Apple yükseliyor mu, düşüyor mu?

İki dev şirketin Apple hakkındaki açıklamalarından biri siyah derken, diğeri beyaz diyor!

Apple yükseliyor mu, düşüyor mu?

Bilişim dünyasının itibarlı kuruluşlarından olan Gartner ve IDC, PC bilgisayar satışlarıyla ilgili analizlerini açıkladı. Ancak piyasanın durumuyla ilgili kafa karışıklığını ortadan kaldırması beklenen analiz sonuçları ortalığı daha karıştırdı: Gartner, Apple PC satışlarının yüzde 7,4 arttığını belirtirken IDC yüzde 7,5 düştüğünü iddia ediyor!

Geçtiğimiz yıllarda da iki farklı analizin çelişen sonuçlara işaret ettiği durumlarla karşılaşmıştık: Firmalardan birisi perakende mağazalarına giden bilgisayar sayısını esas alırken diğeri analizlerini son kullanıcının eline ulaşan bilgisayar sayısına dayandırmıştı. Ancak açıklanan son analizlerin ikisi de son kullanıcıya yapılan satışları esas alıyor.

Dünya genelinde PC satışlarında bir düşüş görüldüğünü, Lenovo dışındaki tüm üreticilerin satış oranlarında düşüş yaşandığını düşünürsek Gartner analistlerinin ufak bir yazım hatası yapmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Hisse senedi değerindeki düşüşle baş etmeye çalışan, hissedarlardan gelen baskıyla mücadele yolları arayan Apple yönetiminin hangi analizi esas alacağını merakla bekliyoruz.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Aynen, kimi görsem ultrabooklara terfi ediyor.Tek şikayet pahalı olması.İntel iyiki de ultrabook devrini başlattı. Macbook Air'e gerçekten çok sağlam rakip.

@17 Nis 2013 12:55 ne açılıyor nede yükseltilebiliyor... para tuzağı... dont buy Apple videolarının baş rolü o dandik booklarda...

Neyini tartışıyorsunuz daha, düştü düştü çoktan düştü...

hı hı düşüyor düşüyor... bekleyin pisiciler :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir