Apple'a büyük ceza şoku: Cirosunun yüzde 10’una kadar ulaşabilir

Avrupa Birliği, Apple'ın Dijital Piyasalar Yasasını ihlal ettiğini resmi olarak kabul etti. Şimdi gözler, verilecek devasa cezaya çevrilmiş durumda.

Apple'a büyük ceza şoku: Cirosunun yüzde 10’una kadar ulaşabilir

Avrupa Birliği, Dijital Pazarlar Yasasını (DMA) 2022’nin sonlarında resmi olarak uygulamaya koydu. Ve şimdi, AB’nin düzenleyici organı Avrupa Komisyonu, Apple’ın App Store kurallarıyla DMA’yı ihlal ettiğine yönelik bir açıklama yayınladı. Bu karar, Avrupa Komisyonu'nun Mart ayında Apple’ın da aralarında bulunduğu birçok büyük teknoloji şirketinin DMA kurallarını ihlal edip etmediğini görmek için bir soruşturma başlatma kararının ardından geldi.

Avrupa Komisyonu, yeni yayınlanan basın açıklamasında, Apple’ın App Store kurallarının, geliştiricilerin tüketicileri iOS cihazları için uygulama edinmenin alternatif yollarına yeterince yönlendirmesine izin vermediğini belirtti. Açıklamada, uygulama geliştiricilerine sunulan koşulların büyük bir kısmında, Apple’ın yalnızca “bağlantılar” yoluyla yönlendirmeye izin verdiğine dikkat çekilerek, bu yöntemin geliştiricilerin kendi seçtikleri dağıtım kanalı aracılığıyla iletişim kurmasını, teklif sunmasını ve sözleşme imzalamasını engelleyen çeşitli Apple kısıtlamalarına tabi olduğu vurgulandı.

Ancak Avrupa Komisyonu, henüz bu konuda nihai bir karar vermiş değil ve bu açıklama, sadece bir ön kararı temsil ediyor. Apple, kurumun soruşturmayla ilgili belgelerini inceleyebilecek ve Apple Store kuralları için bir savunma hazırlayabilecek. Eğer bu ön karar onaylanırsa, Apple dünya çapındaki toplam cirosunun yüzde 10’una kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Ayrıca Avrupa Komisyonu, Apple’ın iOS politikalarının DMA’yı ihlal edip etmediğini görmek için de daha fazla soruşturma başlattı. Komisyon, Apple’ın Ocak ayında belirlediği iOS ürünleri için üçüncü taraf uygulama mağazaları kurma gereksinimlerinin de DMA’yı ihlal edip etmediği araştırılacak.