Avrupa, Windows Phone'a alışamadı!

Gelen son rakamlar, Windows Phone'un özellikle Avrupa'da dibe vurmak üzere olduğunu gösteriyor!

  • Cenk Atlı
Avrupa, Windows Phone'a alışamadı!
Büyük resim için tıklayın...

Teknoloji alanında da tüketici verilerine yönelik çalışmalar yapan uluslararası analiz firması Kantar, Ocak 2016'da sona eren üç aylık güncel istatistiklerini yayınladı. Elde edilen veriler Windows Phone'un kullanıcı sayısının en büyük beş Avrupa pazarında yavaş yavaş düştüğünü gösteriyor. Geçtiğimiz ay Neowin tarafından yapılan ve "Windows Phone almayı düşünür müsünüz" sorusunun yöneltildiği bir diğer ankette ise katılımcıların neredeyse yarısının Windows Phone almak istemedikleri ya da bu platformla artık ilgilenmedikleri ortaya çıkmıştı.

Gartner tarafından yayınlanan veriler de Windows telefonların satış rakamlarının 2015 itibariyle belirgin bir düşüşe geçtiğini göstermişti. Bütün bu veriler ışığında artık Microsoft tarafından kabul edilmesi ve üzerinde durulması gereken şey daha da belirginleşiyor: Yazılım devi, telefonlarının hala bir şansı olabileceğini düşünüyorsa bu yöndeki stratejisini yeniden ele almak zorunda.

Ocak 2016 itibariyle, ABD dahilinde Windows telefonların yüzde 2.6'lık bir pazar payı olduğu görülüyor. Bu oran yine ABD'de Ocak 2015'te yüzde 4.3'tü. Tablo beş büyük Avrupa ülkesinde daha da kötü. Windows Phone; İspanya, Fransa, Almanya ve İtalya'daki pazar payını yüzde 3.3'e düşürdü, İngiltere'de ise ancak yüzde 1.1'lik bir artış yakaladı. Avustralya'da ise Ocak 2015'teki yüzde 8.7'lik pazar payı, Ocak 2016'da yüzde 5.4'e düştü.

Çin pazarında ise iOS halen yüzde 25'lik bir paya sahip olsa da, buradaki büyümesi yavaşladı. Avrupa'da da yükselişe geçen Huawei ise yüzde 24.3'lük bir payla Çin'deki en popüler ikinci akıllı telefon markası olmayı başardı. Çin pazarında en çok tercih edilen üçüncü akıllı telefon üreticisi ise Xiaomi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

millet sadece uygulamaya bakıyor stabilite felan hikaye bunlar için. Çünkü stabilite gerçekten önemli olsa kimse samsungun yüzüne bakmazdı. Millet adam gibi çalışan cihaza değil uygulama çalıştırıp çalıştırmadığına bakıyor ve bu konuda da haklılar. kimse uygulaması olmayan telefona sahip olmak istemez.

Microsoft elbet bu sistemin ipini çekmek zorunda. Şimdilik gittiği yere kadar yükleniyor

W10la bir şeyler yaparsa yapar yoksa bb microsoft zaten

Microsoft tarafından fişi çekilene kadar mobilde Windows'la devam

Aslında androidten daha iyi bir sistem olduğu düşüncesindeyim. Tek sıkıntıları farklı olmaya çalışıyorlar. Ama ios ve androidi taklit etmeleri yeterli olcak aslında.

Wp en buyuk eksikligi ilgisizligi kullanicilarinin hala wp10 guncelemesi gelecek ama gercekten iyi bir isletim sistemi

windows bu işi bıraksın, yapamıyorlar çünkü...

Yazık halbuki Harika bir işletim sistemine sahip. Microsoft bu işe surface Phone ile bir dur demez ise ayıp eder. E tabi fiyatlandırma politikasını bir kez daha düşünce hiç fena olmazdı hani !

