40 yıl önce zor diye iptal edildi, şimdi geri dönüyor: Akka Arrh için hazır mısınız?

Atari, 1982 yılında oyuncular tarafından çok zor bulunması nedeniyle iptal ettiği oyununu yıllar sonra piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

40 yıl önce zor diye iptal edildi, şimdi geri dönüyor

Atari, yıllar önce piyasaya sürülmeden önce iptal edilen ve tarihin tozlu sayfalarına gömülen Akka Arrh oyununu hayata döndürüyor. Akka Arrh isimli oyun 1982 yılında geliştirilmiş ancak hiçbir zaman gün yüzü görememişti. Bunun sebebi ise oyunun çok zor olmasıydı.

Geliştirildikten sonra piyasaya sürülmeden önce test aşamasına giren Akka Arrh, oyunu oynayanlar tarafından çok zor bulunmuştu. Bu nedenle proje iptal edilmiş ve Akka Arrh oyuncularla paylaşılmamıştı. Ancak görünen o ki bu oyun Atari tarafından unutulmamış ve yeniden yapımına karar verilmiş. Atari, bu oyun için efsanevi geliştiriciler arasında gösterilen Jeff Minter ile çalışıyor.

Akka Arrh’ın yeniden yapımının 2023'ün başlarında PC, PS5 ve PS4, Xbox Series X/S, Nintendo Switch ve Atari VCS'de yayınlanması bekleniyor. Oyunun eskisine nazaran ne kadar kolaylaştırıldığı tartışılır. Akka Arrh’ın oyun içi görüntülerini hemen aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Bu, Atari ve Minter’ın ilk çalışması değil. İkili 1990'larda da birlikte çalışmış, Minter'ın şirketi Llamasoft, Atari Jaguar için Tempest 2000 gibi oyunlar yaratmıştı. Ne yazık ki, 2015 yılında Atari ile Minter’ın bu oyun sebebiyle arası açılmıştı. Ancak iki taraf 2018'de Minter'ın geliştirdiği Tempest 4000'i IP sahibinin onayıyla piyasaya sürerek aralarını düzeltmişti.