Apple'ın M4 işlemcili bilgisayar planları ortaya çıktı

Apple, M4 işlemciye sahip bilgisayarlarını ne zaman piyasaya sürecek? Yol haritası ortaya çıkmış olabilir.

Apple'ın M4 işlemcili bilgisayar planları ortaya çıktı

Apple bu sene içinde M3 işlemcilere sahip birkaç Mac tanıtacak. Ama şirket, 2025 yılın başından itibaren tüm Mac'leri M4 işlemcilerle üretmeyi planlıyor.

Apple'ın Mac Studio ve Mac Pro için M3 Ultra varyantı da dahil olmak üzere M3 çip ile tanıtacağı birkaç Mac'i daha var. Yine de şirket, MacBook, Mac Pro, Mac Studio, Mac mini ve iMac dahil olmak üzere tüm bilgisayarlarını güncellemeyi planlıyor ve ilk M4 çiplerinin üretimine çok yaklaşmış durumda.

Resmi olmayan duyumlara göre, Apple'ın M4 işlemcileri en az üç ana varyanta sahip olacak: M4, M4 Pro ve M4 Max bu yılın sonlarında piyasada olacak

2025 Apple'ın M4 yılı olacak

M4 işlemcili MacBook Air'in 2025 ilkbaharında, M4 işlemcili Mac Studio'nun 2025 ortalarında ve M4 işlemcili Mac Pro'nun 2025'in sonlarında kullanıcıya ulaşacağı tahmin ediliyor. Yeni M4 işlemcileri sayesinde, Mac bilgisayarlarında yapay zeka uygulamalarının da çalıştırılması bekleniyor.

Ayrıca müşterilerin mevcut modellerin zayıf kalan özelliklerinden şikayetçi olması nedeniyle Apple'ın Mac mini'yi "güçlendirmeyi" planladığı da vurgulanıyor.

M4 işlemcili Mac'ler sayesinde Apple, yapay zeka uygulamalarını doğrudan bilgisayar üzerinde çalıştırabilecek. Bu da, rakiplerinden bir adım önde olmasını sağlayacak zira PC kullanıcılarının çoğu yapay zeka sonuçları elde etmek için internet üzerinde uzak sunuculara bağlanmak, ücretli abonelikler açmak veya başka kullanıcılarla sunucu üzerinde sırada beklemek zorunda kalıyorlar.