Ben Lumia 830 aldim laga luga edildiği kadar sorun yaşamadim.Market falan oldukça yeterli hale gelmiş .ayrica telefonun kaliteside iphoneye samsunga falanda 5 basar.Wp10 tam olarak hazir olunca korkmayin telefonunuzla hiç bir sorununuz olacagini sanmam.ben memnunum

Ya hala Windows Phone, yıl olmuş 2016. 2007'de ilk akıllı telefon Apple tarafından tanıtıldı, Microsoft sadece izledi durdu. Steve Ballmer zamanında "500$, on a phone?" demekle yetinmişti, kimsenin iPhone almayacağını öne sürmüştü. Yav he he, bu işler öyle yürümüyor Steve, millet kaliteli bir şey görünce parayı bastırıyor alıyor. Sonra Microsoft dedi, ne yapalım. Windows Phone işletim sistemini düzeltmeye başladılar, donanımda iyi bir firma lazım dediler, yetmedi Nokia'yı aldılar. Gene de olmadı

apple app store'u tanıttığından beri akıllı telefonlar için en önemli şey uygulama desteği oldu. microsoft o zamandan 6 sene sonra bile bunu anlayabilmiş değil... acemi hırsız naparsın.

Microsoft en aptal burjuva yöneticilerin elinde olduğu sürece, teknik kadrosu ağzıyla kuş tutsa yürümez.

WP10un en büyük sıkıntısı liseli ergenlerin en çok kullandığı, facebook, twitter, switch, periscope, snapchat, instagram gibi sosyal medya teknolojilerini desteklerse o zaman uçar. Donanım ve yazılım olarak zaten, donma yapmayan virüsten etkilenmeyen, sistemi zorlamayan yapısı ile hala bir numara. Ama ilgi çekmek için gençlerin ilgi gösterdiği şeylere yönelmesi şart. Microsoft hala iş sektöründen parayı vurduğu için genç sektörüne bulaşmak istemiyor olabilir.

Çok şükür. Zamanında Tekel olmak için yapmadığı, zorlamadığı kapı kalmamıştı. Tamamıyla dibi de, yakın zamanda görür inşallah...

Masaüstünde Windows en popüler işletim sistemi olsa da mobilde işler değişiyor tabii

Windows mobile ve windows 10 marketlere hemen herkesin yüklediği "subway surfers" Türkiye için "Kelimelik" vb. oyun uygulamaları, diğer popüler android, ios uygulamaları eklenmediği sürece düşüş grafiğinin seyri devam edecektir. Microsoft kesinlikle uygulama konusunda bir atılım yapmalı. Gerekirse üstüne para vermeli! Yoksa blackberry ile aynı kaderi paylaşabilir. Uygulama fakiri platform kaybetmeye mahkumdur...

Arkadaşlar! WP'un' cihaz üretmeden neredeyse 1 yıl geçirdiğini unutmayın. Almak isteyenler olsa bile piyasada cihaz bulunmadı. Şimdi bile win10 final sürümünün tam çıkmasını bekleyen cihazlar var. Bu süre içinde diğer firmalar yağmur gibi yeni cihaz çıkardılar. Wp'nun yüzdeliği düştü ama kullanıcı sayısı adet olarak azalmadı, hatta arttı, tek tük çıkarılan cihazlar yüzünden.

Telefon olsa alırız da... Hani telefon yok ki

Dokunmatik akıllı telefon sektöründe aktörler çoktan yerini aldı. Microsoft ise bu teknolojide geride kaldı. Arkadan kovalamanın hiçbir anlamı yok. Yapması gereken şey ya cepten elini çekip asıl işi pc sektörüne odaklanacak. Ya da ceplere öyle bir teknoloji getirecek ki sektörde çağ kapatıp yepyeni bir çağ başlatacak.

cahiller windows phonenin keyfini bilmez tabi alttaki yorumlara bakılırsa ;)

Sen de yorum yaz