Asırlarca dayanan DVD yapıldı!

Üreticisinin "taş gibi" diye nitelendirdiği bu yeni DVD diskin ömrü, bakın tamı tamına kaç sene!

  • Zeynel A. Öztürk

Millenniata, yeni diski M-DISC'in ömrünün tamı tamına 1.000 sene olduğunu söylüyor. Şirketin "taş gibi" dediği M-DISC, DVD sürücüleri tarafından okunabiliyor.

Utah'lı firmanın diski, farklı bir kayıt maddesinden oluşuyor ve lazer-boya yönteminden farklı bir kayıt yöntemi kullanıyor. Çukurlar, bir lazer tarafından madde üzerine yakılıyor ve ortaya çıkan disk, standart bir DVD sürücüsü tarafından okunabiliyor.

Millenniata, DVD ve Blu-Ray disklerin, boya maddesinin kalitesi kaybolana dek sadece 3-5 sene yaşayacağını söylüyor. DVD ile aynı polikarbonat temelini kullanan M-DISC, buna "Metal ve metaloid" içeren "inorganik ve sentetik madde" veri tabakası ekliyor. Üst tabakada ise başka bir polikarbonat tabaka yapıştırılmış bulunuyor.

Tanesi 5 doların altında olacağı söylenen diskin kapasitesi ise 1.200 fotoğraf veya 100.000 belge olarak tanıtılıyor. Bu, diskin 20GB ile 50GB arasında bir kapasiteye sahip olduğu anlamına gelebilir. Diske normal DVD yazma yazılımlarıyla veri yazılabiliyor.

Millenniata, LG ortaklığı ile sunacağı Super Multi Drive ile Blu-ray, DVD ve M-DISC'leri okuyacak bir sürücü piyasaya sürmeyi planlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bizler Anadoluya gireli daha 1000 sene olmadı!

Gercekten guzel bir haber.

en kısa zmanda cıakr inaşallah

dvdnin ömrü bitecek 2020 senesinde.geç gelecek bir teknoloji

o dvd'yi bizim oğlan'a ver. Size söyliyeyim ömrü yarım saattir...

4.7gb bunun kapasitesi gereksiz bence verinin yazıldığı katman çok uzun ömürlü olsada lazerin okuduğu en elt katman çizildimi okunamaz konuma düşer bütün optik diskler gibi busorunu nasıl düzeltmişler...

gerksiz çok gereksiz artık her kesin usb flaş belleği var yok olmadı git bi taşınabilir hard disk al daha iyi artık kimse dvd'ye para vermez

ARTIK DVD Mİ KALDI BENCE BOŞUNA UĞRAŞMIŞLAR

En alt laser geçiren katmanın çizilmesini engellediyseler çok satar, ve tabi boş diskleri standart DVD-RW sürücülerle yazılabilirse...

4.7gb bunun kapasitesi gereksiz bence verinin yazıldığı katman çok uzun ömürlü olsada lazerin okuduğu en elt katman çizildimi okunamaz konuma düşer bütün optik diskler gibi busorunu nasıl düzeltmişler...

--

Çift katmanlı DVD'ler de var onlar 8,9 GB'tı sanırsam. Neyse önemli olan o değil çoğu kişide DVD Okuyucu ve Yazıcısı var, ama Blu-Ray için aynı şeyi söylemek zor. Bu teknoloji sayesinde Xbox 360'ıma da artık daha büyük oyunlar gelebilecek, ya da dur 720'ye gelebilir :))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir