Arabasını kullanmayı bırakanlara 1.000 dolar verecekler

Ülkemizde olmasa da Dünya'da en önemli ulaşım seçeneklerinden biri olan Uber, seçilecek katılımcılara, arabalarını kullanmayı bırakmaları karşılığında 1.000 dolar vereceğini duyurdu.

Arabasını kullanmayı bırakanlara 1.000 dolar verecekler

Ülkemizde sancılı günler geçiren Uber, ABD'de halen sıklıkla kullanılan bir ulaşım seçeneği. İşte o Uber, bir süreliğine aracınızdan vazgeçmenizi ve bunun yerine alternatif ulaşım seçeneklerini kullanmanızı istediği yeni bir deney başlattı. Şirket, ABD ve Kanada'da yaşayan insanlar için özel araçlarını beş hafta boyunca terk etmelerini gerektiren “Bir Araç Daha Az” adlı bir kampanya duyurdu.

Bunun karşılığında Uber, katılımcılara toplu taşıma, Uber uygulamasında rezervasyon yaptırılabilen Lime e-bisikletler ve e-scooter’lar, araç kiralama ve araç paylaşımı gibi diğer ulaşım modlarında harcayabilecekleri 1.000 ABD doları verecek.

ABD Ulusal Hane Halkı Seyahat Araştırması’ndan (NHTS) elde edilen veriler, 233 milyondan fazla özel aracın ABD yollarında dolaştığını ve bunların yaklaşık 80 milyonunun günde 10 milden (yaklaşık 16 kilometre) daha az yol kat ettiğini gösteriyor.

Kampanya, 22 Temmuz - 25 Ağustos tarihleri ​​arasında Los Angeles, Chicago, Washington D.C., Miami, San Francisco, Toronto ve Vancouver’da yaşayan 18 yaş ve üzeri kişiler için geçerli olacak. Uber, deney için toplam 175 katılımcı seçecek.

Uber daha önce Avustralya’da da benzer bir deney gerçekleştirmiş ve 58 katılımcıdan bir ay boyunca araçlarını bırakmalarını istemişti. Katılımcılar, seyahatlerinin çoğunda araçlarını bırakarak alternatif ulaşım araçlarını kullandılar. Ancak, en az dört farklı toplu taşıma modeline ihtiyaç duyduklarını, kendi araçlarını kullanmanın kolaylığını beğendiklerini ve sürekli ulaşılabilirliğe değer verdiklerini de bildirdiler.

Uber, bu kampanyanın bir parçası olarak katılımcıların hangi ulaşım modellerini kullandıklarını ve bunun günlük yaşam tarzlarını nasıl etkilediğini belirterek deneyimlerini belgelemelerini istiyor. Şirket, deneyin etkilerini ölçmek için araştırma danışmanlığı Behavioral Insights Ekibi ile de ortaklık kurdu.