Ay'a İnerken Kaybolan Vikram, Sonunda Bulundu!

Ay'a iniş yapmaya çalışırken adeta sırra kadem basan Vikram aracının kaderi, en sonunda ortaya çıkartıldı!

  • Levent Öztürk
Ay'a İnerken Kaybolan Vikram, Sonunda Bulundu!
NASA/Goddard/Arizona Eyalet Üniversitesi

Büyük Ay gizemlerinin biri daha artık çözülmüş durumda. NASA, Pazartesi günü yaptığı duyuruda Hindistan'ın büyük hedefleri olan Chandrayaan-2 görevinin bir parçası olan Vikram Ay iniş aracının kaza alanını bulduğunu bildirdi.

Eylül ayında Hindistan Ay'a yumuşak iniş yapan dördüncü ülke olmaya çalışmıştı ancak Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), Vikram Ay yüzeyine yaklaşırken bağlantıyı kaybetmişti ve araç adeta sırra kadem basmıştı. ISRO, aracın sağlam bir şekilde inmiş olabileceğini ümit etmiş ancak daha sonra Kasım ayında kazayı onaylamıştı.

NASA'nın Ay Gözlem Yörünge (LRO) aracı o zamandan beri iniş aracını arıyordu ancak en azından başlangıçta, geçişler sırasında çekilen gölgeli yüzey fotoğraflarında aracı bulmayı başaramamıştı. Ancak LRO, en sonunda dikkatli gözler yardımıyla iniş aracının enkaz alanını bulmayı başardı ve kaza alanının daha iyi fotoğrafları çekildi.

NASA tarafından belirtildiğine göre fotoğraf ana çarpma alanını gösteriyor. Yeşil noktalar doğrulanmış veya muhtemel uzay aracı enkazını gösterirken mavi noktalar da çarpma ile bozulan toprağı gösteriyor.

NASA/Goddard/Arizona Eyalet Üniversitesi

Daha önceki ışık durumları, iniş aracının Ay yüzeyinde çarparak parçalandığı yerde oluşan ufak değişimleri fark etmeyi zorlaştırmıştı. NASA, bu noktayı fark etmeyi kolaylaştıran bir başka işlenmiş fotoğraf daha yayınladı.

İniş aracı ve içerisinde yer alan keşif aracı üzücü bir son yaşamış olabilir ancak Chandrayaan-2 yörünge aracı halen yükseklerden Ay'ı detaylı bir şekilde incelemeye devam ediyor. Vikram, Ay inişlerinin zorluğunu bir kez daha gösteriyor ve NASA "kayba rağmen yüzeye bu kadar yaklaşmak büyük bir başarıydı" cümlesini kuruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

sonunda bulundu aylarca merak ediyordum açıkçası.

Sen de yorum yaz