Avrupa'da Firefox'un yükselişi sürüyor

Sonuçları açıklanan bir araştırmaya göre 2007 yılında Firefox Pazar payını yüzde 20 artırmış durumda

Avrupa'da Firefox'un yükselişi sürüyor

Fransa kökenli bir Internet araştırma şirketi olan XiTi Monitor Firefox'un 2007 yılına ait pazar payı istatistiklerini yayımladı. Aşağıdaki şekilde de görülebileceği gibi Mozilla Firefox Internet Explorer'dan pazar payı çalmaya devam ediyor...

Avrupa'da Firefox'un yükselişi sürüyor

XiTi araştırmasının sonuçları iki yıl önce yüzde 20 pazar payına sahip olan Firefox'un bu payı 2 yıl içerisinde yüzde 28'e çıkarttığını gösteriyor. Araştırma ülkelere bölündüğünde Firefox'a en çok ilgi duyan ülkenin yüzde 45.4 ile Finlandiya olduğunu gösteriyor. Arkasından yüzde 44.6 ile Slovenya, yüzde 42.4 ile Polonya geliyor. Firefox 3'ün piyasaya çıkması ile beraber bu artışın ivmesinin hızlanacağı da tahmin ediliyor.

Kaynak: XiTi Monitor

CHIP Online notu:
Araştırmada ne yazık ki Türkiye için rakamlar verilmemiş ancak CHIP Online log'larına bakarak bir tahminde bulunmamız mümkün. CHIP Online kullanıcıları arasında Firefox'un pazar payı düzenli olarak artıyor. Örneğin son üç ayı göz önüne alırsak, Kasım 2007'de Firefox kullanıcılarının oranı yüzde 23.25 iken Ocak 2008 log'larına baktığımızda bu değerin yüzde 25.57 olduğunu görüyoruz.

CHIP Download: Mozilla Firefox

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

firefox çok hızlı çalışıyor ie ye göre, fakat bir çok sayfada scriptler hatalı, pull down menüler düz olarak, çerçevelerde kaymalar, flash animasyon yürütmede problemler, sayfa yönlendirme hataları mevcut. benim dikkatimi çeken hatalar bunlar. bu sorunlar hala devam ediyor fakat çok hızlı çalışmasından dolayı bende tercih ediyorum firefox u. kullanıcıları sinirlendirmeyen sempatik bir internet tarayıcısı; haliyle kullanımı günden güne artıyor. tebrikler firefox!

IE nin o sıkıcı hataları pc yi kasmaları vs.vs. gibi zırvalarından kurtulmak için FireFox kesin çözüm derim.FireFox 3 inş yakında çıkar da daha kaliteli olur...

daha yolu uzun %50 lere gelsin önce.

ben ie den vazgeçmem.zaten avrupayıda sevmiyorum

2 yıldır firefox kullanıyorum. Artık bırakmaya da niyetim yok.

Çoğu kişi zaten xp veya vista ile beraber geldiği için kullanıyor ve firefox dediğimde o da ne diyor? Firefox'u bilenler ise zaten zorunlu haller dışında ie kullanmıyor bile... Ben her kurduğum pcye mutlaka firefox'u kuruyorum ve çok daha iyi olduğunu söylüyorum... Çoğu kişiyi de firefox'a geçirdim bu yöntemle... Ailemi bile :)

bende firefox kullanmaya başladım ve artık bırakamıyorum. çevremdekiler de sürekli benden kurmam için yardım istiyor.

5-10 eklentiyle Firefox'u kendime uydurdum. Her iş daha kolay, daha hızlı, daha güvenli, daha fonksiyonel. Ne özellik isterseniz eklentisi daha önceden yapılmış ve hazır. Profil klasorünü yedekleyerek yeni işletim sitemi kurduğunuzda aynen devam edebilirsiniz.

bence opera gibisi yok

Ben hiç bir şey kullanmıyorum.Gerek yok ie7 bence sade ve güzel.

İnternet explorer'ın üreticisi olan Microsoft bir programı daha sadece, stabil ve işlevsel yapmanın ne olduğunu öğrenene kadar Internet explorer kullanmayı düşünmüyorum. Firefox'dan sonra Safari beta sürüm olmasına rağmen bile çok hoşuma gitti. Zaten mesele insanların alışkanlıklarına ve explorer'ın yaygınlığın getirdiği problemlere dayanıyor. Firefox'un bu yükselişi belli bir noktaya geldiği anda zaten insanlar soracaklar Internet explorer mı nedir o :)

Bence firefox ie7 den çok daha iyi. Arkadaşların dediği gibi 5-10 eklenti ile kendinize kolayca uydurabilmenin verdiği rahatlık ie nin hiç bir sürümünde yok.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play