki iOS cihazlarında üçüncü parti mağaza uygulamalarını kabul etmeye zorladı. O zamandan beri Epic kendi mağazasını açmaya çalışıyor ancak Apple'ın engeli ile karşılaşıyor.

Kısacası yaşanan bu son gelişmeler de gösteriyor ki, bu kavga daha çok fazla su götürecek...