Apple'ın "gizli projesi"

Apple'ın dev bir ekiple, yeni bir gizli proje için çalıştığı iddia ediliyor. Projenin konusu ise...

Apple'ın "gizli projesi"

Teknoloji devi Apple'ın, yeni bir sanal gerçeklik cihazı için çalıştığı bir süredir konuşuluyor. Yeni iddialar ise, geniş bir uzman kadrosunu projeye dahil ettiği ve şimdiden bazı başlık prototipleri oluşturulduğu yönünde.

Financial Times'ta yer alan habere göre bu "gizli araştırma ekibi" farklı zamanlarda yapılan işe almalarla firma bünyesine katılan yüzlerce çalışandan meydana geliyor. Apple'ın bu projesine ayrıca, Microsoft'un HoloLens ekibinden bazı çalışanların ve Lytro gibi kamera firmalarında sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde çalışan birçok uzmanın da gizlice dahil edildiği belirtiliyor.

Cupertinolu firmanın çalışanlar yanında son yıllarda Flyby Media, PrimeSense, Metaio ve Faceshift gibi sanal ve arttırılmış gerçeklik bağlamında yararlanılabilecek bazı firmaları da doğrudan satın aldığı biliniyor. Firmanın bu doğrultudaki yeni hedefinin ise sanal gerçeklik başlıklarında kullanabileceği optik teknolojilerine odaklanan firmaları bünyesine katmak olduğu öne sürülüyor.

Yeni nesil projelere büyük bir önem verdiği ve kalabalık ekipleri bu projelerde görevlendirdiği bilinen Apple'ın bu alanda en büyük mesaiyi sanal gerçekliğe ayırdığı açık. Zira Financial Times, Apple'ın potansiyel başlık yapılandırmaları için aylardır çeşitli prototipler geliştirmeye devam ettiğini belirtiyor.

Sahne arkasında hummalı bir çalışma ve hazırlık sürecinin olduğu anlaşılsa da, Apple'ın bu başlığının Oculus Rift ya da HoloLens benzeri mi, yoksa daha çok Google Cardboard ve Samsung Gear VR ayarında bir cihaz mı olacağı halen bir bilinmeyen. Teknoloji devinin bir sanal gerçeklik başlığı hazırlığında olduğu artık neredeyse kesinleşse de cihazın ne zaman piyasaya sürüleceğini tahmin etmek oldukça zor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bunuda kendi buluşu gibi tanıtır eline yüzüne bulaştırır...

Pfff... Samsung çakması. Her zamanki gibi.

@31 Ocak 2016 12:13 ilk vr yi samsung yapmadı ki oculus rift yaptı nasıl samsung çakması oluyor?

Samsung yapar apple çalar

@31 Ocak 2016 13:17 samsung herhangi bir şey yapmadı gear vr zaten oculus ile birlikte geliştirildi ondan öncede telefon için geliştirilmiş vr ler vardı cardboard mesela

Apple zor bir iş peşinde, bakalım yenilik konusunda Steve Jobs ile gösterdikleri başarıyı Cook ile gösterebilecekler mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost