Apple Watch'un maliyeti işte bu kadarmış!

Apple'ın en ucuz modelini 350 dolara sattığı akıllı saatinin maliyeti, bakın ne kadarmış...

Apple Watch'un maliyeti işte bu kadarmış!

Apple'ın en ucuz modelini 350 dolara sattığı yeni akıllı saati Apple Watch'un maliyeti ortaya çıktı. Firmanın saatin donanımı için 84 dolar ödediği anlaşıldı. Bu da satış fiyatının yüzde 24'ü anlamına geliyor.

Piyasadaki genel maliyetlere bakılınca, donanım maliyetinin satış fiyatının yüzde 29-38'i bandında kaldığı dikkat çekiyor. Dolayısıyla Apple'ın saatini piyasadaki rakiplerine oranla biraz pahalıya sattığı maliyet hesaplamasından da anlaşılıyor.

Ancak bu 84 dolarlık maliyete, yazılım, araştırma geliştirme ve pazarlama maliyetleri dahil değil. Sadece telefonda kullanılan donanım bileşenlerinin maliyeti dikkate alındığında 84 dolarlık rakam ortaya çıkıyor. Diğer maliyet kalemleri ile birlikte akıllı saatin toplam maliyetinin 100 dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Arge faaliyetleri göz önüne alınınca 84 dolara satacak hali yok. Türkiye de fiyat uçar tabii.

Her zamanki soyguncu işte.... Değişen bir şey yok....

tamam ekmeği buğday fiyatına da alalım ister misiniz? hatta pastayı da?

Düş düş! Maliyeti 15-20 Dolar'ı geçmez...

@05 Mayıs 2015 07:04 bedavaya yapıyorlar saati sen geride kalmışsın

Yeni kapitalist üretim döneminde önemli olan tüketimin simgesel karşılığıdır. Ürünler karşıladıkları ihtiyaçtan çok kişiye kazandırdıkları simgesel sembollerle değerlenir oldu. Ürünler ihtiyaç karşılayan özellikleri için değil kişinin kimliği üzerinden segiledikleri sembolik değerleri ile satın alnınır oldu. Böylesi bir ortamda dünyanın en büyük simge üreticisinin ürettiği ürünü maliyetine satmasını bekleyemezsiniz. Artık fiyatı belirleyen unsur fiziksel maliyeti değil simgesel değeridir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost