Arka cebe sığan 6TB'lık SSD üretildi!

En fazla kapasiteyi sunan model olmayabilir; ama bu SSD'yi rakiplerinden ayıran önemli bir fark var!

  • Zeynel A. Öztürk
Arka cebe sığan 6TB'lık SSD üretildi!

Sabit disk üreticileri, ulaşılması zor görünen 10TB sınırına ulaşmayı başarmış durumdalar. SSD üreticileriyse o kadar da geriden gelmiyorlar. Az bilinen Japonya merkezli bir firma olan Fixstars, bazı laptop'lara sığabilecek 6TB'lık SSD'sini ortaya çıkardı.

Normal bilgisayarlarda kullanılan 3,5 inç'lik modellerin aksine 2,5 inç'lik bir model olan SSD, daha küçük alanda daha çok veri depolayabiliyor. SSD-6000M içerisinde 540MBps okuma ve 520MBps yazma hızlarına ulaşabilen 15nm MLC flaş bellek kullanılıyor.

Aslında piyasada daha yüksek kapasiteli 2,5 inç'lik SSD'ler var. Geçen sene Kasım ayında Foremay'in tanıttığı 8TB'lık SATA 3 SSD sürücüsünün yanında, AmpINC ve Novachips, 8TB'lık modellerin sevkiyatına çoktan başlamış durumdalar.

Fixstars'ın duyurusunu farklı kılan ise, diskin genelde 15mm kalınlığında olan rakiplerine karşın, yalnızca 9,5mm kalınlığında olması. SSD-6000M'in Temmuz ayının sonlarına doğru ABD'de satışa sunulacağı bilgisi veriliyor. Fiyat konusunda şimdilik herhangi bir bilgi yok, ancak bu diskler için büyük ihtimalle yüklü bir miktarı gözden çıkarmanız gerekecek.

Bir sonraki adım ise Intel ve Micron'un önümüzdeki aylarda üreteceği 10TB'lık SSD'ler olacak. Samsung, SanDisk ve Toshiba gibi üreticiler, 3D NAND flaş gibi teknolojilerle bu sınırı da aşabilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Çok pahalılar hala, yoksa mükemmel iş görüyorlar. Ram takacağınıza bunu takın..

@12 Mayıs 2015 15:53 kardes kafan guzelmis gule gule kullan

en az 3000 dolardan piyasaya çıkar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost